تکنیک‌های تقویت حافظه بلند مدت برای یادگیری زبان

Mental health and disorder illustration

تکنیک‌های تقویت حافظه بلند مدت برای یادگیری

قطعا برای خیلی از ما پیش آمده که مطلبی را بارها و بارها مطالعه کرده‌ایم ولی نهایتا بعد از چند روز و حتی چند ساعت، چیزی زیادی از آن مطلب را به خاطر نیاورده‌ایم.

در مقابل بعضی دیگر، با وجود اینکه وقت و انرژی کمتری برای درس خواندن صرف می‌کنند، نتیجه‌ی بسیار بهتری به دست می‌آورند. نکته اینجاست که، کیفیت مطالعه و درس خواندن بسیار مهمتر از کمیت و صرف ساعات طولانی است.

هر دانشجو و یا داش‌آموز نیازدارد که نکات کلیدی و مهمی را درباره بهبود کیفیت مطالعه و یادگیری برای طولانی مدت بداند. لذا ما برای آموزش زبان انگلیسی ناگزیریم نکاتی نیز در این زمینه بیان کنیم.

در این مقاله ما به تمامی نکات و تکنیک‌های تقویت حافظه بلند  از جوانب مختلف را توضیح داده‌ایم. امیدواریم با به کارگیری این نکات، هر روز مطالب بیشتری را آموخته و به حافظه بلند مدت خود بسپارید. قطعا این روش های به نوعی روش های یادگیری و حفظ لغات زبان هم محسوب می شود.

 

به حافظه خود اطمینان داشته باش!

هرکسی به توانایی‌های خودش در زمینه‌ای شک داشته باشد، قطعا در آن زمینه هرگز موفق نخواهد شد. بنابراین اولین و مهم‌ترین قانون برای تقویت حافظه، اعتماد به توانایی آن است. روانشناسان حافظه را به یک شبکه یا توری تشبیه کرده‌اند؛ به هر میزان نسبت به توانایی حافظه تردید کنید، سوراخ‌های این شبکه بازتر می‌شود و نمی‌توانند مطالب را خوب نگه دارند.

ولی اگر به حافظه‌تان اطمینان داشته باشید، سوراخ‌های شبکه بسته می‌شوند و مطالب را بهتر نگه می‌دارند پس به توانایی مغز و قوی بودن حافظه‌تان اطمینان کنید تا حافظه نیز به شما کمک کند؛ هیچ وقت به قدرت حافظه خود شک نکنید و هرگز از این جملات استفاده نکنید:

حافظه‌ام ضعیف شده

 سنم بالا رفته و دچار فراموشی شده‌ام

مطالب را خوب نمی‌توانم به خاطر بسپارم

 زود فراموش می‌کنم

با گفتن این جملات به خودتان تلقین می‌کنید که حافظه‌تان ضعیف شده است. اکنون یکی از برنامه‌های هفته آینده یا فردا را بدون یادداشت کردن به خاطر بسپارید و تنها بر اساس اعتماد به حافظه خودتان عمل کنید.

 

تکنیک‌های تقویت حافظه
تکنیک‌های تقویت حافظه

 

از حافظه خود کار بکشید

هرچقدر بیشتر از حافظه خود به طور مستمر استفاده کنید، کمتر از دیگران در معرض فرسایش و ضعف حافظه قرار می‌گیرید همان گونه که اگر اعضای بدن انسان، جنب و جوش و فعالیت نداشته باشند دچار سستی و تنبلی می‌شوند، حافظه هم اگر مورد استفاده قرار نگیرد ضعیف می‌شود.

 

استادانی که پژوهش و مطالعه را کنار نگذاشته‌اند نسبت به استادانی که دست از تحقیق برداشته‌اند از حافظه بهتری برخوردارند.

دلیل عمده این اتفاقات این است که در اشخاص مسن با وجود اینکه برخی رشته‌های عصبی به سبب افزایش سن از دست می‌روند اما بر اثر کار مداوم و مستمر و استفاده از مغز، ممکن است تا میزان 25 درصد از رشته‌های عصبی یک فرد 50 ساله بیشتر باشد.

چیزهای تازه یاد بگیرید. یادگیری یک‌چیز تازه درست مانند تمرینات بدنی که باعث قدرتمند شدن عضلات می‌شود مغز را تقویت می‌کند. اگر شما فقط به چیزهایی که تا الآن یاد گرفته‌اید بچسبید مغزتان نمی‌تواند رشد و توسعه پیدا کند.

راکد گذاشتن و به کار نگرفتن حافظه، آن را از حالت پویایی بازداشته و حالت رکود و خمودگی ایجاد می‌شود و فرد احساس می‌کند که حافظه‌اش ضعیف شده است. حالا چه نوع فعالیت‌هایی کار کشیدن از حافظه محسوب می‌شود؟

یاد گرفتن زبان جدید (یادگیری یک زبان جدید قسمت‌های مختلفی از مغز را تحریک می‌کند و به مغز کمک می‌کند مسیرهای عصبی تازه ایجاد کند. زبان‌آموزی تلاش ذهنی می‌طلبد و پایه‌ی دانش شما را گسترده می‌کند. شما می‌توانید از آموزش‌های رایگان زبان سایت englishvoice.ir جهت یادگیری آسان زبان انگلیسی نیز استفاده کرده، هم حافظه‌ی خود را تقویت کرده و هم زبان انگلیسی را کم کم یاد بگیرید)

کارهای هنری انجام دهید، هنگام صبح و بعد از بیدارشدن، از انجام کارهای تکراری پرهیز کنید، با دست غیرغالب مسواک بزنید، شعر حفظ کنید، یادگرفتن هر کار جدیدی مانند آشپزی، بافتنی، ساز زدن یا شعبده‌بازی که از یادگیری‌اش لذت ببرید باعث می‌شود مغزتان شادتر و سالم‌تر بماند. در ادامه مطلب با تکنیک‌های تقویت حافظه بلند بسیاری آشنا خواهیم شد.

 

بررسی و مرور کارهای روزانه

هر شب موقع خواب، یا هر موقعی از روز که فرصتی پیدا می‌کنید کارهای روزانه را به طور منظم و تا حد ممکن به صورت جزیی به خود یادآوری کنید و یا بر روی کاغذ بنویسید؛ این تمرین مغزتان را وادار به فعالیت می‌کند و در نهایت باعث تقویت حافظه می‌شود.

حتی اگر روز نامنظم و بازدهی کمی داشتید هم تمامی کارها را مرور و یادداشت کنید تا نقاط ضعف خود را شناسایی کرده و برای بهبود آنها برنامه‌ریزی کنید.

در واقع مرور کارهای روزانه علاوه بر تقویت حافظه، روند پیشرفت زندگی شما را نشان می‌دهد و نقاط ضعف و قوت شما را نشان می‌دهد.

سعی کنید در انجام هر کاری تمرکز داشته باشید.

تمرکز یعنی چه؟ یعنی دقت روی یک موضوع مشخص، بی‌ آنکه افکار دیگری ذهن را به خود مشغول کند.

تمرکز یعنی یک بعدی فکر کردن و افکار بیهوده و اضافی را کنار گذاشتن، یعنی تمام حواسمان به کاری که انجام می‌دهیم باشد.
همزمان با کنترل ذهن، حافظه خود را نیز تقویت خواهید کرد. به عنوان مثال؛ هنگام کتاب خواندن سعی کنید مطالبی که می‌خوانید را در ذهن خود تصویر سازی کنید تا حواستان به مسائل دیگر روزمره پرت نشود.

  • تمرکز در هنگام یادگیری و به خاطر سپاری، مدت زمان و دفعات لازم برای تکرارِ موضوعِ موردِ یادگیری را کاهش می‌دهد.
  • ساعات مطالعه را به قسمت‌های کوتاه‌تر تقسیم کنید.
  • یکی از علت‌های مهم خستگی مغز، طولانی بودن مطالعه است. بین یادگیری فاصله بیندازید. پس از یادگیری یک مطلب چند دقیقه صبر کنید تا مطلب در مغز جا بیفتد، بعد مطالعه را ادامه دهید. در کل روش “هر نیم ساعت مطالعه، پنج دقیقه استراحت“را فراموش نکنید.

بدون فهم مطلب به مطالعه ادامه ندهید

مطلب را به خوبی مطالعه کنید. برای فهم هر مطلبی نیاز به تجزیه آن به قسمت‌های کوچکتر و ایجاد ارتباط بین آنها دارید. اگر ارتباط بین کلمات و مفاهیم را درک نکنید، هرگز آن مطلب در ذهن شما نخواهد ماند. هر چند که طوطی وار و 100 مرتبه آن را تکرار کرده باشید.

 

تنفس عمیق، 

اگر اکسیژن کافی به سلول‌های مغز نرسد عملکرد آن کاهش پیدا می‌کند. یکی از روش‌ها و تکنیک‌های تقویت حافظه مهم تنفس عمیق است؛ با کمک تنفس عمیق می‌توانید به اندازه کافی اکسیژن به سلول‌های مغز برسانید.

تنفس عمیق به افزایش جریان خون و سطح اکسیژن کمک می‌کند که این خود باعث می‌شود مغز عملکرد بهتری داشته باشد. هرروز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه تنفس عمیق داشتن در بلندمدت به افزایش توانایی مغز منجر می‌شود اما انجام تنفس عمیق درست قبل یا حین مطالعه یا امتحان هم به‌ویژه می‌تواند جریان خون و اکسیژن در مغز را افزایش دهد و ضمن کاهش سطح اضطراب به عملکرد بهتر مغز کمک می‌کند.

مناسب‌ترین شیوه برای تنفس روش 2-4-1 است. یعنی یک شماره دم، چهار شماره حبس تنفس و دو شماره بازدم، اگر تنفس عمیق در کنار طبیعت یا هوای آزاد صورت بگیرد بسیار بهتر از تنفس در هوای بسته است.

 

تکنیک‌های تقویت حافظه
تکنیک‌های تقویت حافظه

 

 خنده، یکی از تکنیک‌های تقویت حافظه مهم

حتماً شنیدید که خنده بر هر درد بی‌درمان دواست. علاوه بر این خنده باعث می‌شود قسمت‌های مختلفی از مغز تحریک شوند و بدین ترتیب به شما اجازه می‌دهد که وسیع‌تر و آزادانه‌تر در مورد یک موضوع فکر کنید.
خنده همچنین یک ضد استرس طبیعی است و همان‌طور که می‌دانید استرس باعث کاهش قدرت‌های مغزی می‌شود.

خندیدن را فراموش نکنید به‌خصوص قبل از امتحان مهم یا نوشتن مقاله‌ی پایان‌ترم. یک تصویر پس‌زمینه‌ی بامزه روی صفحه رایانه‌ی خود داشته باشید یا جوک‌های بامزه را هنگام مطالعه دم دست خود داشته باشید و هر از چند گاه به آن‌ها سر بزنید تا خنده‌تان بگیرد.

 

 اطلاعات جدید را به اطلاعات قدیمی ربط دهید

زمانیکه می‌خواهید مفاهیم ناآشنایی را به یاد بسپارید، به این فکر کنید که این موارد جدید را چگونه می‌توانید به اطلاعات موجود در حافظه‌تان ربط دهید؟ با برقراری ارتباط میان چیز‌های جدید و آنچه در حافظه دارید، به احتمال زیاد می‌توانید اطلاعات جدید را بهتر فراخوانی کنید.

 

 

بر مطالب سخت‌تر بیشتر تمرکز کنید

یکی از بهترین تکنیک‌های تقویت حافظه همین مساله هست. آیا تا بحال متوجه شده‌اید که مطالب در آغاز یا پایان یک بخش حفظی ساده‌تر هستند؟ تحقیقات نشان داده‌اند که ترتیب یادگیری مطالب در به خاطر آوردن آن‌ها نقش دارد. بنابراین از آنجا که حفظ کردن اطلاعات در میانه‌ یک مطلب دشوارتر است، لازم است روی یادگیری این قسمت‌ها زمان و انرژی بیشتری صرف کنید. با تجزیه مطالب و یافتن ارتباط بین آن‌ها، مفاهیم را درک کرده و مطالب مدت زمان بیشتری در ذهن‎تان می‌مانند.

 

در روند مطالعه تغییر ایجاد کنید

یک تکنیک عالی از تکنیک‌های تقویت حافظه این است که هر از گاهی روال مطالعاتی خود را تغییر دهید.

به این ترتیب، اگر عادت دارید همیشه در یک مکان مشخص مطالعه کنید، دفعه‌ بعدی جای دیگری را انتخاب کنید. اگر همیشه عصر‌ها درس می‌خوانید، اینبار سعی کنید کمی هم صبح وقت بگذارید و اطلاعات به خاطر سپرده شده در شب قبل را مرور کنید.

 

 بی‌خوابی ممنوع

به‌اندازه‌ی کافی بخوابید.

وقتی به‌اندازه‌ی کافی نمی‌خوابید مغزتان همه‌ی کارهایش را بدتر انجام می‌دهد. بنابراین خلاقیت، عملکرد شناختی، توانایی حل مسئله و حافظه همگی بستگی به داشتن خواب کافی دارند.

خواب به‌ویژه بر حافظه اثرگذار است لذا سعی کنید به‌اندازه‌ی کافی خواب عمیق داشته باشید تا حافظه‌تان فرصت کافی برای پردازش و طبقه‌بندی داشته باشد. کارشناسان معتقدند که بعد از به خاطر سپاری اطلاعات جدید، خوابیدن می‌تواند به شما کمک کند سریع‌تر اطلاعات را از حافظه کوتاه‌مدت به حافظه بلندمدت انتقال دهید.

درواقع، یک مطالعه نشان‌داده‌است که خوابیدن بعد از یادگیری منجر به تغییراتی در مغز می‌شود که یادگیری را بهبود می‌بخشد. بنابراین دفعه بعد که چیزی را به یادگرفتید و به خاطر سپردید، به تخت‌خواب بروید و با خیال آسوده کمی استراحت کنید!

 

تحریک حافظه با بو‌ها

براساس تحقیقات انجام شده، بو‌ها می‌توانند حافظه را تحریک کنند. این تکنیک از تکنیک‌های تقویت حافظه به این صورت است که شما اطلاعاتی را که حفظ می‌کنید به یک بو نسبت می‌دهید.

به این ترتیب هنگام یادگیری یک‌سری اطلاعات، یک عطر خاص را پشت دست خود می‌زنید و بعد برای مثال در جلسه امتحان از همان عطر استفاده می‌کنید تا قدرت فراخوانی اطلاعات در مغز تحریک شود.
چنین قانونی در رابطه با مکان‌ها نیز صادق است. مغز شما در مکانی که یک مطلب را یادگرفته است راحت‌تر می‌تواند آن را به خاطرآورد.

 

تمام شب را برای مرور بیدار نمانید

علاوه بر اینکه خوابیدن روند حفظ‌کردن و یادگیری مطالب را بهبود می‌بخشد، مطالعات نشان‌می‌دهند که مرور کردن بیش از حد مطالب نه تنها اثر مثبتی ندارند، بلکه درواقع قدرت یادگیری را کاهش می‌دهند.

کارشناسان معتقدند که جلسات مطالعاتی کوتاه، اما پیوسته موثرتر از جلسات طولانی و مقطعی هستند. بنابراین بهتر است قبل از امتحان یا سخنرانی مطالب را طی یک مدت طولانی به خاطر بسپارید و شب قبل از ارائه مطلب یا امتحان خوب استراحت کنید.

 

ورزش و تکنیک‌های تقویت حافظه

فعالیت بدنی رساندن اکسیژن به مغز را بیشتر می‌کند درنتیجه مغز کارکرد بهتری خواهد داشت.

علاوه بر این ورزش موجب آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز می‌شود که شما را سرحال‌تر می‌کند و از سلول‌های مغزی‌تان محافظت می‌کند. دانشمندان دریافته‌اند که تمرینات بدنی موجب تولید نورون‌های بیشتر در مغز می‌شود.

ارتباط میان ورزش منظم و عملکردهای شناختی مغز از جمله حافظه، ثابت شده‌است. بنابراین بیشتر ورزش کنید، چون عقل سالم در بدن سالم است.  فعالیت بدنی رساندن اکسیژن به مغز را بیشتر می‌کند درنتیجه مغز کارکرد بهتری خواهد داشت.

علاوه بر این ورزش موجب آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز می‌شود که شما را سرحال‌تر می‌کند و از سلول‌های مغزی‌تان محافظت می‌کند. دانشمندان دریافته‌اند که تمرینات بدنی موجب تولید نورون‌های بیشتر در مغز می‌شود.

 

نوشیدنی‌های الکلی ممنوع!

سوءمصرف بلندمدت الکل آسیب‌های جدی به مغز و حافظه وارد می‌کند. پس حتی اگر به الکل اعتیاد هم نداشته باشید، بهتر است مصرف این نوشیدنی را تا حد ممکن محدود کنید.

بنویسید

بله “نوشتن” از مهمترین تکنیک‌های تقویت حافظه است. اینکه چرا نوشتن به حفظ کردن مطالب کمک می‌کند مشخص نیست، اما هرچه که هست تحقیقات نشان داده‌اند که یادداشت کردن همزمان با یادگیری، فراخوانی اطلاعات را در آینده ساده‌تر می‌کند.
پس اگر در حفظ کردن یک متن یا مطالب درسی خود واقعا دچار مشکل هستید، یک قلم و کاغذ بردارید و شروع به رونویسی کنید. می‌توانید تکنیک بلندخوانی را نیز به این روش اضافه کنید تا از یادگیری اطلاعات مطمئن شوید.

تکنیک‌های تقویت حافظه
تکنیک‌های تقویت حافظه

برای تقویت حافظه چه بخوریم؟


یکی از برترین تکنیک‌های تقویت حافظه استفاده از رژیم غذایی مناسب است.

غذایی که ما می‌خوریم تاثیر زیادی بر ساختار و سلامت مغز ما دارد. داشتن رژیم غذایی تقویت کننده حافظه و مغز می‌تواند بر عملکرد حافظه بلندمدت و کوتاه مدت تاثیر مثبتی داشته باشد.

 

۱. ماهی چرب

ماهی چرب حاوی اسید‌های چرب امگا ۳ است. امگا ۳ در بدن به ایجاد غشاء سلولی، بنابراین مصرف آن ساختار سلول‌های مغز به نام نورون را بهبود می‌بخشد. منابع دریایی حاوی امگا ۳ عبارتند از:
ماهی سالمون
ماهی تن
شاه‌ماهی
ماهی ساردین

 

۲. شکلات تلخ

شکلات تلخ حاوی کاکائو است و کاکائو آنتی‌اکسیدانی به نام فلاونوئید دارد.

آنتی‌اکسیدان‌ها برای بدن به ویژه برای مغز، بسیار مهم هستند. مغز بیش‌از همه در معرض خطر استرس اکسیداتیو قرار دارد، چیزی که می‌تواند منجر به اختلالات شناختی مغز مانند آلزایمر شود.

 

۳. توت‌ها

مانند شکلات تلخ، انواع توت نیز حاوی فلاونوئید‌ها هستند. تحقیقات نشان‌می‌دهند که این ترکیبات موجود در توت می‌توانند برای مغز و تقویت حافظه بسیار پرفایده باشند. توت‌هایی که غنی از آنتی اکسیدان‌ها هستند عبارتند از:
توت‌فرنگی
توت سیاه
بلوبری
توت سفید
شاه‌توت

 

۴. آجیل

مصرف آجیل نیز روش دیگر تقویت حافظه است. این خوراکی‌ها حاوی اسید‌های چرب امگا ۳ و آنتی‌اکسیدان هستند.

این دانه‌ها مقدار زیادی ویتامین E دارند، این ویتامین یک آنتی اکسیدان است. مواد غذایی که در این راستا به ما کمک می‌کنند، عبارتند از:
تخمه آفتابگردان
بادام
فندق

 

۵. غلات کامل

خوردن غلات کامل نیز با تامین ویتامین ای، بر تقویت حافظه و عملکرد مغز اثرگذار است.

منابع زیر گزینه‌های خوبی برای دریافت این ویتامین هستند:
برنج قهوه‌ای
جو
گندم بلغور
بلغور جو دوسر
نان یا برنج سبوس‌دار
سبوس برنج

 

۶. قهوه

بله قهوه خود یکی از تکنیک‌های تقویت حافظه محسوب می شود! همه ما با قدرت قهوه در بهبود تمرکز آشنا هستیم و اکثر ما برای بیشتر بیدار‌ماندن و تمرکز کردن دست به دامن این نوشیدنی شده‌ایم.

کافئین موجود در قهوه فعالیت ماده‌ای در مغز به نام آدنوسین را مسدود می‌کند. این ماده باعث ایجاد حس خواب‌آلودگی در انسان می‌شود. قهوه همچنین یکی دیگر از منابع آنتی اکسیدان است که برای سلامت بدن و مغز ضروری است.

 

۷. بادام زمینی

بادام زمینی حاوی مقادیر زیادی چربی غیراشباع و پروتئین است که سطح انرژی فرد را در طول روز بالا نگاه می‌دارد. این دانه‌ خوشمزه همچنین غنی از مواد معدنی و ویتامین‌هایی هستند مثل ویتامین E است که سلامت مغز را تضمین می‌کنند.

 

۸. تخم‌مرغ

تخم‌مرغ غذای مغز است. این صبحانه‌ی خوشمزه یک منبع غنی از ویتامین B۶، ویتامین B۱۲ و فولیک اسید است.

براساس مطالعات انجام شده، این ویتامین‌ها از کاهش حجم مغز در طول زمان و کاهش توانایی شناختی مغز جلوگیری می‌کنند.

 

۹. بروکلی

بروکلی کالری کمی دارند و دارای فیبر رژیمی است. علاوه بر این، حافظه را نیز تقویت می‌کند.

بروکلی حاوی مقایر بسیار زیادی از ترکیباتی به نام «گلوکوزینولات» است. این ترکیب در بدن به ایزوتیوسیانات تبدیل می‌شود که به طور بالقوه استرس اکسیداتیو و بیماری‌های نورونی را کاهش می‌دهد.

علاوه بر بروکلی، سبزیجات زیر دارای خواص مشابه و برای مغز مفید هستند:
کلم
گل‌کلم
شلغم
کاهو چینی

 

۱۰. محصولات سویا

محصولات سویا دارای گروه خاصی از آنتی‌اکسیدان‌ها به نام پلی‌فنول‌ها هستند. پلی‌فنول‌ها خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهند و عملکرد مغز را تقویت می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ