Notice: Undefined index: name in /home/english4/domains/englishvoice.ir/public_html/wp-content/plugins/unlimited-addons-for-wpbakery-page-builder/provider/core/visual_composer/unitevc_integrate.class.php on line 236
5 گام اصلی برای رایتینگ آیلتس (نوشتن مقاله آیلتس)

5 گام اصلی برای رایتینگ آیلتس (نوشتن مقاله آیلتس)

five main steps to write a professional essay

رایتینگ آیلتس

 

5 گام اصلی برای نوشتن مقاله آیلتس (رایتینگ آیلتس)

 

در این مقاله از آموزش زبان انگلیسی سعی داریم در مورد پنج گام اصلی رایتینگ آیلتس که هنگام نوشتن Essay مخصوصا برای آزمون آیلتس باید رعایت بکنید توضیح بدهیم.

به صورت خلاصه 5 گام اساسی POWER writing یا رایتینگ آیلتس به صورت زیر خواهند بود.

 1. : Planning  که طرح کلی متن در این مرحله باید آماده شود.
 2. : Organizing Ideas که یعنی تمام ایده پردازی‌هایی که کردید را بتوانید دسته بندی کنید.
 3. : Writing  متن کامل مقاله نوشته می‌شود.
 4. : Evaluating  متن کاملی که نوشته‌اید را باید به طور کامل بررسی و ارزشیابی کنید.
 5. : Revising and Refining  و در انتها متن رو بازنگری و در صورت لزوم بخشی از جاهاش رو بازنویسی کنید.

حالا به بررسی کلی این پنج مرحله اساسی می‌پردازیم.

گام اول در رایتینگ آیلتس (Planning)

گام اول همانطور که قبلا اشاره کردم پیاده کردن طرح کلی Essay است! به این معنی که آیا صورت سوال رو درست فهمیده‌ایم یا نه! که دقیقا از ما چه چیزی خواسته شده است. در اینجا باید دقت داشته باشید که دقیقا سوال چه چیزهایی را از شما خواسته تا به تک تک آنها بپردازید. متاسفانه بسیاری از دانشجویان فقط درگیر یک کلید واژه در سوال شده و مقاله‌شان را فقط طبق همان یک وجه می‌نویسند. بنابراین سوال را با دقت بخوانید و تحلیل کنید که دقیقا چه نکاتی را مقاله شما باید دربر داشته باشد. برای بهتر انجام دادن این مرحله به نکات زیر توجه کنید:

 1. به کل سوال دقت کنید! از ابتدا تا انتها!
 2. قسمت‎‌های متفاوت سوال رو هایلایت کنید!
 3. ایده‌ی مرکزی و محوریت اصلی سوال را مشخص کنید!
 4. تمام خواست سوال از شما رو برای خودتان مشخص و واضح کنید!

نکته: برای این قسمت حدود سه دقیقه وقت بذارید! اگر این کار را به درستی انجام ندهید، بعدا به مشکلات جدی برخواهید خورد.  اگر این گام را درست و اصولی  بردارید اولا از اتلاف وقت جلوگیری می‌کنید و دوم تمامی سوال رو بررسی میکنید و بخش اعظمی از نمره‌ی Task Response را میگیرید. در انتها متن شما موثر‌تر و با بازدهی بهتری خواهد بود.

*سعی کنید در صورت سوال تمامی کلید واژه‌ها رو شناسایی کنید! با هایلایت کردن این عبارات، ذهن شما تمرکز بیشتری خواهد داشت! در گام بعدی برای این کلید واژه‌ها مترادف مناسب پیدا کنید (فراموش نکنید که هر گردی گردو نیست و هر مترادفی رو نمیشه جای هر عبارتی گذاشت!)

برای مثال به سوال زیر دقت کنید:

Scientists and technology experts seem to be more valued by modern society than musicians and artists.

To what extent do you agree or disagree?

Experts: specialist

Valued: appreciated, cherished, treasured, respected

Modern: contemporary

Society: community

هر چه مترادف‌ها و متضادهای بیشتر و دقیق‌تری برای کلمات کلیدی بدانید،احتمال موفقیت و گرفتن نمره بالاتر در این قسمت بیشتر می‌شود.

 

گام دوم Organizing Ideas

مرحله دوم رایتینگ آیلتس نیازی به دقت بالا و وسواس ندارد. تا جایی که می‌توانید ایده‌های خود را روی کاغذ بنویسید و راجع به دیدگاه خود به موضوع مطرح شده در سوال فکر کنید که آیا موافقید؟ مخالفید؟ یا بی‌طرف؟ بعد از اینکه مطمِئن شدید که تمامی ایده‌ها را نسبت به جنبه‌های مختلف سوال نوشتید، شروع به حذف برخی موارد و نظرهای نامناسب می‌کنیم! حالا چطور تشخیص دهیم که کدام ایده ها مناسب مقاله ما نسیتند؟ تمامی موارد مبهم و کم اهمیت و آنهایی که نیاز به ساپورت‌های علمی دقیق دارند را حذف می‌کنیم، به عبارت دیگر هر آنچه که به اندازه کافی جالب نیست و شما حرف زیادی برای گفتن در اون موضوع را ندارید حذف می‌کنید و فقط ایده‌هایی را نگه می‌دارید که به اندازه کافی اطلاعات دقیق درموردش برای پشتیبانی از نظرتان دارید. در انتها ایده ها رو به سه قسمت مخالف، موافق و بی طرف تقسیم کنید تا بعدا در نوشتن متن انسجام و وحدت درونی متن شما به مشکل بر نخورد.

 

گام سوم رایتینگ آیلتس (Writing)

به برنامه‌ای که پیاده کردید دقت کنید. ایده هایتان را طوری باید در پاراگراف‌های مختلف قسمت body  انتخاب  کنید که بتوانید توضیح و مثال‌های خوبی برای جملات پشتیبانی (supporting sentences) بنویسید. به راه‌های ارتباطی بین جملات و پاراگراف‎‌ها دقت کنید که در به متن شما انسجام و وحدت درونی و بیرونی می‌دهد. (Cohesion and Coherence)   فراموش نکنید که در آزمون آیلتس باید حداقل 250 لغت بنویسید. بنابراین فکر نکنید که هر چقدر بیشتر بنویسید نمره بهتری خواهید گرفت، برعکس با توضیحات اضافی احتمال اشتباه بالا رفته و از نمره شما کسر می‌شود.

 

گام چهارم Evaluation

بعد از اتمام متن نوبت  ارزیابی خود شماست.  اطمینان حاصل کنید که به تمامی قسمت‌های سوال پرداختید! این نکته برای گرفتن نمره‌ی کامل Task Response حیاتی است. در این قسمت می‌توانید بر حسب نیاز، بعد از بررسی متن قسمت‌هایی به آن اضافه و یا از متن حذف کنید.

 

گام پنجم Revision and Refining

حالا نوبت به بازبینی و اصلاح دقیق متن می‌رسد. در این قسمت تمامی ایرادهای دیکته‌ای کلمات، نقطه‌گذاری‌ها و اشتباهات گرامری باید اصلاح شود.

*نکته بسیار مهمی که باید بخاطر داشته باشید این است که مهارت رایتینگ فقط و فقط با تمرین‌های مکرر پیشرفت می‌کند. حتی اگر ریزترین نکات را در مقالات اینچنینی به شما آموزش بدهند، تا راجع‌به موضوعات مختلف مقاله ننویسید هرگز به اشتباهات خود پی نمی‌برید. و دومین نکته که کمک بزرگی در بهتر کردن این مهارت می‌کند خواندن متون مختلف برای گرفتن اطلاعات عمومی و همچنین لغات و ساختار بسیاری که در رایتینگ به کمک ما می‌آید.

در مقاله های بعدی هر کدام از گام های رایتینگ آیلتس را به طور مفصل و با مثال توضیح خواهم داد.

Practicing is the only key to mastering a skill. 

 

2 نظرات
 1. مهسا سعیدی می گوید

  مطالبتون بسیار کاربردیه
  ممنون خانم مناخانی

  1. amir taaj می گوید

   خواهش میکنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 + سه =

مشاوره از طریق واتساپ