۱۲ نکته که برای شروع یادگیری زبان باید بدانیم؟ (توصیه‌های طلایی)

نکات بسیار مهم در شروع یادگیری زبان

شروع یادگیری زبان

دانستن زبان انگلیسی در راستای اهداف گوناگون، نظیر قبولی در آزمون‌هایی مثل آیلتس و تافل به منظور ورود به دانشگاه‌های معتبر و یا مهاجرت و یافتن فرصت‌های شغلی بهتر به یکی از نیازهای اساسی زندگی امروزه تبدیل شده است.

یادگیری زبان انگلیسی

چرا یادگیری زبان انگلیسی زندگی شما را متحول میکند؟

4 دلیل برای اینکه ثابت کنیم که یادگیری زبان انگلیسی زندگی شما را تغییر می‌دهد: اگر این مقاله را می‌خوانید، پس یا در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و یا اینکه قصد دارید شروع کنید. اما چرا انگلیسی یاد می‌گیرید؟ چه چیزی به شما انگیزه‌ی یادگیری زبان انگلیسی را می‌دهد؟ چرا انگلیسی یاد بگیریم؟ در […]

0 comments

در حالی که به دلیل مشغله‌های زندگی مدرن بسیاری از افراد وقت کافی برای شرکت در کلاس های آموزشی را ندارند و اطلاعاتی در رابطه با اینکه برای شروع یادگیری زبان  چه کارهایی انجام دهند و در کل لازمه‌ی یک زبان‌آموز انگلیسی شوند را ندارند.

 

من امروز در این مقاله قصد دارم نکاتی را در رابطه با باید‌ها و نباید‌های زبان‌آموزی توضیح دهم و در مورد ضروری‌ترین نکات یادگیری زبان با شما صحبت کنم. قبل از اینکه سراغ نکاتی کلیدی برویم، باید چرایی یادگیری زبان‌انگلیسی را درک کنیم.
 • انگلیسی دومین زبان رایج دنیاست؛از هر پنج نفر یک نفر قادر به صحبت با این زبان بوده یا حداقل این زبان را می فهمد. در کل جهان بیشتر از چهارصد میلیون نفر به زبان انگلیسی صحبت می کنند. گفته می شود تا سال 2020، جمعیتی بالغ بر 2 میلیارد نفر در سراسر جهان به یادگیری زبان انگلیسی خواهند بود.
 • امکان ورود به مراکز آموزشی دلخواه را به شما می‌دهد. از طریق این زبان امکان ادامه تحصیل در هزاران مدرسه در سراسر جهان وجود دارد. اگر این زبان را بلد باشید، فرصت های بسیار زیادی برای شما به وجود می اید تا بتوانید مدرسه ای مناسب و درخور سلیقه خود  پیدا کرده و دوره های آموزشی روز دنیا را ببینید.
 • با دانش زبان انگلیسی دسترسی بیشتر به مطالب اینترنت و اطلاعات جهانی خواهید داشت. طبق گزارش Education First، انگلیسی زبان اینترنت است. روزانه 565 میلیون نفر از اینترنت استفاده می کنند و 52 درصد از بیشترین بازدید ها از سایت های انگلیسی زبان می باشد. یادگیری این زبان مهم است چرا که دسترسی بیش از نیمی از محتوای اینترنت را در اختیارتان قرار می دهد. اگر انگلیسی بلد باشید می توانید به میلیاردها صفحه از اطلاعات موجود در اینترنت دست پیدا کنید که برای دیگران قابل دسترسی نیست.
 • فرصت‌های شغلی بی‌شماری به روی شما باز می‌کند. بسیاری از کمپانی های بزرگ جهان دانستن زبان انگلیسی را برای کارکنان خود الزامی می دانند. در بعضی موارد هم این کمپانی ها الزام می کنند که کارکنان فقط از زبان انگلیسی استفاده کنند. همچنان که دنیا بیشتر به یکپارچگی نزدیک می شود (برقراری بهتر ارتباطات)، نیاز کمپانی های بزرگ برای ارتباطات بهتر هم کاملا طبیعی است.
شروع یادگیری زبان
شروع یادگیری زبان

 

حالا که با اهمیت دانستن زبان انگلیسی ‌آشنا شده‌اید، باید نکاتی را از همان ابتدای زبان‌آموزی و شروع یادگیری زبان به خاطرتان بسپارید تا از تنش‌ها و دلسردی‌های احتمالی در طول این مسیر تا حد ممکن بکاهید.

 

 1. سطح زبان خود را بشناسید

یکی از اشتباهاتی که زبان‌آموزان مرتکب می‌شوند، این است که اغلب نمی‌توانند سطح زبان انگلیسی خود را به‌درستی تعیین کنند. این اشتباه، موجب اشتباهات دیگری نیز می‌شود.

قبل از خرید منابع آموزش زبان انگلیسی و شروع یادگیری زبان، حتما باید سطح دانش انگلیسی خود را بشناسید. منابع آموزشی که از سطح زبان‌آموز بالاتر باشد، موجب بی‌انگیزگی و افت سطح انرژی او شده و منابع پایین‌تر از سطح فعلی نیز موجب اتلاف هزینه و زمان می‌شود.

از دیگر عواقب تعیین نادرست سطح فعلی، این است که زبان‌آموز در تعیین زمان موردنیاز برای رسیدن به هدف خود دچار مشکل می‌شود. چنانچه زبان‌آموز در سطح پایینی قرار داشته، اما سطح خود را بالاتر حدس بزند، بدون شک زمان کمتری را برای رسیدن به سطح مطلوب خود در نظر می‌گیرد و برنامه‌ریزی می‌کند. باگذشت زمان و نزدیک شدن به زمان معین، زبان‌آموز هنوز به هدف خود نزدیک نشده است و متأسفانه دچار بی‌انگیزگی می‌شود.

یکی از روش‌های استاندارد تعیین سطح زبان، آزمون‌های آنلاین و آموزشگاهی هستند. سایت‌ها و آموزشگاه‌هایی هستند که آزمون تعیین سطح آنلاین به عمل می‌آورند. ما در همین سایت برای شما عزیزان امکان تعیین سطح آنلاین با استفاده از سوالات British Council را فراهم کردیم تا  به درستی سطح فعلی خود را سنجیده و از دوره‎‌های متناسب با سطح خود بهرمند شوید.

 

 

 1. تمرکز روی گرامر ممنوع!

مشکل اکثر افرادی که شروع یادگیری زبان دوم کرده اند این است که از همان ابتدا تلاش می کنند تا قواعد و ساختار آن زبان را یاد بگیرند. یادگیری قواعد یکی از الزامات یادگیری زبان می باشد ولی در ابتدای کار تمرکز روی این ناحیه از زبان دوم ایجاد دلسردی و سردرگمی کرده و در نهایت موجب متوقف شدن پروسه ی یادگیری می شود.

دومین ایراد تمرکز بر یادگیری گرامر بدون روش های استاندارد، زمان بر بودن این پروسه می‌باشد. وقتی زمان زیادی صرف یادگیری نکات گرامری شود بعد از چند ماه و حتی چند سال فرد هنوز قادر به استفاده از موارد یاد گرفته شده در قالب جمله نمی باشد و درحقیقت به شکست زبان‌آموز منجر می شود.

 

 1. تا حد امکان از ترجمه جلوگیری کنید

متأسفانه این باور غلط بین زبان‌آموزان و حتی بسیاری از مدرسین زبان انگلیسی وجود دارد که ترجمه ناخودآگاه ذهنی امری طبیعی است و برای اجتناب و جلوگیری از آن راهی وجود ندارد.
مغز انسان به‌گونه‌ای کار می‌کند که به‌صورت طبیعی در برابر زبان دوم مقاومت می‌کند که پروفسور نورمن دوج آن را سلطه‌ی زبان اول می‌نامد. عوامل متعددی وجود دارد که یادگیری یک زبان جدید را چالش‌برانگیز می‌کنند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها پدیده‌ی سلطه زبان مادری است که توضیح داده شد.

افرادی که به‌صورت ناخودآگاه موفق می‌شوند فارغ از زبان مادری خود بین کلمات و مفاهیم در یک زبان جدید ارتباط برقرار کنند، یک ناحیه گفتاری جدید برای زبان جدید در مغزشان ایجاد می‌گردد که موقع صحبت کردن به زبان جدید فعال می‌شود و به کارشان می‌آید.

متأسفانه از هر ۱۰۰ نفر تنها ۵ نفر موفق می‌شوند از پس اینکار بربیایند. ۹۵ درصد باقیمانده به یک نگرش جدید در یادگیری زبان انگلیسی نیاز دارند که به آن‌ها نیز امکان تسلط کامل به زبان جدید را بدهد.

 

 1. در شروع یادگیری زبان از اشتباه کردن نترسید

کسی در دنیا وجود ندارد که از اشتباه کردن خوشحال شود و احساس رضایت داشته باشد. اشتباهات اغلب باعث به وجود آمدن احساس شرمساری ، خشم و نومیدی در ما میشود. اما اشتباه کردن همیشه هم نتیجه بدی به همراه ندارد.

قطعا در پروسه یادگیری زبان اشتباهات به نفع ما خواهد بود.متاسفانه اتفاقی که در اکثر آموزشگاه ها میافتد این است که هر اشتباهی پیامد ناخوشایندی هم به دنبال دارد، مثل نمره منفی گرفتن،احساس حقارت پیش همکلاسی ها و همین موضوع باعث سرکوبی اکثر زبان آموزان بوده است.

 • ترس برای همه ما وجود دارد ولی شجاعت یعنی مقاومت در برابر همین ترس و تسلط بر آن.

 

 1. تمرینات مکرر داشته باشید

به طور قطع میتوانم بگویم که آمادگی و تمرین مهم ترین بخش یادگیری و همینطور غلبه بر ترس هنگام صحبت کردن می باشد.به مثال زیر توجه کنید.

تصور کنید شخصی در حال یادگیری پیانو میباشد و همه نت ها، وزن ها و ریتم ها را به صورت تئوری کاملا فرا گرفته و قرار است بعد از یک هفته اجرای کوچکی داشته باشد. با علم به اینکه تمام نوت ها را به خوبی یاد گرفته است، آیا میتواند بدون تمرین کردن و نواختن، اجرای خوبی داشته باشد؟ جواب قطعا خیر میباشد.

این مثال دقیقا در آموختن یک زبان جدید نیز صدق می کند. تصور کنید شما لغات و مجموع قابل قبولی نکات گرامری را فراگرفته اید اما هرگز در قالب مکالمه و جملات تمرین نمی کنید، آیا انتظار دارید خیلی روان و بدون اضطراب صحبت کنید؟

بنابراین راهکار بسیار مهم و اولیه این است که ابتدا مطالب را آموخته و بعد در خانه هر روز به شیوه های مختلف از آنها استفاده و تمرین کنید. در این صورت با هر بار تمرین جملات، اشتباهات خود را کم و بیش متوجه شده و اصلاح می کنید و احتمال اینکه در کلاس و یا مکان های دیگر مرتکب اشتباهی شوید خیلی کمتر خواهد شد و به این صورت کم کم قادر خواهید بود اضطراب و ترس ناشی از صحبت در جمع رابه حداقل برسانید.

بنا به توصیهٔ روانشناسان و مشاوران تحصیلی، هر مبحث و مطلبی که یاد گرفته‌اید، چنانچه در 24 ساعت اول، مرور نکنید، فراموش خواهید کرد. مطلبی را که دیشب خوانده‌اید، حتماً امروز مرور کنید تا به حافظهٔ بلندمدت منتقل شود.

در مورد یادگیری سریع زبان انگلیسی، این نکته بیشتر در مورد کلمات به کار می‌رود. ابزارهای کمک‌آموزشی بسیاری هستند که به شما کمک می‌کنند این مرور را در وقت معین انجام دهید. ازجمله این ابزارها می‌توان به جعبه لایتنر، جی 5 و ویجت‌ های موبایلی اشاره کرد.

 

 1. کمالگرایی را فراموش کنید

ما دو نمونه وسواس عالی شدن داریم. یکی مارا به سمت هدفمان سوق می دهد و دیگری ما را از هدفمان دور می کند. بعضی افراد برای اینکه در مکالمه عالی باشند دائم سعی میکنند با مردم صحبت کنند و بعضی ها منتظر میمانند و منتظر می مانند و منتظر تا گرامرشان بهتر شود یا دایره لغات وسیعتری داشته باشند.

اگر روراست باشیم، شما هیچوقت عالی نیستید و هیچوقت عالی نخواهید شد. یکی از دلایل عمده استرس داشتن در هنگام مکالمه این است که قبل از گفتن چیزی دائماً سعی می کنید آن را عالی بیان کنید. وقتی این حس را دارید که یه کلام 100% صحیح از دهانتان بیرون بیاد و درست تلفظ شود دو حالت رخ میدهد:

 • اول اینکه نگرانی مثل یک کوه سد راه شما میشود و به کل نمی توانید چیزی بگویید.
 • دوم اینکه اگر اشتباهی داشته باشید تا مدتها خودتان را سرزنش خواهید کرد و نگرانی شما بعد از آن مانع شرکت در مکالمات خواهد شد.

بنابراین بی نقص بودن را کاملا از ذهنتان بیرون کنید، تردید را به آغوش بگیرید چرا که هیچکس اهمیت نمیدهد که شما فعلی رو غلط بگویید یا کلمه ای رو فراموش کنید. هدف فهمیدن صحبت های طرف مقابل و فهماندن صحبت های خودتان به اوست که همان ارتباط (communication) که هدف نهایی از یادگیری زبان دیگری می باشد.

 1. روش یادگیری مخصوص به خودتان را پیدا کنید

هیچ راه یکسانی برای همه، جهت یادگیری زبان انگلیسی وجودندارد. اما خبر خوب این است که راه های زیادی وجود دارد که می توانید روند یادگیری زبان انگلیسی را برای خودتان آسان تر کنید. بخصوص وقتی در حال یادگیری واژه، دستور گرامری یا جمله انگلیسی جدیدی هستید.

اول از همه باید جواب این سوال را پیدا کنید که “چه نوع یادگیرنده ای هستید؟”

بعضی افراد با گوش دادن یاد میگیرند بعضی با نوشتن و برخی دیگه با دیدن فیلم های آموزشی و …. تا زمانی که روش یادگیری خودت را پیدا نکنید، نمی توانید بفهمید چه نکاتی و چه نوع آموزشی در مسیر یادگیری شما بهترین پاسخگو برای رفع نیازهای شماست. مثلا اگر شما کلمات زبان انگلیسی را بعد از نوشتن شان، بهتر به یاد می آورید پس باید روش یادگیری واژه ها را با کمک نوشتن و ترکیب آن با یک روش سرگرم کننده انجام دهید (مثل نوشتن یک وبلاگ انگلیسی زبان).

اما اگر بیشتر کلمات را از طریق شنیداری آموزش می بینید (مثلا از طریق گوش دادن به کتاب های صوتی یا مکالمات صوتی) پس باید راه دیگری انتخاب کنید. بعد از اینکه مدل یادگیریتان را فهمیدید آن زمان میتوانید شروع کنید. اگر هم مطمئن نیستید کدام روش بهتر است میتوانید از کتاب ‍ مبانی خود آموز زبان که بصورت مفصل توضیح میدهم استفاده کنید که با استفاده از روش های مختلف نکات بیشتری درباره یادگیری خودتان و مغزتان را متوجه خواهید شد.

 

 1. جدیت و انگیزه را دائما در خود تقویت کنید

انگیزه فاکتور بسیار مهمی در یادگیری و آموزش زبان انگلیسی می باشد. کسانی که زبان انگلیسی را بخاطر سفر به کشورهای دیگر، کسب موفقیت های تحصیلی بهتر و در کل ارتباط موثر با دیگر افراد این کره خاکی می خوانند، طبیعتا انگیزه بالاتری برای مدیریت سختی هایی که در یادگیری زبان انگلیسی به وجود می آید، دارند. اما کسانی که زبان انگلیسی را برای گرفتن نمره در مدرسه و دانشگاه و یا برای کار می خوانند، عملکرد ضعیف تری از خود نشان می دهند.

کسانی که هر روز برنامه ای منظم برای یادگیری زبان انگلیسی دارند عملکرد بسیار بهتری نسبت به کسانی که هفته ای یک یا دو مرتبه انگلیسی می خوانند یا سرکلاسهای فرمالیته درسی می روند،دارند. بنابراین انگیزه و جدیت برای بدست آوردن نتیجه مطلوب در یادگیری زبان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 1. از ساعات بیکاری خود برای تمرین استفاده کنید

به پادکست‌ها گوش کنید. بخاطر محبوب نبودن استفاده از پادکست‌ها، این روش مهجورترین روش موجود میباشد؛ روشی که می‌توانید به طور گسترده و جامعی از آن به عنوان یک ابزار برای یادگیری زبان استفاده کنید. مهم تر اینکه این روش زحمتی ندارد و به راحتی می‌توانید آن را انجام دهید وقتی سر کارهستید و زمان استراحت و یا زمان نهار.هر روز هنگام کارهای روزانه این فایل‌ها را پلی کرده و گوش کنید. اگر بتوانید ۲۰ دقیقه کامل این کار را انجام دهید، تاثیر آن بهتر است. لازم به گفتن نیست ولی پادکست‌های آموزشی مزیت‌های بسیاری برای مهارت‌های شنیداری و درک مطلب دارند.

در واقع اغلب پادکست‌های آموزشی بر جنبه‌های خاص زبان انگلیسی تمرکز دارند که در نتیجه می‌توانید بر مجموعه‌ای از مهارت‌های خاص‌تان که در مقایسه با دیگر مهارت‌ها، در آنها ضعیف هستید، تمرکز کنید. مثلا تقویت تلفظ در برابر آموختن یک نکته گرامری. همین الان می توانید برای دسترسی به پادکست های آموزشی به قسمت پادکست های وبسایت مراجعه کنید.

 1. از YouTube برای آموزش استفاده کنید

به جای صرف ساعت‌های بی‌شمار در روزبرای تماشای ویدیو‌ها یا گوش دادن موسیقی‌هایی که متوجه آن نمی‌شوید چرا فقط ۲۰ دقیقه برای تقویت زبان صرف نمی‌کنید؟ از آنجایی که یوتیوب امروزه به طور فراگیری استفاده می‌شود، واضح و مبرهن است که زبان آموزان می‌توانند از آن به عنوان ابزار مهمی در فرآیند یادگیری استفاده کنند.

می‌توان برای گوش دادن به موسیقی با رویکردی متفاوت، و کسب مزیت‌های بیشمار دیگری در زمینه آموزش زبان، مخصوصا گسترش دایره واژگان و تلفظ، از این ابزار سود برد.علاوه براین بسیاری از سخنرانی های آموزشی TED هم در کانال های آموزش زبان یوتویوب وجود دارد. فقط ۲۰ دقیقه در روز تمرین زبان در کانال یوتیوب بسیار مفید خواهد بود.

شما می‌توانید با علم به تکنیک‌های نگاه کردن فیلم، که درکتاب “مبانی خودآموز زبان” توضیح داده شده از فیلم ها و سخنرانیها و شوها ،به نفع خود برای یادگیری زبان استفاده کنید.

 

 1. در انتخاب منابع آموزشی دقت کنید

منابع آموزشی بسیاری در این زمینه وجود دارند: Memrise، Rosetta Stone، QuizUp، و غیره. این منابع می‌توانند شما را از صفر به حدی برسانند که بعد از چند روز قادر باشید با جملات و عبارت‌های ابتدایی، صحبت کنید. این منابع همچنین برای یادگیری لغات بنیادی و کاربردی (مانند من، شما، خواستن، خوردن، تشکر کردن و غیره) نیز فوق‌العاده هستند.

اما نقطه‌ضعف منابع آموزشی این است که چندان اجازه‌ی تمرین مفید نمی‌دهند. بیشترین بازدهی که در سرمایه‌گذاری برای یادگیری زبان نصیبتان می‌شود، این است که خودتان را مجبور کنید با دیگران حرف بزنید و مکالمه داشته باشید، ولی اگر بخواهید صرفا به امید کتاب یا نرم‌افزار آموزشیِ خود، در اتاق‌تان بنشینید، نمی‌توانید معنا و مفهوم موردنظرتان را فورا به زبان جدید فرمول‌بندی کنید. با استفاده‌ی صِرف از منابع آموزشی، یادگیری‌تان طوطی‌وار می‌شود و فقط می‌توانید الگوها و مفاهیمی که یاد گرفته‌اید را کپی کنید. به‌نظر در میان این دو نوع یادگیری (تکرار طوطی‌وار و مکالمه با مخاطبان واقعی)، تنها یک روش است که در نهایت سود و فایده‌ی بیشتری برایتان خواهد داشت.

با پرس و جو آموزشگاه‌های معتبر را شناسایی کرده و در دوره‌های آکادمیک ثبت نام کنید ولی اگر بنا به دلایل مختلفی امکان شرکت در کلاس‌های حضوری ندارید، می‌توانید از دوره‌های آکادمیک آنلاین در سایت صدای زبان که تمامی کتاب‌های American English file را آموزش می‌دهند استفاده کنید.

مرور، مرور، مرور احتمالا مهم ترین موضوع برای موفقیت در هر یک از روشهای بالا؛ پشتکار است، چیزی که یک زبان آموز نمی تواند آن را نداشته باشد.

 

 1. در شروع یادگیری زبان از سوال پرسیدن نترسید

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که باعث می‌شود کودکان زبان مادری خود را سریع یاد بگیرند این است که کنجکاو هستند و زیاد سوال می‌پرسند. برای بهتر یادگرفتن زبان انگلیسی، وقتی که در کلاس هستید از اشباه کردن نترسید و کوچک‌ترین نکات مبهم را هم از معلم خود بپرسید. این کار باعث می‌شود که:

 • روان‌ بودن در مکالمه (Fluency) شما افزایش پیدا کند.
 • اعتماد به‌ نفس شما بالا برود.
 • در میان پرسش‌ها، چیزهای جدیدی یاد بگیرید.
 • آموخته‌هایتان را تحت نظارت استاد تمرین میکنید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ