آموزش زبان انگلیسی نصرت ، از رویا تا واقعیت

نقد و بررسی سیستم آموزش زبان نصرت

همه کسانی که به نحوی خودآموزی زبان رو برای یادگیری انتخاب کردند استفاده از انواع و اقسام پکیج‌ها و نرم‌افزارهای خودآموز مثل روزتا استون و آموزش زبان انگلیسی نصرت و … را تجربه کرده‌اند. بعضی‌ جواب نسبتا خوبی گرفتند و بعضی هم برعکس و حتی به کل یادگیری زبان رو کنار گذاشتند و کاملا دلسرد و ناامید شده‌اند.

حالا اینکه مقصر این نرم‌افزارها و پکیج‌ها هستند یا خیر را باید به صورت دقیق مورد بررسی قرار داد.

در این مقاله ما قصد داریم درباره مجموعه آموزش زبان انگلیسی نصرت  که یکی از شناخته‌شده ترین‌‌ پکیج‌هاست صحبت کنیم . ولی قبل‌تر باید بدانید که اصلا این پکیج بر چه پایه ای طراحی شده و بنیان گذار آن چه کسی است.

آموزش نصرت

آموزش زبان انگلیسی نصرت از کجا خط گرفته است؟

پال پیمزلور بنیان‌گذار روش پیمزلور  بر اساس مجموعه‌ای از تحقیقات بر روی متد تکرار با فواصل مشخص (دوره‌های زمانی که بین آن‌ها یک کلمه یا یک عبارت باید تکرار و مرور شود)، اولین نسخه‌ی آموزش زبان پیمزلور را پدید آورد که از یک جدول زمانی نسبتا ثابت و دقیق با فرکانس یادآوری بالا (چند ثانیه و چند دقیقه) پیروی می‌کند و به‌تدریج به ‌روز، هفته و ماه گسترش می‌یابد.

حالا روش پیمزلور دقیقا چطور به ما زبان یاد میدهد؟ روش پیمزلور بر پایه مهارت شنیداری طراحی شده تا به این وسیله همان‌طور که زبان مادری را اکتساب کردید زبان‌های دیگر را هم اکتساب کنید. بر طبق این روش ابتدا جمله را می‌شنوید و سپس در فواصل زمانی مشخص آن را تکرار می‌کنید تا یادگیری به صورت کامل اتفاق بیافتد.

پال پیمزلور طبق تحقیقات خود می‌دانست که در فرایند یادگیری زبان، تکرار و مرور چه نقش مهمی ایفا می‌کند. معمولا زمانی که افراد به کمک متد  تکرار با فواصل مشخص زبان یاد می‌گیرند، هدف آن‌ها یادگیری و در ادامه حفظ کردن مطالب یاد گرفته شده است. به‌این‌ترتیب زبان‌آموز خیالش راحت است که انرژی و هزینه‌ای که صرف یادگیری می‌کند متمرکز و با بازده صحیح است نه رها شده و بی‌قاعده.

استاد مرتضی نصرت با الگو برداری از همین روش برای طراحی پکیج آموزش زبان‌های مختلف استفاده کردند و آموزش مکالمه زبان در 90 روز به نام او ثبت گردید.

همان‌طور که قبلا اشاره کردم، آموزش زبان انگلیسی نصرت کاملا شنیداری و صوتی می‌باشد. با این وجود کسانی هستند که سبک یادگیری متفاوتی دارند، مانند یادگیری بصری و یا ذهنی. آیا این مجموعه کمکی به یادگیری آنها نخواهد کرد و فقط کسانی که سبک آموزشی شنیداری دارند می‌توانند از آن بهره ببرند؟

جواب خیر می‌باشد. زیرا این مجموعه به گونه‌ای طراحی شده که شرایط محاوره‌ای و موقعیت‌ها  را به طور کامل برای زبان‌آموز متصور می‌کند تا افراد با سبک های یادگیری دیگر نیز بتوانند نسبت به توانایی‌های خود بیشترین بهره را از این آموزش‌ها داشته باشند.

 

روش یادگیری زبان انگلیسی نصرت

همانطور که در بالا توضیح دادم، آموزش زبان نصرت یک روش آموزشی و متد یادگیری است. اما این یعنی چه؟

برای یادگیری زبان انگلیسی و یا هر زبان دیگری شما نیاز به مجموعه‌ای از  ابزار مثل: (دیکشنری)، یکسری محتوای آموزشی (کتاب، فایل صوتی و ویدئوهای آموزشی، فیلم‌ها و آهنگ‌ها) و یک متد (method) آموزشی دارید. مجموعه آموزشی زبان انگلیسی نصرت (1,2) جزو گروه سوم و یک متد آموزشی است که اساس و پایه‌ی آن یک متد علمی معروف با عنوان“سیستم تکرار با فواصل مشخص” یا (SRS) است. برای درک  بهتر نحوه کارکرد متد نصرت ابتدا لازم است با مفهوم “تکرار با فواصل مشخص” بیشتر آشنا شویم.

 • شما در حال یادگیری هستید و به یک کلمه جدید که تابه‌حال نشنیده بودید بر می‌خورید و همان موقع آن را یاد می‌گیرید.
 • متاسفانه چند لحظه بعد آن کلمه را بخاطر نمی‌آورید.
 • یک ساعت بعد دوباره آن را تکرار می‌کنید.
 • حالا لغت کمی برایتان آشناست.
 • چند ساعت بعد دوباره آن را فراموش می‌کنید.
 • روز بعد نیاز به مرور مجدد آن کلمه دارید.
 • این بار دیگر آن کلمه و یا جمله برایتان کاملا آشناست.
 • 3 روز بعد آن کلمه را بار دیگر مرور می‌کنید . این بار دیگر احتمال فراموشی آن کلمه تا حدودی پایین  می‌آید. و یک هفته بعد نیز همین کار را تکرار می‌کنید و دوباره کلمه را مرور می‌کنید.
 • در نهایت با مرور مکرر در فواصل زمانی مشخصی که داشتید این کلمه دیگر فراموش نخواهد شد.
 • *نکته ای باید در مورد این تکنیک تکرار در نظر داشته باشید این است که سعی کنید کلمات را در جملات به کار برده و تکرار کنید. در این صورت هم کلمه و هم کاربرد آن در جمله را به خوبی یاد گرفته‌اید.

 

در متد آموزش زبان انگلیسی نصرت نیز از همین متد الگو برداری شده و کلماتی که یاد میگیرید در جمله ‌های بعد و مکالمات و دروس بعدی تکرار شده تا یادگیری برای شما آسان‌تر شود. هر زمان که به کلمه‌ای برمیخورید بین زمان نمایش آن و دفعه قبلی که به آن برخورده بودید فاصله زمانی بیشتری ایجاد می‌شود. آنقدر این کلمات در فواصل زمانی متفاوت و در جملات متنوع تکرار می‌شوند که کاملا ملکه ذهنتان شود.

 

 نقاط قوت مجموعه آموزش زبان نصرت

 1. اصرار بر روی تلفظ صحیح کلمات و لحن جملات: جالب است بدانید گاهی نحوه تلفظ کلمات به تنهایی و وقتی در جمله کنار کلمات دیگر قرار می‌گیرند کمی متفاوت می‌شوند. در این مجموعه کلمات هم به صورت جداگانه و هم در جمله تلفظ می‌شوند تا گوش شما قوی‌تر و آشنایی دقیق تری با آنها پیدا کند.
 2. استفاده از روش تکرار در فواصل معین: اساس و پایه آموزش زبان به روش نصرت تکرار و تکرار و تکرار است اما…. در فواصل زمانی معین. ولی این به چه معناست؟ ابتدا، از شما خواسته می‌شود تا به یک عبارت به زبان انگلیسی گوش می‌دهید و سپس شما باید آن را تکرار کنید.
  بعد به شما گفته می‌شود که آن عبارت را به خاطر سپرده و در فواصل زمانی معین با صدای بلند تکرار کنید. با صدای بلند تکرار کردن خیلی مهم است زیرا شما می‌توانید هم صدای خود را در حین تلفظ جملات بشنوید و هم بر روی نحوه تلفظ خود کار کنید. فاصله‌های زمانی در ابتدا خیلی کوتاه هستند و به مرور بلند و بلندتر می‌شوند.
  برای مثال، اول شما یک کلمه را می‌شنوید و سپس از شما خواسته می‌شود آن را 15 ثانیه بعد تکرار کنید، سپس 45 ثانیه بعد و باز 15 دقیقه بعد ازآن و این روند همین‌طور ادامه پیدا خواهد کرد. فواصل زمانی به‌صورت تصاعدی بالا می‌روند تا زمانی که با مقیاس‌های روز و حتی هفته بیان می‌شوند.

بدون شک این روش برای تمام کسانی که از آن استفاده می‌کنند بسیار مؤثر است. شما به ازای هر ساعتی که صرف یادگیری هر چیزی با روش تکرار می‌کنید، کلی مطلب جدید یاد می‌گیرید (و به خاطر می‌سپارید). و همچنین قادر خواهید بود تا در موقعیت‌های مشابه از مطالب یادگرفته شده استفاده کنید.

 1. آموزش کلمات، جملات و مکالمه هایی که در زبان انگلیسی بسیار رایج بوده و با دقت انتخاب شده اند. بنابراین در شرایط مختلف تحصیل، کار و مهاجرت حتی سفرهای توریستی به شما کمک زیادی می کند تا بتوانید ارتباط کلامی صحیح با افراد برقرار کنید. همچنین ساختارها و کلمات به کار برده شده مودبانه و تا حدودی رسمی است و از کلمات و اصطلاحات عامیانه خبری نیست.

 

 1. در مجموعه زبان نصرت شرایط و موضوعات متنوعی وجود دارد که به شما امکان مکالمه در طیف گسترده ای از موضوعات روز و کاربردی را می دهد. مانند: خرید، صحبت در باره آب و هوا،  بانک، اداره پست، تلفن، اینترنت، خدمات درمانی، داروخانه، وضعیت های اضطراری و… به عنوان فردی که زبان انگلیسی را به صورت تخصصی نیاز ندارد این مجموعه کارا می‌باشد. در این مجموعه عمدا از درس‌های کوتاه استفاده شده تا بیشترین بازده را در کمترین زمان برای شما به ارمغان بیاورد و همچنین از خستگی ذهنی شما جلوگیری کند.

 

 1. امکان استفاده از مجموعه در گوشی‌های هوشمند و لپ‌تاپ و انواع دستگاه‌های هوشمند: از زندگی مدرن و شلوغ این روزا نمی‌توان انتظار داشت که ساعت‌های بیکاری زیادی را در اختیار ما قرار دهد. قابلیت امکان استفاده از آموزش‌ها در هر جا برای افراد شاغل که زمان اندکی در خانه دارند از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که به آنها امکان یادگیری زبان با این نرم افزار را در هر کجا که باشند را می‌دهد.

 

 1. بدون محدودیت سنی : افراد در هر سنی که باشند با تکیه بر تکنیک شنیداری این مجموعه یعنی تکرار در فواصل زمانی مشخص می‌توانند به راحتی از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند.

 

معایب مجموعه آموزش زبان انگلیسی نصرت

 

 1. ترجمه فارسی جملات: ترجمه یعنی برگردان دقیق احساسات و عواطف و مفاهیم از زبان اول به زبان مقصد است، در مفید بودن و با اهمیت بودن ترجمه تردیدی نیست. استفاده از ترجمه در ابتدای یادگیری زبان انگلیسی مفید اما در ادامه باعث یادگیری اشتباه شده و مانع پیشرفت واقعی سطح تسلط زبان‌آموز می‌گردد.

یکی دیگر از معایب ترجمه در ذهن این است که معمولا زبان‌آموزان در مراحل ابتدایی یادگیری زبان انگلیسی، ترجمه‌های کلمه به کلمه می‌کنند. به‌این‌ترتیب که ابتدا مفاهیم را به فارسی در ذهن چیده و سپس کلمه به کلمه به انگلیسی برمی‌گردانند که لزوما ترجمه درستی نیست و اجازه بالاتر رفتن از یک سطح مشخص از تسلط را به زبان‌آموز نمی‌دهد.

یادگیری اصطلاحات انگلیسی و استفاده از معادل کلمات به انگلیسی راه صحیح مکالمه به زبان انگلیسی است اما ترجمه کلمه به کلمه جملات از فارسی به انگلیسی معمولا معنای صحیحی نمی‌دهد و خارجی بودن شما را افشا می‌دهد.

 در مجموعه زبان انگلیسی نصرت بعد از شنیدن هر جمله، ترجمه آن را نیز می‌شنوید که این مانع پیشرفت ذهن شما برای یادگیری واقعی و خلق جملات با افکار خود می‌شود. 

 

 1. زبان انگلیسی نصرت
  زبان انگلیسی نصرت

  فرصت انگلیسی فکر کردن را از شما می‌گیرد:

  اصلا چرا باید به انگلیسی فکر کنیم تا بتوانیم انگلیسی واقعی رو صحبت کنیم؟
  به عنوان یک زبان‌آموز مبتدی یا حتی متوسط اگر به تولید جملات انگلیسی در خود توجه کنیم، می‌بینیم که قبل از حرف زدن کلی باید به ذهنمان فشار بیاوریم و دنبال کلمات بگردیم و در اکثر مواقع با کمبود کلمات مواجه می‌شویم و نمی‌توانیم آنچه را که باید و آنطور که باید به زبان بیاوریم.

  یکی از دلایل این ضعف، ترجمه ناخودآگاه و یادگیری به وسیله ترجمه انگلیسی به زبان مادری است. همان روشی که در آموزش زبان انگلیسی نصرت مورد استفاده قرار گرفته است. بنابراین یکی از اشکالات عمده که به این مجموعه آموزشی وارد است استفاده از ترجمه برای آموزش می‌باشد.

برای فکر کردن به انگلیسی بسیار مهم است که دائما ورودی‌های انگلیسی به مغز وارد کنیم؛ ورودی‌هایی که در زبان انگلیسی واقعی و محاوره استفاده می‌شوند و برای این کار می‌توان از پادکست‌ها و سریال‌ها و آهنگ‌های انگلیسی استفاده کرد. در این ‌صورت جملات و کلماتی   را به خاطر می‌سپارید که در موقعیت‌های واقعی و توسط افراد انگلیسی زبان بومی گفته شده و از طرفی دیگر از درستی ساختار و تلفظ کلمات و جملات مطمئن خواهید بود.

اما باید بدانید که این انگلیسی فکر کردن مهارتی نیست که یک شبه و در مدت زمان کوتاه اتفاق بیافتد؛ بلکه با تمرین و ممارست سخت و طولانی مدت حاصل می‌شود.

بنابراین نمی‌توانید از خود انتظار داشته باشید که از فردا شروع به انگلیسی فکر کردن بکنید. شما سال‌ها به فارسی فکر کرده‌اید و برای تغییر چنین عادتی زمان و تمرین‌های بسیار نیاز دارید که در همین سایت، مقاله‌ای با عنوان “چگونه به انگلیسی فکر کنیم؟” راه‌کارهای عملی و سازنده ارائه شده. شما می‌توانید با مراجعه به آن، قدم به قدم این مهارت را در خود تقویت کنید.

 

 1. دامنه واژگان محدودی دارد:
  این مجموعه دامنه واژگان محدودی دارد و پس از اتمام دوره آموزشی فقط چند صد کلمه را یاد می‌گیرید و از یادگیری لغات قوی و اصطلاحات محاوره و کلمات آکادمیک که در سطوح بالا و آزمون‌های بین‌المللی خبری نیست. بنابراین هرگز نمی‌توان به این مجموعه به عنوان یک پکیج آموزشی کامل نگاه کرد. همان‌طور که می‌دانید در کل این مجموعه در دوسری 1 و 2 طراحی شده واز موضوعات جدید روز و تکنولوژی و هر آنچه به دنیای ما روزانه اضافه می‌شود در این دوره‌ها آموزش داده نشده. این مجموعه فقط برای کسانی که قصد سفر به مدت کوتاه به کشورهای دیگر را دارند می‌تواند تا حدودی موثر باشد و نه بیشتر.
 2. استفاده از شعارهای تبلیغاتی کاملا نابجا:
  شعار همیشگی نصرت این است که فقط با صرف 30 دقیقه در90 روز انگلیسی را به صورت کامل یاد می‌گیرید. به عنوان یک مدرس با 13 سال سابقه تدریس در سطوح پیشرفته و دوره‌های آیلتس، با مدرک کارشناسی ارشد در زبان و ادبیات و انگلیسی، هنوزهم روزانه ساعتی را برای یادگیری مطالب جدید به خود اختصاص می‌دهم. چطور با تکیه بر فقط مهارت شنیداری آن هم به همراه ترجمه فارسی جملات کسی می‌تواند زبان انگلیسی را به طور کامل یاد بگیرد؟
  من به شما اطمینان می‌دهم هیچ یک از شعارهای تبلیغاتی در یادگیری زبان انگلیسی صحت ندارد. شعارهایی مانند: انگلیسی در خواب، انگلیسی در 6 ماه ، در 30 روز و … فقط جنبه بازرگانی داشته و جز خالی کردن جیب شما هدفی دیگری ندارد. یادگیری زبان نیاز به زمان، تکرار و تمرین و همینطور صبوری در روند پیشرفت دارد.

برای تخمین مدت زمان یادگیری به فاکتورهای زیادی باید توجه کرد؛ فاکتورهایی نظیر: سطح فعلی دانش زبانی شما، سن، شغل، زمان‌‌های آزاد برای مطالعه، استعداد زبانی، هدف از یادگیری ( بعضی افراد زبان را فقط به منظور سفر یاد می‌گیرند؛ بعضی دیگر به منظور مهاجرت، کسب نمره بالا در آزمون‌های بین‌المللی مثل آیلتس و تافل و … که نسبت به هدف‌گذاری، زمان اختصاص داده شده نیز متغییر می‌باشد.) بنابراین هیچ یک از این شعارهای تبلیغاتی صحت نداشته و شما راهی جز تمرین و تلاش برای یادگیری ندارید.

 • بدون رنج هیچ گنجی میسر نمی‌شود. این راه چند ساله را نمی‌توان یک شبه یا 3 ماهه و 6 ماهه و در خواب گذراند.

 

 1. نادیده گرفته شدن دیگر مهارت‌ها در این مجموعه زبان نصرت:
  به عنوان یک زبان‌آموز باید بدانید که زوایای زیادی را برای یادگیری زبان انگلیسی باید در نظر بگیرید. برای یادگیری استاندارد هر زبانی باید تمامی مهارت‌های زبانی را آموخت ؛ مهارت شنیداری، گفتاری، نوشتن، خواندن. شما در مجموعه نصرت مکالمات را می‌شنوید و در فواصل زمانی مشخص با خود تکرار می‌کنید. این امکان به شما داده نشده که همین مکالمات را موقعیت‌های واقعی تمرین کرده و بازخوردی از اشتباهات خود بگیرید.

مهارت نوشتاری و خواندن (reading, writing) کاملا نادیده گرفته شده و هیچ آموزشی در این زمینه نمی‌بینید. به عنوان مثال شما در آزمون‌ها هیچ اطلاعاتی از این‌که چطور باید  به سوالات reading  پاسخ دهید را ندارید و یا اینکه انواع مدل‌های writing چگونه هستند و برای نوشتن آنها از چه قوانین ساختاری و نوشتاری باید پیروی کنید را نمی‌دانید. هدف از یادگیری یک زبان ایجاد هر گونه رابطه است؛ چه رابطه کلامی باشد چه نوشتاری. بنابراین یکی از بزرگترین نقاط ضعف این مجموعه تک بعدی بودن آن است و بقیه نیازهای زبان‌آموزان را مرتفع نخواهد کرد.

 

اگر با علم به نقاط ضعف این مجموعه هنوز هم تمایل به استفاده از این مجموعه را دارید، باید در کنار این مجموعه آموزشی، پکیج‌های دیگری که در آموزش و تقویت مهارت خواندن و نوشتن و بالا بردن سطح دانش لغوی و اصطلاحات کمک می‌کنند نیز استفاده کنید.

 

نقد بر مجموعه آموزش زبان نصرت در یک نگاه:

 مهارت شنیداری را که مهم‌ترین مهارت می‌باشد را تقویت کرده و در تولید جملات می‌تواند تمرین خوبی باشد.

 • قوی‌ترین نقطه آن استفاده از تکنیک “تکرار در فواصل مشخص” است.
 • برای اشخاص که یادگیری زبان غیر آکادمیک را دنبال می‌کنند تا نیازهای کوچک مانند سفر را مرتفع کنند گزینه‌ی خوبی است.
 • ترجمه فارسی یکی از بزرگترین نقاط ضعف آن می‌شد.
 • ضعف در مهارت‌های خواندن و نوشتن و آموزش لغات تخصصی و پیشرفته.
 • عدم دسترسی به تمارین برای زبان‌آموزان و گرفتن فیدبک.
 • برای افرادی که سبک یادگیری به جز شنیداری دارند اصلا مناسب نیست.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ