چرا اصطلاحات زبان انگلیسی را باید یاد بگیریم؟

why learning english idioms

اهمیت یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی

قبل از همه چیز باید بدانیم که چرا یادگیری اصطلاحات (idioms) در آموزش زبان انگلیسی از اهمیت بالایی برخوردار است؟
بسیار خوب، تصور کنید همین الان وسط یک کافه در آمریکا نشسته‌اید. کافه حسابی شلوغ است و همه مشتریان هم در حال صحبت… یک نفر دارد می‌گوید که می‌خواهد شهر را رنگ قرمز بزند (Paint the town red).
یکی دیگر می‌خواهد دست یک نفر دیگر را بپیچاند (Twist someone’s arm).
یک نفر هم انگار همین امروز صبح از پشت چاقو خورده (Stabbed in the back) اما حالش به نظر خیلی خوب است!

اینجا چه خبر است؟

احتمالا برایتان عجیب است که با وجود آنکه معنی تک تک کلمات داخل این جملات را می‌دانید، اصلا متوجه منظور این افراد نمی‌شوید. به این نوع اصطلاحات در زبان انگلیسی، Idiom  گفته می‌شود. اگر نتوانید این اصطلاحات زبان انگلیسی را متوجه شوید و گاهی هم به کار ببرید، احتمالا در ارتباط با انگلیسی زبانان بومی به مشکل برخواهید خورد.

 Idiom چیست؟

هر کلمه یا جمله در زبان انگلیسی و زبان های دیگر دو نوع معنای متفاوت می‌تواند داشته باشد که در انگلیسی به آنها می‌گوییم Literal و Figurative
 Literal یعنی: به معنای واقعی کلمه.
 Figurative یعنی: معنی کنایه آمیز یا اصطلاحی.
 اگر بخواهیم مثالی در زبان فارسی از معنی های Literal و Figurative بزنیم، می‌توانیم به جمله )زمین خوردم و پدرم درآمد( اشاره کنیم. معنای Literal این جمله احتمالا می‌شود )تکه ای از زمین را خوردم( (انگار زمین غذاست) و پدر من هم از محلی (شاید یک ساختمان) بیرون آمد.
اما همه می‌دانیم که معنی این جمله این نیست. ما معنی Figurative یا اصطلاحی آن را می‌شناسیم: افتادم روی زمین و خیلی هم اذیت شدم.
Idiom ها هم در زبان انگلیسی همین طور هستند. خیلی از آنها می‌توانند برای ما فارسی زبان ها قابل درک باشند حتی اگر تابحال آنها را نشنیده باشیم. مثل “I was stabbed in the back”. معنی Literal این جمله می‌شود: از پشت چاقو خوردم .اما به احتمال خیلی زیاد متوجه شده‌اید که معنی Figurative این اصطلاح می‌شود  :بهم خیانت کردن یا بهم نارو زدن.
گاهی هم این اتفاق نمی‌افتد. شما به عنوان یک فارسی زبان هیچ وقت نمی‌توانید متوجه شوید “Paint the town red”  یعنی چه مگر آنکه درباره این اصطلاح به شما توضیح داده باشند یا ریشه تاریخی آن را بدانید. Paint the town red  یعنی بیرون رفتن و خوشگذرانی کردن.

چطور می‌توانیم اصطلاحات زبان انگلیسی را بهتر متوجه شویم؟

  • راه اول: از یک دیکشنری معتبر مثل oxford و یا longman برای پیدا کردن معنی آنها استفاده کنید. به عنوان مثال شما می‌خواهید معنی این اصطلاح را از دیکشنری چک کنید:

Hit the road

لغات اصلی این اصطلاح کلمات hit و road هستند. در دیکشنری این دو کلمه را جستجو کنید تا معنی اصطلاحی آن را پیدا کنید.
  • راه دوم: هر وقت در یک متن، کتاب، مجله، روزنامه و … به یک اصطلاح برخوردید، سعی کنید محتوای متن (Context) را متوجه شده و معنی Idiom را داخل آن حدس بزنید.

مثال:

My boss was really angry; shouting and screaming until he tripped and fell over the table. Everyone laughed and I couldn’t keep a straight face.

ما معمولا نمی‌توانیم به رئیسمان بخندیم و در چنین موقعیت‌هایی باید هر طور که شده خنده‌مان را کنترل کنیم. اما ظاهرا این شخص نتوانست این کار را انجام دهد!
  • راه سوم: اصطلاحاتی که می‌بینید یا می‌شنوید را به همراه معنی آن جایی یادداشت کنید. حتی یک بار یادداشت کردن این جملات در یک دفتر جداگانه، باعث خواهد شد که عبارت در ته ذهن شما نشسته و اگر دوباره با آن برخورد کردید، بتوانید به خوبی متوجه مفهومش شوید.
  • راه چهارم: کلی از این اصطلاحات در فیلم‌ها، سریال ها و آهنگ ها پیدا می‌شوند. هر وقت از آهنگی خوشتان آمد، متن انگلیسی ترانه آن را در اینترنت پیدا کنید. احتمال این که یک اصطلاح جدید در آن پیدا کنید کم نیست!
  • راه پنجم: سعی کنید اصطلاح را در ذهن خود مجسم کنید. چه می‌بینید؟ خیلی از Idiom ها با استفاده از یک تصویر ساخته شده‌اند، تجسم کردن آنها در ذهن خیلی به فهم آنها کمک می‌کند.
  • راه ششم: تلاش کنید آن اصطلاحاتی که تا بحال یاد گرفته‌اید را در صحبت به کار ببرید. از این کار نترسید و فقط به دنبال فرصتی باشید که جمله را در وسط یک بحث مطرح کنید. شرکت در کلاس های بحث آزاد انگلیسی، معمولا این فرصت را به خوبی در اختیار شما می‌گذارند. این کار باعث می‌شود بقیه دانشجویان یا حتی استادان شما هم یک Idiom جدید یاد بگیرند!
ما در این بخش اصطلاحات رایجی را آموزش می‌دهیم که به صورت گروهی و موضوعی، که یک تکنیک فوق‌العاده برای یادگیری و حفظ می‌باشد دسته‌بندی شده‌اند، تا لغات و مطالب در مغز شما  به صورت یکپارچه طبقه بندی شوند. به منظور استفاده بهتر تمامی  آموزش‌ها به صورت فایل صوتی و نوشتاری در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ