فونتیک زبان انگلیسی – راهنمای تلفظ علائم

الفبای انگلیسی | گام اول

فونتیک زبان انگلیسی

آشنایی با علائم فونتیک زبان انگلیسی

به طور معمول در ديکشنری های زبان انگلیسی برای نشان دادن تلفظ کلمات و آشنایی با علائم فونتیک انگلیسی،از سيستم IPA که مخفف International Phonetic Alphabet و به معنی “الفبای صوتی یا آوائی بین المللی” می باشد،استفاد می شود. شما اگر دیکشنری های انگلیسی به انگلسی مانند آکسفورد (Oxford) یا لانگمن (Longman) را مشاهده کنید،خواهید دید که جلوی هر کلمه و قبل از توضیح آن، یک سری علائم آوایی وجود دارد که معرف تلفظ آن کلمه می باشد. حال اگر شما با نحوه خواندن این علائم آشنا باشید، قادر خواهید بود به راحتی و بدون کمک گرفتن از شخص یا نرم افزار، کلمات و عبارات را به درستی هر چه تمام تر تلفظ نمایید.

اهمیت یادگیری علائم فونتیک

اصلی ترین راه اینکه بدانیم کلمات در زبان انگلیسی چطور تلفظ می‌شوند، شناخت و استفاده از نشانه‌های فونتیک زبان انگلیسی (Phonetic Symbols) است. اگر از دیکشنری‌ های انگلیسی به انگلیسی استفاده می‌کنید، به احتمال زیاد به این نشانه‌ها برخورده‌اید. حتما می‌دانید که نشانه های فونتیک طرز صحیح تلفظ (Pronunciation) یک کلمه را نمایش می‌دهند. شاید خیلی به آنها توجه نکرده باشید چون معنی کلمه برای شما مهم‌تر بوده، شاید هم تلفظ آن کلمه را از قبل می‌دانسته‌اید و نیازی نداشتید دوباره آن را چک کنید. حتی شاید هم تلفظ آن را حدس زده باشید و دیکشنری را گذاشته باشید کنار!!!
از آنجا که در بسیاری از آموزشگاه‌ها و کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی تاکید چندانی روی آموزش فونتیک زبان ا نگلیسی نشده و بیشتر از روش‌های گوش کردن و تکرار برای آموزش تلفظ‌ها استفاده می‌شود، تصمیم گرفتیم کمی بیشتر و تخصصی‌تر به این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید…

چگونه می‌توان نشانه‌های فونتیک زبان انگلیسی را به صدا تبدیل کرد؟

در ابتدا، جواب به این سوال به نظر ساده می‌آید. مگر هدف اصلی از اختراع الفبا تبدیل صداها به نشانه‌ها نبوده است؟ اما در واقع، موضوع کمی پیچیده‌تر از این حرف‌ها است.
برای مثال، حرف a را در زبان انگلیسی در نظر بگیرید. این حرف در کلمات change ،ball و hand به چشم می‌خورد که در هر کلمه صدای متفاوتی دارد. گاهی اوقات دو حرف با هم استفاده می‌شوند و یک صدا تولید می‌کنند، مثل th در کلمه thing. گاهی هم یک حرف دو صدای مختلف را همراه با هم دارد، مثل x در کلمه example.
این موضوع در زبان فارسی هم وجود دارد. “خواهر” درست است یا “خاهر”؟ چه دلیلی وجود دارد که ث، س و ص هر سه یک صدا داشته باشند؟ چرا در آخر کلمه “نامه”، صدای ه‍ به گوش نمی‌رسد؟
برای حل این مسئله، در ابتدا باید چیزی را تعریف کنیم به نام phoneme یا همان واج. واج ها “واحدهای کوتاه صدا هستند که تلفظ خود را داشته و وقتی در کنار هم قرار می‌گیرند می‌توانند صدایی ترکیبی تولید کنند. اگر برای هر واج یک نشانه تعریف کنیم، با قرار دادن نشانه‌ها کنار هم خواهیم توانست تلفظ صحیح یک کلمه را پیدا کنیم.

به طور کلی واج‌ها در زبان انگلیسی به دو دسته صدادار (Vowels) و بی صدا (Consonants) تقسیم می‌شوند که در این ویدئو تمامی این صداها و علائم فونتیکی آن‌ها را آموزش ‌می‌دهیم.

2 نظرات
 1. شیرازی می گوید

  با سلام آموزش تلفظ ها خیلی خوب بود

  1. amir taaj می گوید

   با سلام
   ممنون از وقتی که گذاشتید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ