Notice: Undefined index: name in /home/english4/domains/englishvoice.ir/public_html/wp-content/plugins/unlimited-addons-for-wpbakery-page-builder/provider/core/visual_composer/unitevc_integrate.class.php on line 236
5 روش برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

5 روش برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی

improving listening skill

مهارت شنیداری زبان

 چالش‌ها و راه‌کارهای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی (listening)

مهارت شنیداری زبان انگلیسی به عنوان فعال‌ترین مهارت از چهار مهارت اصلی در آموزش زبان انگلیسی شناخته شده است. این مهارت شامل مجموعه‌ای از یک پروسه‌ی بسیار پیچیده است که این اجازه را به ما می‌دهد تا بتوانیم پیغامی را که بیان شده درک و تفسیر کنیم. این ادراک خود نیازمند استفاده از مجموعه‌ای از شناخت‌ها نسبت به آواها، واج‌شناسی، ویژگی‌های زبرزنجیری، لغت، دستور زبان، معنی‌شناسی و موقعیت‌شناسی می‌باشد.

با توجه به پیچیدگی تمامی عناوین مطرح شده، مهارت شنیداری زبان همیشه به عنوان سخت‌ترین مهارت در زبان شناخته شده و در طول چند دهه‌ی گذشته متاسفانه این مهارت به عنوان یک مهارت غیر فعال در نظر گرفته شده است. و این به این معناست که شنونده در امر شنیدن فعالیت خاصی انجام نمی‌دهد و آواها و صداها به صورت خودکار به گوش او وارد شده و سپس درک و تحلیل می‌شود.

اما با رشد علم و انجام تحقیقات بیشتر بر روی مغز انسان‌ها متوجه شده‌ایم که مهارت شنیداری زبان به شدت ذهن و فعالیت‎‌های مغزی شنونده را درگیر می‌کند  و در حال حاضر نقش کلیدی در تقویت قدرت مکالمه‌ی زبان‌آموزرا ایفا می‌کند.

چرا بیشتر زبان‌آموزان نمی‌توانند مهارت شنیداری زبان انگلیسی(Listening) خود را تقویت کنند؟

جواب سوال ساده است: برای عدم موفقیت این افراد تنها یک دلیل وجود دارد و آن هم به اندازه کافی گوش نکردن است.

این گفته درست است. اگر 1000 ساعت به گوش کردن به انگلیسی اختصاص دهید، مهارت Listening شما قطعا تقویت خواهد شد.

کاری که اکثر زبان آموزان انجام می‌دهند این است:

 • در هفته چند فیلم به زبان انگلیسی می‌بینند.
 • هفته‌ای 3 تا 5 بار به یک فایل انگلیسی گوش می‌دهند.
 • روزی 15 دقیقه به یک فایل انگلیسی گوش می‌دهند.

ایده‌های خوبی هستند، مگر نه؟

متاسفانه باید بگوییم که خیر! این کارها کافی نیستند! فکر کنید… اگر روزی 15 دقیقه به یک فایل به زبان انگلیسی گوش دهید، در عرض یک سال می‌شود 91 ساعت. خودتان حساب کنید برای رسیدن به 1000 ساعتی که گفتیم چقدر فاصله دارید…

قصد ما از این حرف، ناامید کردن شما نیست. به مطالعه ادامه دهید!

چطور می‌توان مهارت شنیداری زبان را تقویت کرد؟

ما می‌توانیم از طریق مجموعه‌ای از تمرین‌های آزاد (extensive) و کنترل شده (intensive)این مهارت رو  تقویت کنیم.

هر دو از اهمیت ویژه‌ای برخوردارهستند زیرا ما باید با کلی صدا و صوت خارج از محیط کلاس برخورد داشته باشیم. تا ذهن شرطی نشده و بتوانیم عادت درست گوش دادن را تقویت بکنیم. یکی از ضرورت‌های شرکت در کلاس‌های مختلط هم همین هست که با صوت و آوای جنس مخالف درگیر می‌شوید. ولی تمرکز ما در این مقاله بر روی تمرینات آزادی هست که شما بدون حضور در کلاس خود نیز می‌توانید انجام دهید.

تمرین‌های آزاد و یا (extensive listening) چیست؟

تمرین آزاد شنیداری خارج از محیط کلاس رخ می‌دهد و هر مطلبی را که شما گوش می‌دهید و در هر جا که باشید چه در خانه، ماشین، کوچه و خیابان را شامل می‌شود. مهمترین ویژگی آزاد گوش دادن این است که شما خود با انتخاب خود به مطلبی که دوست دارید گوش می‌دهید. به همین علت انگیزه‌ی شما که نیاز ضروری برای هر کاری است را بیشتر می‌شود.

دقت داشته باشید که گوش دادن آزاد به معنی گوش دادن به محتوای اصلی زبان خارجی نیست! درواقع شما باید مطالب ساده شده برای سطح خود رو پیدا کنید و گوش دهید تا تمرین به حداکثر میزان تاثیر خود برسد. در غیر این صورت چیزی جز دلسردی ، اضطراب و نا‌امیدی برای شما به ارمغان نمی‌آورد!

 

راه‌کارهایی برای تقویت مهارت شنیداری زبان

 1. مطمئن شوید که گوشی شما همیشه محتوای صوتی انگلیسی دارد.

قبل از هر چیز، باید کلی Listening Material انگلیسی دانلود کنید. اینطوری می‌توانید هر جا که باشید به فایل های صوتی انگلیسی گوش کنید.

بهترین چیزی که می‌‎توانید برای این کار دانلود کنید، پادکست ها هستند.پادکست ها برنامه‌های صوتی پر از گفتگو هستند که می‌توانید از سایت‌های مختلف به صورت رایگان دانلود کنید.برای دانلود پادکست‌ها، به یک اپلیکیشن پادکست نیاز دارید. اگر گوشی شما اندروید است وارد Play Store و اگر آیفون دارید وارد App Store خود شده و کلمه podcast app را جستجو کنید. کلی اپلیکیشن برای شما فهرست خواهد شد. اپلیکیشنی را نصب کنید که بیشترین تعداد دانلود و بالاترین امتیاز را داشته باشد. وقتی که اپلیکیشن را نصب کردید، آن را باز کنید و دنبال موضوع مورد علاقه خود بگردید. سینما، موسیقی، ورزش یا داستان‌های ترسناک!

از اپلیکیشن‌های  ESLpods, castbox, 6minutenglish می‌توانید استفاده کنید.

 1. زمان‌های مرده را به زمان‌هایی برای گوش کردن تبدیل کنید.

زمان‌های زیادی در طول روز وجود دارند که می‌توانید در آنها به گوش کردن بپردازید. زمانی که پشت فرمان هستید، زمانی که سوار اتوبوس یا مترو هستید، وقتی مشغول کارهای خانه‌اید، هنگام ورزش یا زمانی که منتظر چیزی یا کسی هستید. همه این کارها یک ویژگی مشترک دارند و آن هم عدم نیاز به تمرکز یا فکر کردن عمیق است.

در طول روز احتمالا زمان‌های دیگری هم وجود دارند که مشابه اینها هستند. مطمئن باشید از مجموع این زمان‌های مرده، می‌توانید یک تا دو ساعت زمان برای تقویت مهارت شنیداری خود پیدا کنید!

 1. گوش کردن را تبدیل به فعالیتی شاد و سرگرم کننده کنید!

همه ما هر روز زمانی را برای تفریح اختصاص می‌دهیم. یا بازی می‌کنیم، یا موسیقی گوش می‌دهیم یا در اینترنت می‌چرخیم. دلیل این که این کارها را انجام می‌دهیم این است که این فعالیت‌ها لذت بخش بوده و اعتیادآور هم هستند. پس اگر می‌خواهید مدت زمان زیادی به تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی (Listening) خود بپردازید، باید آن را تبدیل به فعالیتی جالب و مفرح کنید. اگر این کار برای شما جذابیتی نداشته و صرفا خود را مجبور به تمرین کنید، در نهایت بعد از مدتی آن را رها خواهید کرد.

حالا سوال این است که چطور می‌توان این کار را انجام داد؟ اجازه دهید چند ایده جالب را معرفی کنیم:

 • عضو کانال‌های سرگرم کننده یوتیوب شوید.

دیدن ویدیوهای یوتیوب یکی از بهترین راه‌های تقویت مهارت شنیداری شما است. یوتیوب پر از محتوای انگلیسی است و طوری هم طراحی شده که شما را ساعت‌ها پای کامپیوتر یا موبایلتان میخکوب کند.از آنجا که یوتیوب همیشه خودش ویدیوی بعدی را به شما پیشنهاد داده و تنها کار شما کلک کردن است، معمولا نیاز ندارید خودتان عبارت خاصی را جستجو کنید.

عضو کانال‌هایی در یوتیوب شوید یا به اصطلاح Subscribe کنید که به آنها علاقه دارید. البته این کانال ها باید به زبان انگلیسی باشند. کانال‌های یوتیوب معمولا همواره در حال بیرون دادن ویدیوهای جدید هستند، پس همیشه چیزی  برای تماشا کردن خواهید داشت.

ویژگی خوب دیگر درباره ویدیوهای انگلیسی یوتیوب این است که هر وقت در فهمیدن آنها مشکل داشتید، Captions را روشن کرده و ویدیو را با زیرنویس انگلیسی ببینید. نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که اگر می‌توانید بیشتر از 80 درصد گفته‌ها متوجه شوید، بهتر است زیرنویس را خاموش کنید تا بتوانید روی گوش کردن تمرکز کنید.

 • فیلم‌ ها و سریال های جذاب انگلیسی زبان را تماشا کنید.

زمانی بود که پیدا کردن فیلم و سریال کار آسانی نبود. الان خدمات آنلاین بین المللی مثل Netflix و در کشور خودمان هم فیلیمو، فیلم نت و بسیاری دیگر پدیدار شده‌اند که با استفاده از آنها می‌توانید فیلم ها و سریال های فراوانی به زبان انگلیسی پیدا کنید. این سرویس‌ها معمولا ارزان هستند و چیزهای زیادی در آنها برای نگاه کردن پیدا می‌شود. طریقه صحیح یادگیری از طریق فیلم را قبلا در مقاله‌ای با عنوان آموزش زبان انگلیسی با تماشای فیلم را توضیح داده‌ام.

توصیه‌ای برای تازه کارها

در ابتدا، از کارهای کوچک شروع کنید. در شروع کار، به سراغ کارهایی که ممکن است اشتیاق شما را کور کنند نروید. اگر اشتیاق شما از بین برود، یادگیری را رها خواهید کرد و همه زحمات شما از بین خواهد رفت. در ابتدای مطلب، گفتیم که باید کلی به گفتگوهای انگلیسی گوش کنید. اما در ابتدای کار نگران این موضوع نباشید. در حال حاضر، هدف شما ایجاد ثبات و عادت به هر روز کار کردن است. همین که به این هدف رسیدید، تقویت مهارت شنیداری زبان (Listening) آسان‌تر خواهد بود.

در ابتدای کار:

 • به فایل‌های صوتی دشوار گوش نکنید.
 • خود را مجبور به چند ساعت گوش کردن در روز نکنید.
 • خود را به خاطر کم کاری سرزنش نکنید.

در یک ماه اول، روزی 10 تا 15 دقیقه کافی است. اما اطمینان حاصل کنید که این کار را هر روز انجام می‌دهید. اما اگر این وسط چند روزی هم کار نکردید، خود را سرزنش نکرده و دوباره شروع به کار کنید.

دلیل آنکه کند پیش می‌روید چیست (با وجود آنکه خیلی زیاد به گفتگوهای انگلیسی گوش می‌دهید)؟

این مشکل در میان زبان آموزان سطح متوسط بسیار به چشم می‌خورد. بسیاری از این افراد سال‌هاست روی تقویت مهارت شنیداری زبان (Listening) خود کار می‌کنند و همچنان احساس می‌کنند هیچ تغییری در آنها به وجود نیامده است.

دلیل اصلی این مسئله احتمالا چیزی نیست به جز اینکه شما همچنان دارید به گفتگوهایی گوش می‌کنید که برای شما راحت هستند.

 • احتمالا همواره به گفتگوهای همان افراد همیشگی گوش می‌دهید.
 • احتمالا برای مثال همیشه به گفتگوهای با لهجه بریتیش گوش می‌دهید و به سراغ منابع امریکن نمی‌روید.
 • موضوع پادکست‌هایی که به آنها گوش می‌دهید همواره یکی است. برای مثال همه پادکست‌های شما درباره اقتصاد هستند.

خب، پس می‌دانید باید چه کاری انجام دهید. کمی به خود سخت تر بگیرید و راههای جدیدتری را امتحان کنید. تاثیر آن را خواهید دید! شما می‌توانید:

 • به گفتگوهایی گوش کنید که افراد در آنها واضح صحبت نمی‌کنند. گوش کردن به گفتگوهای کاملا واضح، استاندارد و قابل فهم دردی از شما دوا نمی‌کند. فهمیدن صحبت‌های بعضی آدم‌ها از بقیه دشوارتر است. سراغ آنها هم بروید!
 • به سراغ موضوعات مختلف بروید. اگر موضوع برای شما شناخته شده و قابل فهم باشد اتفاق خاصی نخواهد افتاد. گاهی اوقات هم به دنبال موضوعات ناشناخته بروید.
 • هم روی لهجه امریکن و هم روی بریتیش کار کنید. اگر فهمیدن یکی از این دو لهجه برای شما آسان است، به دنبال آن یکی هم بروید و گاهی هم به افراد با لهجه‌های هندی، لاتین، ایتالیایی، چینی و … گوش کنید! گوش شما باید هر دو لهجه را به خوبی بشناسد تا در موقعیت‌های مختلف بتوانید از پس فهم انگلیسی با لهجه‌های متفاوت برآیید.

 

من در این مقاله سعی کردم تا چالش‌ها راه‌کارهای اصلی را برای شما توضیح دهم. امیدوارم این نوشته برای شما مفید بوده باشد. شما چه راه‌کارهای کاربردی دیگری می‌دانید؟ منتظر نظراتتان هستم

منبع 1

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + پانزده =

مشاوره از طریق واتساپ