بهترین روش یادگیری زبان از صفر برای مبتدی ها(کاملا کاربردی)

یادگیری زبان از صفر

بهترین روش یادگیری زبان از صفر برای مبتدی‌ها
(از کجا شروع کنم؟)

 

نقشه کلی راه  برای یادگیری زبان از صفر

یادگیری زبان از صفر برای خیلی از شماها که قصد یادگیری بدون کلاس رفتن و به صورت خودآموز رو دارید پیش اومده که میرید به سمت وبسایت‌ها و اون‌ها هم یه عالمه مطلب در زمینه‌های مختلف دراختیارتون میزارن .
ولی باز شما نمیدونید با این همه مطلب چیکار کنید چجوری ازشون استفاده کنید و دلیل اصلی این سردرگمیتون هم این می‌تونه باشه که نمی‌دونید در چه سطحی هستید و اگر هم تعیین سطح شده باشید و از سطح دانش زبانیتون مطلع باشید، باز نمی‌دونید که نسبت به اون سطح چجور مطالبی رو باید یاد بگیرید. اگر هم که تا حالا تعیین سطح نشدید نگران نباشید.

من در این مقاله راهنماییتون می‌کنم که چطور سطح خودتون رو بسنجید و از چه ابزار و کتاب‌های برای یادگیری در اون سطح استفاده کنید.

"<yoastmark

 

چگونه تشخیص دهیم که مبتدی هستیم؟

اگر تا به الان جز درس زبان مدرسه در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی شرکت نکردید و چیز خاصی از انگلیسی نمی‌دونید پس مبتدی هستید و از پله‌ی اول یعنی یادگیری لغات پایه باید شروع کنید. ولی اگر به هر دلیلی از شرایط فعلی خود اطلاعات دقیقی ندارید و نیاز به تعیین سطح فوری دارید می‌تونید با بخش تعیین سطح آنلاین ما خودتون رو تعیین سطح کنید   و قدم اول رو بردارید.

 

ما به عنوان یک زبان‌آموز مبتدی به چه چیزی نیاز داریم؟

گرامر؟؟؟ نه.

مکالمه؟؟؟؟ نه.

 لغت؟!؟؟بلهههه.

زبان‌آموزان مبتدی درابتدای کار به یه سری اطلاعات پایه ای نیاز دارند. اطلاعات پایه ای برای کسانی که تازه میخوان شروع کنن و (beginner)  هستند، لغته. مثلا شما یه فرد خارجی میبینید میگید: “drink, thirsty”. هیچ گرامری در اینجا وجود نداره ولی اون طرف مقابل میفهمه چی میگید و به شما یک محلی رو نشون میده که بتونید یک نوشیدنی بگیرید. اگه بگید:

“washroom please”. بهتون میگه: “toilet is over there” ” توالت اونجاس” … اونا از جمله استفاده میکنن و شما از کلمات. بنابراین شما درابتدای کار به گرامر، یادگیری مکالمه‌های طولانی و ساختارهای کامل نیازی ندارید. همانطور که می‌دونید جملات ازاجزای کوچکی به نام کلمه شروع شدن پس ابیتدا باید لغات پایه را یاد بگیریم تا رفته رفته جملات رو تولید کنیم.

*شما باید جوری زبان رو یاد بگیرید که از همون ابتدا بتونید منظورتون رو بفهمونید و از چیزایی که یاد گرفتید استفاده کنید.
اصلا و ابدا با این فکر جلو نرید که حالا اول کارید و کلی زمان میبره تا بتونید ارتباط کلامی برقرار کنید.
به کسانی که بهتون میگن شما در ابتدای کار به گرامر و ساختارهای کامل نیاز دارید ابدا گوش نکنید. نه اینکه اصلا ساختار یاد نگیرید. شما وقتی دارید لغات ضروری رو با استفاده از منابعی که بهتون معرفی میکنم یاد میگیرید همزمان جملات و ساختارهای ساده رو هم یاد میگیرید.
همان گونه که در کتاب “مبانی خودآموز زبان” توضیح دادیم، خودتون رو نباید درگیر گرامر و ساختارهای پیچیده بکنید چون هنوز نیاز اولیه و ضروری که لغات هستن رو بلد نیستین تا بتونید باهاش جمله بسازید.

خوب حالا چطور لغات پایه رو یاد بگیریم؟

 • هر کاری دوس داری انجام بده!!! از بازی های کامپیوتری گرفته، اپلیکیشن ها تا موسیقی به زبان انگلیسی. به عنوان مثال؛ گاهی برخی زبان آموزان بعضی آهنگ ها رو جوری میخونن که انگار خودشون مال اون کشورن و زبان اون کشور رو مثل یک بومی انگلیسی زبان بلدن. ولی خوب وقتی باهاشون مکالمه داری خیلی ضعیف هستن و برعکس وقتی میخونن عالین. هیچ ایرادی نداره، به هر حال شما در اون زبان هم چیزهایی رو یاد گرفتید و هم اینکه از پروسه‌ی یادگیری لذت بردید.
 • همینطور میتونید از “slang” یا “همون اصطلاحات عامیانه” جالب هم یاد بگیرید مثل :

YOLO: you only live once

ASAP: as soon as possible.

وقتی این کارها رو انجام میدید دارید یاد میگیرید چون میخواهید و علاقه دارید که یاد بگیرید. حتی متوجه نمیشید که دارید یاد میگیرید. همین آسان بودن شما رو ترغیب میکنه که بیشتر یاد بگیرید و اینکه بتونید آنقدر یاد بگیرید که با بقیه ارتباط بهتری برقرار کنید.

 • نرم‌افزارهای آموزشی هم که این روزها غوغایی به پا کردن هم میتونن شروع خیلی خوبی برای یادگیری زبان از صفر باشن. اکثر این نرم‌افزارها به گونه‌ای طراحی شدند که در طول آموزش و تمرین‌های هر درس، لغاتی که قبلا هم یاد گرفتید مرور می‌شود. فضای جذاب، موضوعات به روز و ضروری و همین طور تکنیک تکرار و تمرینی که این نرم‌افزارها استفاده می‌کنند باعث شده تا زبان‌آموزان حداکثر بهره را از آموزش لغات ببرند .
 • برای دسترسی به انواع نرم‌افزارهای آموزش لغات می‌توانید به لینک مقاله‌ای کامل در رابطه با استفاده از آن‌ها که در همین سایت در اختیار شما گذاشته شده مراجعه کنید.
 • پس قرار شد معنی لغات پایه ای رو یاد بگیرید . اصلا نگران منابع و نوع یادگیری نباشید که از طریق این لینک به طور مفصل بهتون آموزش میدم.

You should make it interesting, cause you will learn it faster.

هر چقدر از روش‌های جالب‌تر و جذاب‌تر استفاده کنید، روند سریع‌تر و پیشرفت بیشتری در یادگیری خواهید داشت.

بسیار خوب بعد از اینکه لغات پایه رو به خوبی یاد گرفتید حالا وقتشه وارد دوره پیش متوسطه و بعد دوره متوسطه بشیم.

 

 

دوره متوسطه (intermediate)

سطح متوسط، سطحیست که اون موقع میشه گرامر رو دخیل و کم کم شروع به یادگیری ساختارها  کرد.
اینجا سطحیه که اونقدر لغت بلدید که مثلا بگید need water . خوب این جمله نیس چون نه فاعل داره و نه میگه کی و کجا؟ مثال اون آدم بزرگایی که مثل 5 و 6 ساله ها حرف میزنند و فهمیده هم میشن. پس نگران نباشید تا اینجای کار رو درست اومدید ولی دیگه وقتشه به حرفاتون یه ساختار اصولی ولی ساده بدید تا رابطه کلامی دقیق‌تری با بقیه داشته باشید و مفاهیم بیشتری از صحبت‌های بقیه دستگیرتون بشه.

Mommy water now

بعضی ها فکر میکنند که گرامر اصلا نیاز نیس برای یادگیری زبان از صفر ولی من میگم هست . نقشش مثل اسکلت در بدنه. حتی وقتی دارید رو زمین میخزید باز به اسکلت نیاز دارید، چیزی که همه چیز رو در بدن باهم و یکجا نگه میداره.ولی در واقع این ماهیچه ها و استخوان ها و همه چیزهای دیگه در بدن هستن که باعث حرکت کردن شما می‌شن. ولی در نهایت اسکلت خیلی خیلی مهمه. گرامر نقش همون استخوان و اسکلت در بدنه یک زبان دارد.

ما به گرامر و ابزار ارتباطی اولیه که همون کلمات هستن نیاز داریم تا فهمیده بشیم. در غیر اینصورت نمیتونیم افکارمون رو بیان کنیم. بنابراین اینجا مرحله ای که لغات اولیه رو بلدید و حالا میخواهید توسط اونا یه ساختار بهش بدید تا منظورتون رو خوب به طرف مقابل بفهمونید.

Vocabulary+ function words (verbs, pronouns) = grammar

 کلمات در کنار افعال با زمان‌های درست و تمامیه لغات ساختاری گرامر رو تشکیل میدن.

هر آنچه که درباره نوع یادگیری گرامر و اینکه از چه منابعی استفاده کنید نیاز دارید رو ما در کتاب “مبانی خود آموز زبان” در فصل ششم  به طور کامل و قدم به قدم توضیح دادیم و یا همچنین  می‌تونیداز دوره‌های آکادمیک ما  استفاده کنید که کتاب‌های  American English file رو از سطح مبتدی تا پیشرفته تدریس کردیم. در این دوره‌ها نه تنها گرامر بلکه همه مهارت‌ها که شامل: مهارت خواندن، نوشتن، مکالمه و شنیداری و همچنین نکات تلفظی و مرتبط با تقویت لهجه نیز آموزش داده شده.

 

 

 

دوره پیشرفته (Advanced)

بعضی افراد نکات گرامری رو میدونن و حتی دایره لغات قوی دارن ولی باز نمیتونن اونطور که باید صحبت کنن . اینجا دقیقا مرحله ای که باید کارهایی رو انجام بدید که در سطح پیشرفته انجام میشن.

"<yoastmark

از اینجای قضیه تازه طعم شیرین انگلیسی رو میتونید بچشید و خیلی جالب‌تر میشه.اینجا به اهمیت کار روی مهارت writing , reading , speaking میپردازیم که متاسفانه خیلی از زبان آموزان از این قسمت فراری هستن.

در سطح پیشرفته شما افکار منطقی logical thoughts رو یاد میگیرید. خوب حالا وقتی از افکار منطقی حرف میزنیم منظورمون دقیقا چیه؟ منظور ما syntax هست . حالا سینتکس یعنی چی؟ یعنی کلمات چطور دریک جمله کنار هم قرار میگیرن  و اینکه چطور باید در آن زبان فکر کنیم.

همه زبانها باهم فرق دارن پس سینتکس زبان ها هم با همدیگر فرق داره. دقت کردید مثلا  اگه از زبان ترکی چیزی رو بخواهید ترجمه کنید بیشتر مواقع اون حق مطلب رو نمیتونید ادا کنید و یا در زبان انگلیسی کلماتی هستن که ترجمه شون خیلی سخته و اگر هم ترجمه کلمه ای بخواهیم بکنیم اصلا مفهوم اصلی رو نمیرسونه.
حالا چطور میشه دانش سینتکسی مون رو ارتقا بدیم؟ با ریدینگ و فیلم ها و سخنرانی ها . درکل باید خودتون رو انقدر درمعرض فرهنگ اون کشور و زبان قرار بدید تا  بتونید اون زبان رو درست درک کنید و ارتباط برقرار کنید. (فکر نکنید که کتابهای آموزشگاهی کافیه برای مستر کردن یک زبان. هرگز اینطور نبوده شما به غیر از کتب درسی باید خیلی فعالیت های جانبی داشته باشید تا به درک صحیحی از اون زبان برسید.)

You have to put the words and even the sentences in a way that makes sense to English speaking people. It also gives you the time to think about the l.g. so it knows how to analyse and present the language for us.

رایتینگ, ریدینگ

اکثرا زبان آموزا از این دو مهارت فراری هستن و یه جورایی میخوان سرهمش کنن و در حقیقت این مرحله رو از روش رد بشن ولی باید بدونید که این دو برای یادگیری زبان از صفر و حتی حرفه ای شدن و برقراری رابطه درست در زبان انگلیسی بسیار مهم هستن.

ریدینگ این شانس رو به شما میده تا بفهمید که نیتو اسپیکرها چطور فکر میکنن.

وقتی مینویسین باید به گونه ای باشه که نیتیو ها اون رو بفهمن بنابراین باید از کلمات و ساختاری استفاده کنید که مفهوم واقعی رو برسونه و از هر کلمه ی مترادفی نمیتونین استفاده کنید. حالا چطور باید اینکار رو انجام بدیم؟
هر کسی هدفش از یادگیری زبان برقراری ارتباط در اون زبانه . حالا این ارتباط میتونه کلامی و رودر رو باشه و یا نوشتاری مثل ایمیل و نوشتن مقالات و انواع رایتینگ ها. بنابراین اگر میخواهید یه English speaker  واقعی باشید باید روی مهارت رایتینگتون هم کار بکنید.

سه بخش مهم رو باید در نظر بگیرید:

The grammar, it has to be true, it has to make sense

به مثال زیر توجه کنید:

I am an alien, I live in the sea, I have fins and baby back ribs.

این جملاتی که ساخته شدن با عقل جور در نمیان و هیچ مفهومی ندارن حتی اگر از لحاظ ساختاری و گرامری هیچ ایرادی نداشته باشه.

وقتی راجع به سینتکس حرف میزنیم منظورمون دقیقا اینه که ساختار و کلمات درست در کنار هم قرار بگیرن تا مفهوم درستی از آنچه منظور واقعی ماست را به طرف مقابل انتقال دهیم و اینگونه ارتباط درست کلامی شکل میگیره و فهمیده میشویم.

 

مهارت زیبای لهجه

میرسیم به بحث لهجه . چه لهجه انگلیسی یا امریکایی داشته باشید چه نداشته باشید باز هم شما یک English speaker محسوب میشید ولی نه کاملا…. تقریبا.

تمریناتی که در قسمت اسپیکینگ انجام میدید کمک بزرگی در تلفظ درست کلمات میکنه. چرا باید روی تلفظ  و لهجه کار بکنیم؟ به دلیل اینکه  باعث میشه افراد بهتر شمارو بفهمن. و همچنین شما بقیه رو بهتر بفهمید چون استرس کلمات و جملات را به خوبی متوجه میشید. زمانی میتونید اسپیکینگ خوبی داشته باشید که سینتکس اون زبان رو درست درک کرده باشید تلفظ صحیحی داشته باشید تا هم شما بقیه رو بفمید و هم اونا شما رو بفهمن  در این صورته که ارتباط درست کلامی شکل می‌گیره.

Speaking

Being understood

Understanding

Good pronunciation    you can communicate , have mastered the                     language  reading and writing

وقتی دارید صحبت میکنید هیچ وقتی برای فکر به اینکه آیا درست دارید حرف میزنید یا نه ندارید.

اینجاس که تمریناتتون تو رایتینگ و ریدینگ به دادتون میرسه.

بنابراین وقتی موفق به صحبت کردن با سینتکس درست شدید اونموقع است که یه زبان جدید رو یاد گرفتید. تبریک میگم.

 

پس تا اینجا نقشه کلی راه یادگیری زبان از صفر رو فهمیدیم.در شما میتونید در آموزش‌های بعدی  طریقه گام به گام خودآموزی تمام مهارت ها رو در همین سایت دنبال کنید.

 

6 نظرات
 1. فهیمه رحیمی می گوید

  بسیار کاربردی بود ، ممنون از شما، شما خصوصی هم تدریس میکنید

  1. amir taaj می گوید

   ممنون

 2. rora می گوید

  ممنون. میشه ی منبع برا یادگیری و حفظ لغت معرفی کنید؟ ممنون

  1. amir taaj می گوید

   سلام سری کتاب های سطح بندی شده oxford word skills بسیار مناسب است . اما پیشنهاد میکنم ابتدا به قسمت تعیین سطح ما مراجعه کنید و متناسب با سطح خود از این کتابها استفاده کنید

 3. abolfazlmhb@gmail.com می گوید

  ممنون از وقت و انرژی ای ک گذاشتین ، مقالات و مطالب سایت رو خوندم خیلی مفید بودن ❤❤❤

  1. amir taaj می گوید

   خواهش میکنم. امیدوارم کمکتان کرده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ