چگونه در مکالمه زبان انگلیسی حرفه‌ای شویم

مکالمه زبان انگلیسی

آموزش مکالمه زبان انگلیسی را از کجا شروع کنیم؟

برای هر زبان آموزی خیلی مهمه که مکالمه زبان انگلیسی قوی داشته باشه، اصلا اصلی ترین هدف از یادگیری هر زبانی برقراری ارتباط کلامی با بقیه افرادیه که به اون زبان صحبت میکنن. ولی خوب متاسفانه یه باور غلط باعث شده که اکثر زبان آموزان از راحت و بدون استرس صحبت کردن از همان اوایل پروسه یادگیری پرهیز کنن. حالا اون باور غلط چیه؟ کمالگرایی.

به باور بعضیا هر کسی اول باید کلی لغت و گرامر یاد بگیره و بعدش که مطمئن شد که کلی اطلاعات تو مغزشه از فردا بیدار شه و مثل بلبل حرف بزنه. خوب به نظر شما این اتفاق میافته؟ البته که نه.

اولین قدم برای داشتن مکالمه زبان انگلیسی قوی، استفاده مکرر از هر کلمه یا ساختاری که قبلا یاد گرفتید. حتی اگر هنوز در ابتدا راه هستید و چیز زیادی از زبان انگلیسی نمیدونید باید همونا رو بارها و بارها در موقعیت های مختلف استفاده کنید. باید اون مانع اولیه که کمالگرایی ناخواگاه هست رو بشکنید و به خودتون اجازه اشتباه کردن بدید.

من قبلا هم در کتاب “مبانی خودآموز” و هم در دوره “یادگیری زبان در خانه” کامل توضیح دادم که اولین نیاز زبان آموزان مبتدی یادگیری لغات پایه اس که منابع زیادی هم براش معرفی کردم. یکی از بهترین منابع که کتاب  oxford word skill basic است رو در قسمت آموزش‌های رایگان آموزش دادم و طریقه استفاده از آموزش‌ها رو هم توضیح دادم.

بنابراین اولین قدم برای مکالمه زبان انگلیسی یادگیری لغات موضوعیه که در همین کتابی که بالا گفتم میتونید با استفاده از ویدئوهای آموزشی که در سایت قرار دادم با من پیش برید و کم کم شروع کنید.

چرا زبان آموزان در مکالمه زبان انگلیسی به مشکل میخورن؟

اکثر زبان آموزا از اینکه وقتی میخوان صحبت کنن کلی باید فکر کنن راجع به اینکه چه کلمات و چه گرامری رو استفاده کنن شاکی هستند و نمیدونن چیکار کنن که این مشکل بزرگ حل بشه. و یا اینکه چرا نمیتونن شفاف و روان صحبت کنن. جواب سوال در 3 کلمه خلاصه میشه:

how they learn (چطور یاد گرفتن)

تمام کتاب‌ها و منابع به شما قواعد گرامر رو یاد میدن ولی اینکه چطور از این قواعد موقع صحبت کردن به راحتی استفاده کنید رو یاد نمیدن. زبان آموزان، زبان جدید رو از طریق زبان مادری خودشون یاد میگیرن و ناخوداگاه تو ذهنشون مکث میکنن و شروع به ترجمه اون چیزی که میخوان بگن می‌کنن: از زبان مادری به زبان انگلیسی .

همه زبان آموزان خواندن و نوشتن رسمی رو از کتاب‌هاشون یاد میگیرن ولی تمرکزی روی یادگیری مکالمه روان و محاوره نمی‌کنن. خوب راه حل چیه که ما بتونیم تبدیل بشیم به یک زبان آموز موفق؟

Learn English like native speakers (انگلیسی رو مثل بومیان انگلیسی زبان یاد بگیرید)

روان صحبت کردن چیزی نیست جز مجموعه‌ای از عادات. مثل استفاده از گرامر بدون فکر کردن و یا تلفظ صحیح کلمات. بنابراین تنها کاری که باید بکنید اینکه این عادات رو در خودتون پرورش بدید. همانطور که انگلیسی زبان ها در کودکی این زبان رو یاد گرفتن شما هم همانطور یاد بگیرید.

وقتی مثل نیتیوها یاد بگیرید دیگه نیازی نیست که واسه یادگیری گرامر کلی جدول و مثال های تکراری و با خودتون چندین مرتبه تکرار کنید.

یادگیری مثل نیتیوها یعنی همزمان اصطلاحات و افعال عبارتی و نکاتی که برای رایتینگ باید یاد بگیرید رو یاد میگیرید. چون از نیتیو ها یاد میگیرید بنابراین اعتماد به نفستون برای صحبت کردن بالا میره و هر چیزی که یاد میگیرید دقیقا همون چیزیه که در اون جامعه به صورت طبیعی استفاده میشه.

وقتی اینجوری یاد میگیرید یادگیری راحت، جالب، و سریع اتفاق میافته و اصلا حس نمیکنید که دارید درس میخونید. خوب حالا چطور؟

یادگیری زبان دقیقا مثل یادگیری یک ابزار موسیقیه. شما نمیتونید فقط با دانش تئوری یک شبه بدون تمرین شروع به نواختن بکنید. یادگیری زبان هم مثل موسیقی نیاز به تمرین مدوام و روزانه داره. من در اینجا به چند نکته که میتونید هر روز انجام بدید تا در مکالمه قوی تر شوید.

انگلیسی رو بخشی از زندگی خود کنید، چطور؟

 1. هر روز یک قسمت از سریال های امریکایی/ انگلیسی را تماشا کنید.
  سریال‌هایی رو انتخاب کنید که جذاب باشند و قسمتهاش بیشتر از 20 دقیقه نباشن. وقتی در حال تماشا اونها هستین به هر جمله کلمه قشنگ رسیدید سریال رو متوقف کنید و همون یک جمله رو بنویسید و ادامه رو تماشا کنید.
  نیازی نیست همه کلمه ها و جمله ها رو بنویسید چون اینطوری هم وقت زیادی ازتون میگیره و هم کسل کننده میشه. 3 تا 5 جمله کافیه از هر قسمت یاد بگیرید. بعد از اتمام اون قسمت کلمات و ساختار اون جمله ها رو چک کنید. و انالیز کنید و جمله های مربوط به خودتون رو بسازید. در کل همه این کار بیشتر از 30 دقیقه زمان نمیبره.یک فیلم نمونه را اینجا براتون میزارم.
 1. هر آنچه یاد میگیرید رو استفاده کنید. از تکنیک imitation یا تقلید استفاده کنید. نه به این معنی که دقیقا هر چی میشنوید از فیلم ها یا فایل های صوتی دقیقا تکرار کنید. بلکه چیزی رو که میشنوید با جمله خودتون توضیح بدید.چگونه می‌توان این تکنیک را در جملات به کار برد؟  به مثال زیر دقت کنید:
 • فاعل جمله را تغییر دهید.(change the subject)

.I had to go on diet with my wife last month.    => he had to go on diet with his wife last month.

بسیار خوب اگر دقت کرده باشید من فقط ضمایر رو تغییر دادم.

I like working in a company. => she likes working in a company.

 با این روش شما هم روی ساختار جمله و نکات گرامری کار میکنید و هم بر روی کلمات.

 • ایده درون جمله را با قوه تخیل خود گسترش دهید. (paraphrasing)

I am 18 years old and I live with my parents.

She used to live with her grandparents when she was a little girl and then when she turned into 18, she moved to live with her parents but in the future, she will try her best to buy her own house to live independently.

 

I had to go on diet with my wife last month.

He had to go on diet with his wife last month and now he is so proud that they have perfect body shapes.

بعد از اینکه یاد گرفتید و تمرین کردید چطور برای تمرین  speaking جمله ها رو تغییر بدید، باید خودتون رو واسه یک چالش بهتر آماده کنید: استفاده از ترکیبی از دو روش بالا برای مکالمات طولانی و سخنرانی‌ها. چطور؟

شما می‌تونید همانطور که قبلا گفتم نظرات خودتون رو هم نسبتا به گفته‌های در سخنرانی‌ها و یا مکالمات دخیل کنید و سعی کنید طولانی‌تر صحبت کنید و این دفعه از linking words, adverbs, adjectives برای تقویت مهارت مکالمه زبان انگلیسی استفاده کنید. به مثال دقت کنید:

My daily routine is like other people. I get up at 6:30 and then brush my teeth and have breakfast after 30 minutes. later at about 7:30 I go to school on foot and start my school at 8:00.

 

His daily routine is normally like other people. He gets up at 6:30 and brushes his teeth before he has breakfast at approximately 7. And then 30 minutes later he walks to school because he forgot to repair his bike yesterday. It takes him 20 minutes to arrive at school and luckily he still has 20 minutes to take a breath and review lessons before his school time starts at 8:00

 

مکالمه زبان انگلیسی
مکالمه زبان انگلیسی

 با تمرین روزانه ترکیبی از این روش‌های paraphrasing, changing subjects, adding adverbs and adjectives می‌توانید به سرعت مهارت گفتاری خود را بدون نیاز به کسی تقویت کنید.

 1. به صورت آگاهانه چیزهای پیرامون خود رو به زبان انگلیسی توصیف کنید.
  اگر دایره لغاتتون ضعیف است یکی از بهترین راه‌ها این است که پیرامون اتاق، محیط کار، مدرسه و محله خود را نگاه کنید و آن کلمات را پیدا کرده و یاد بگیرید و  هر چی رو می‌بینید به صورت ذهنی نام‌گذاری کنید و در ذهن مرور کنید.
 2. گرامر باید تقویت بشه:
  اگر گرامر رو در سطح خوبی بلد باشید با فهم طرف مقابل و رساندن منظورتون به بقیه مشکلی نخواهید داشت. و بجای نگرانی برای داشتن ساختاری درست بر روی تلفظ و آهنگ جملات تمرکز خواهید داشت. و اعتماد به نفس بهتری خواهید داشت چون میدونید که در صحبت کردن خیلی اشتباه نخواهید داشت.
 3. دایره لغات رو باید بالا ببرید.
  اگر کلمات زیادی بدونید پس برای فکر کردن برای اینکه چه کلمه ای رو انتخاب کنید وقت تلف نخواهید کرد.
 4. مهارت شنیداری رو تقویت کنید.
  اکر این مهارت رو تقویت کنید فهمتون از بقیه بالاتر میره و سریعتر پاسخ میدید و اگر سریعتر پاسخ بدید فصاحت بالاتری نیز خواهید داشت. از پادکست ‌های ESL برای تقویت مهارت شنیداری می‌تونید استفاده کنید.
 5. از قبل خودتون رو برای مکالمات اماده کنید.
  مثلا اگر میخواهید به هتل زنگ بزنید اتاق رزرو کنید کلمات و سوالات مخصوص به اون رو جستجو و یاد بگیرید. شما باید سوالاتی که طرف مقابل امکان داره ازتون بپرسه رو هم در نظر گرفته باشید و برای اونها جوابی داشته باشید.
 6. IPA رو کامل یاد بگیرید.
  International Phonetic Alphabet یه سری علائم نوشتاری هستند که به شما کمک میکنن کلمات رو با تلفظ صحیح بخونید. من فایل آموزشیش رو در همین سایت قرار دادم.  هر چه دانش تلفظیتون بالاتر بره در ادای کلمات بهتر عمل خواهید کرد و طبیعتا پیشرفت چشمگیری در نحوه تافظ در حیت صحبت کردن خواهید داشت.
 7. با خودتون انگلیسی فکر کنید و صحبت کنید.
  اگر سطح شما بالاتر از متوسطه به مکالماتی که در طول روز به زبان فارسی انجام می‌دهید فکر کنید و سعی کنید معادل انگلیسی شون رو بسازید. وقتی صبح از منزل خارج می‌شوید با همسایه خود احوالپرسی می‌کنید می‌توانید فکر کنید که همین مکالمه را چگونه باید به انگلیسی انجام داد.

شاید در مسیر رفتن به سر کار به مغازه‌ای برید و بخواهید چیزی خرید کنید. کافی است با خود فکر کنید که همین سفارش خرید رو چطور به انگلیسی باید انجام دهم.

اگر کلمات و یا عباراتی هستند که معادل انگلیسیشون رو نمی‌دونید اونا رو در گوشی خود ثبت کنید و پس از بازگشت به منزل معادلشون رو در دیکشنری پیدا کنید. اینطوری می‌تونید کلمات و عبارات کاربردی که هر روز با آن‌ها سر و کار دارید رو به سرعت یاد بگیرید.

 1. کسی رو پیدا کنید و باهاش انگلیسی صحبت کنید.
  در سایت‌هایی مثل com ثبت نام کنید و شروع به صحبت کنید. یادتون باشه برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی و صحبت کردن راه‌های بسیاری وجود داره فقط تنها کاری که باید بکنید این که بهونه و تنبلی رو کنار بزارید و به تک تک راه‌کارهایی که گفتم عمل کنید.
 2.  آخرین راهکار این که با خودتون در مقابل دوربین صحبت کنید.
  با این کار علاوه بر سازماندهی افکار، تلفظتون رو هم تقویت می‌کنید. همچنین می‌تونید از خودتون فیلم بگیرید و مراحل پیشرفت خود را در هر فیلم ارزیابی کنید. مثلاً در یک فیلم در مورد آب و هوا صحبت کنید.

در فیلم دیگر به مخاطبان فرضی خود داستان شروع یادگیری مکالمه زبان انگلیسی تان رو توضیح دهید و اینکه در حال حاضر از چه روشی استفاده می‌کنید. بسیاری از زبان آموزان و حتی افراد چندزبانه معروف دقیقاً همین کار رو می‌کنند و دائماً ویدئوهای خود رو در یوتیوب منتشر می‌کنند. شما با این کار می‌تونید هم زبان انگلیسی رو تمرین کنید و هم با بسیاری از زبان آموزان ارتباط پیدا کنید.

 

 

 

2 نظرات
 1. رضا حسینی می گوید

  بسیار کاربردی بود ممنون از شما

  1. amir taaj می گوید

   خواهش میکنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ