Notice: Undefined index: name in /home/english4/domains/englishvoice.ir/public_html/wp-content/plugins/unlimited-addons-for-wpbakery-page-builder/provider/core/visual_composer/unitevc_integrate.class.php on line 236
9 ویژگی مهم و کلیدی یک زبان آموز پیشرو و موفق

9 ویژگی مهم و کلیدی یک زبان آموز پیشرو و موفق

فرق بین یک زبان آموز پیشرو و موفق و کسی که هر چقدر تلاش می کند و به نتیجه نمی رسد چیست؟
آیا ویژگی های خاصی زبان آموزان موفق را متمایز می کند؟
پس از سالها کمک به افراد در زمینه آموزش زبان انگلیسی توانستم لیستی از ویژگی های بارز این دسته از زبان آموزان تهیه کنم. اگرچه هر فردی شیوه، استعداد و نظر خاص خودش را در رابطه با یادگیری دارد، اما یک سری ویژگی های خاص و ضروری برای یادگیری زبان وجود دارد که در همه جای دنیا یکسان است.
برعکس اعتقاد عامه مردم که فکر می کنند دانش گرامری و هوش افراد مهمترین فاکتور ها هستند، شجاعت، اعتماد به نفس و پشتکار از ضروری ترین ویژگی های زبان آموزان موفق است. البته که بعضی افراد استعداد خاصی در یادگیری زبان های مختلف دارند اما تعداد اینگونه افراد آنقدر ها که مردم فکر می‌کنند زیاد نیست.

در ادامه 9 ویژگی اصلی زبان آموزان موفق را بررسی می کنیم.

1. زبان آموز پیشرو عاشق یادگیری آن زبان هست. موفق ترین زبان آموزان به یک قدرت دورنی که چرا زبان یاد می گیرند متصل هستند. می توان نامش را عشق، هدف، الهام، خیال و حتی رویا بگذارید. اگر چه عشقی که به یادگیری دارید قابل ملموس ترین جنبه یادگیری زبان نیست ولی خیلی خیلی مهم است. یاد گرفتن یک زبان جدید کار خیلی دشواریست . حتی اگر تمام زندگیتان را برنامه ریزی کنید و دائما در حال مطالعه باشید، باز هم اگر دلتان با آن نباشد این مسیر خیلی دردناک تر و طولانی تر میشود.بهترین زبان آموزان یک دلیل عمیق درونی دارند که کسی به آنها تحمیلش نکرده است. شاید با چنین هدفی به دنیا آمدند و یا بعد ها چنین میلی را درونشان کشف کردند اما قطعا آن میل آتشین قسمت ناگزیر و جدانشدنی از موفقیت است. علیرغم تصوری که جامعه به ما تحمیل کرده، که یادگیری زبان برای پیدا کردن شغل در آینده خیلی مهم است، این گونه افراد میلی در درونشان به یادگیری دارند که آنها را عمیقا به یادگیری آن زبان متصل کرده است و باقی دلایل مانند؛ شغل بهتر، اضافه حقوق، سفر، دوستان بین المللی از دلایل فرعی آنها برای طی این مسیر می‌باشد.
متصل بودن به یک احساس عمیق و هدفمند بودن، دریچه تصورات ما را باز می‌کند و همین باعث می‌شود که این مسیر سخت و طاقت فرسا را تبدیل به یک سفر راحت و بی‌نهایت لذت بخش می‌کند.

2. زبان آموز پیشرو مسئولیت یادگیری را خودش به عهده می‌گیرد. موفق ترین زبان آموزان، مسئولیت تمام کارهایی که لازمه یادگیری زبان جدید است را خود به گردن می‌گیرند و این خودشان هستند که باعث پیشرفت و بهتر شدن نتیجه کارشان می‌شوند.
آنها هیچ وقت بهانه تراشی نمی‌کنند که برای عدم موفقیتشان، معلم، شرایط خانوادگی و شغلی را سرزنش کنند. به روند معمولی و عالی نبودن راضی هستند و گول راه های سریع و تبلیغاتی و وسوسه انگیز را نمی‌خورند.
اگر نمی‌خواهی یاد بگیری، کسی نمی‌تواند کمکت کند. اگر می‌خواهی یاد بگیری کسی نمی‌تواند مانع شود.

تعداد آموزشگاه ها و سایت هایی که می‌خواهند باور دروغینی که زبان را به شما یک شبه و در خواب و 30 روزه آموزش زبان انگلیسی بدهند،کم نیست. آنها دلیل اصلی اینکه چرا زبان آموزان در یادگیری شکست میخورند را هیچ وقت بررسی نمی‌کنند. زبان آموزان فعال و موفق به این واقعیت پی برده اند که موفقیت، ترکیبی از از فاکتورهای مهم مثل: معلم، منابع، روش های آموزشی، نوع زبان آموز و غیره می‌باشد.

3. عادات مفید روزانه خلق می‌کنند. زبان آموزان موفق در خلق عادات مفید خیلی ماهر هستند، که بدون شک لازمه تبدیل رفتارهای خوب به عادت، فقط تمرین مداوم است. آنها می‌دانند برای خوب بودن در یک مهارتی، فقط تمرینات پیوسته و دقیق است که باعث می‌شود اطلاعات در قسمت ناخودآگاه مغزشان ذخیره شود و تا ابد همراهشان باشد.
عادات مفید روزانه ، فرمول آسانی برای موفقیت هستند، اما متاسفانه فقط تعداد خیلی کمی از مردم چنین عاداتی را در زندگیشان خلق می‌‌کنند.
اولین و مهمترین دلیلی که افراد قادر به ایجاد عادات مفید نیستند نگرش نادرست آنهاست. به عبارتی دیگر 90% از افراد به سطح مطلوبی از زبان نمی‌رسند زیرا ویژگی های بالا که عشق به یادگیری و مسئولیت پذیری است را ندارند. پایه و اساس خلق عادات خوب این است که ابتدا، کاملا الهام شده باشید و اینکه مسئولیت نتیاجی را که در آینده به دست خواهند آورد را تمام و کمال بپذیرند. اگر چه فهم این موضوع به توضیحات دقیق و جزئی تری نیاز دارد، ما اینجا به 4 نکته اساسی برای شکل دادن موفقیت آمیز عادات می‌پردازیم.
• مقاومت (درونی و بیرونی): پیدا کردن موانع بیرونی و درونی که باعث جلوگیری از شکل گرفتن عادات هستند، به دور زدن آنها و راحت کردن پروسه کمک بزرگی می‌کند.
• اراده یک منبع محدود است، مثل عضله ای که خسته می‌شود. خلق عادت جدید خیلی خسته کننده است، اما کافیست تحمل کنید و آنها را تا 4 الی 6 هفته به صورت مداوم انجام دهید، قول می‌دهم که به مراتب آسان تر می‌شود. تغییرات کوچک مداوم ماندنی هستندو انرژی زیادی از ما نمی‌گیرند.

• 4 الی 6 هفته نیاز دارید تا یک عمل تبدیل به یک عادت همیشگی شود. بعد از 4 الی 6 هفته عادت شما اتوماتیک می‌شود و دگیر نیازی به اراده قوی شما ندارد. بعد از این مدت، در واقع ما جذب عادت جدیدمان می‌شویم.
• عالی نیستید؟ هیچ ایرادی ندارد. مردم انتظارات غیر واقعی از عادت هایشان دارند و آن هم عالی بودن در عادت هایشان است و وقتی میبینند که عالی نیستند شروع به دلسرد شدن می‌کنند و در نهایت تسلیم می‌شوند. اگر یک روز از عادت جدیدتان غافل شدید، نترسید، راحت باشید و دوباره شروع کنید.
دستورالعمل موفقیت: برای 100% تلاش کن ولی به 80% هم راضی باش.

5. انتظار عالی بودن از خودتان نداشته باشید. زبان آموز پیشرو می‌داند که تنها راه یادگیری هر چیزی که ارزش یادگیری دارد، اشتباه کردن و خیلی خیلی اشتباه کردن است. مردم همیشه شما را نخواهند فهمید، حتی ممکن است به شما و اشتباهاتتان بخندند، اما زبان آموزان موفق توانایی کنار آمدن با این ناملایمات را دارند.
“اشتباهات دروازه اکتشافات هستند.” جیمز جویس
وقتی زبان جدیدی یاد می‌گیرید باید خودتان را آسیب پذیر کنید، باید اشتباه کنید و بهترین راه این است که شجاعت خندیدن بخ خود را در خود تقویت کنید. خود را جدی نگیرید. قبول کنید که در ابتدا خام، غیر استادانه و ضایع خواهد بود، اما قسمت مهمی از پروسه یادگیری است و نمی‌توانید بدون گذر از این مرحله، چیزی یاد بگیرید. در واقع اشتباهات شما بهترین فرصت ها برای یادگیری هستند.
زیبای این کار در این نهفته است که یاد میگیرید که با نواقصتان کنار آمده و همین منجر به اعتماد به نفس و احساس امنیت بیشتری نسبت به خود داشته باشید. اگر مردم به شما می‌خندند و یا به طور خیلی زشتی از شما انتقاد می‌کنند، این مشکل شما نیست. شما باید قبول کنید که کجای این روند یادگیری هستید و این تنها راه تقویت مهارت شما در روان صحبت کردن است. مثل کودکی که در حال یادگرفتن راه رفتن است، شما هم نیاز دارید که زمین بخورید، بلند شوید، دوباره تلاش کنید و با این زمین خوردن ها مشکلی نداشته باشید. منتظر نباشید تا مطالب زیادی یاد بگیرید و بعد شروع به صحبت کردن بکنید. همان کودک را تصور کنید که میگوید من ابتدا صبر میکنم تا بفهمم چطور میتوان به بهترین شکل راه رفت بعد شروع به راه رفتن می‌کنم. احمقانه ترین فکر، کمالگرایی است و هیچ دردی از شما دوا نخواهد کرد.

6. شبکه های پشتیبانی می‌سازند. زبان آموز پیشرو و موفق، افراد و گروه‌هایی را پیدا می‌کند تا از آنها در این پروسه تغذیه کنند. آنها می‌دانند که ما به افرادی نیاز داریم تا بتوانیم تجربیات این سفر را با آنها تقسیم کنیم تا این زنجیره ادامه دار شود و به دیگر زبان آموزان، مدرسان، مربیان و جاهای مختلف برای تمرین دسترسی پیدا کنیم. اگر تا حال تنها در این مسیر بوده اید و با افرادی که مشتاق یادگیری زبان ها هستند در ارتباط نبوده اید، قطعا نمی‌دانید که یادگیری گروهی چقدر لذت بخش است.

“اگر می‌خواهی سریع حرکت کنی، تنها برو. اگر می‌خواهی تا دور دست ها بروی، با بقیه برو.” ضرب المثل آفریقایی

7. سبک یادگیری خودشان را می‌شناسند. مسئولیت پذیری در یادگیری ملزم به شناخت راه های سازگار با یادگیریتان است.هر فرد دارای سبک یادگیری مخصوص به خود است. هیچ جواب دقیق وجود ندارد که چه سبکی برای چه شخصی مناسب است یا ترکیب سبک های یادگیری بهتر است. شما باید سبک یادگیری خود را کشف کرده و از روش‌های مرتبط با آن برای یادگیری عمیق‌تر استفاده کنید. بیایید تصور کنیم که شما با موفقیت زبان انگلیسی را یاد گرفته اید و حالا بعد از چند سال قصد دارید زبان آلمانی را بیاموزید. به دلیل اینکه یک بار پروسه یادگیری زبانی را کاملا طی کرده اید، روش های مختلفی را آزموده و دیگر وقتتان را بر روی روش هایی که با شما سازگار نیست تلف نمی‌کنید.
شاید به این موضوع پی برده باشید که مثلا یک ساعت گرامر خواندن هر شب برای شما بازدهی ندارد و می‌دانید که به عنوان مثال پادکست و موسیقی و دیگر روش های بصری روند یادگیری شما را آسان تر و جذاب تر می‌کند. بعضی افراد با مطالعه گرامر و ساختار ها و جمله ها در متن بهتر ارتباط برقرار می‌کنند، اما شما به نحوه‌ی دیگر. به دوران مدرسه بر‌گردید. در جلسه امتحان، آیا بیشتر شکل صفحات کتاب را به خاطر می‌آوردید؟ یا آن چه که به طور عملی طی آزمایش آموخته‌بودید؟ یا صدای معلم را به وضوح در ذهن خود می‌شنیدید؟
اغلب ما با یکی از این سه سبک یاد‌گیری سازگار‌تر هستیم؛ با این حال می‌توان گفت که همگی از هر سه روش یاد‌گیری به میزان مختلف استفاده می‌کنیم. پس ایده‌آل ترین روش این است که ترکیبی از هر سه روش را به کار بگیریم و در عین حال تاکید بیشتری روی سبک یاد‌گیری اصلی خود داشته باشیم.

8. یک زبان آموز پیشرو و موفق عاشق فرهنگ زبانی هست که می‌آموزد. زبان آموزان موفق اغلب به یک جایی در پروسه یادگیری می‌رسند که می‌فهمند عشقی که نسبت به آن زبان دارند، در اصل از فرهنگ کشور و مردم آن زبان نشات می‌گیرد. آنها فهمیده اند که، زبان دریچه ایست به سوی فرهنگی جدید. شروع به دیدن زبان به عنوان تجربه فرهنگی، پروسه یادگیری را بی‌نهایت جذاب تر می‌کند و به خاطر عشق شما نسبت به فرهنگ بر سختی‌های این مسیر غلبه کرده و انگیزه‌ی یادگیری هر چه سریع تر را به شما القا می‌کند.
اگر فرهنگ زبانی را نمی‌دانید، قطعا سخنور ماهری در آن زبان نیستید.

9. زبان آموز پیشرو و موفق زندگیش را تبدیل به کلاس می‌کند. نتیجه تمام این پروسه این است که شما تبدیل به یک زبان آموز فعال که می‌داند چطور از تجربیات زندگی روزمره برای یادگیری استفاده کند، شوید. این ماهیت و ذات انگلیسی واقعیست، و مانند آهنربای است که تمام روند یادگیری را به جلو می‌کشد.
وقتی مطالب انگلیسی را طبق نیازهای روزمره زندگی خود بیاموزید، روند یادگیری به مراتب سریع‌تر و آسان‌تر و جذاب تر خواهد شد و همینطور شما تمایل بیشتری به وقف زمان و انرژی خود برای یادگیری خواهید داشت. این کار باعث می‌شود که شما مطالبی را که آموخته اید را هرگز فراموش نکنید چرا که این ‌بخشی از زندگی و وجود خودتان شده است. برای دسترسی به راه کارهای کاربردی و جالب به این مقاله در لینک مراجعه کنید: سبک زندگی یک زبان آموز انگلیسی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار + 4 =

مشاوره از طریق واتساپ