7 قانون طلایی در یادگیری و آموزش مکالمه زبان انگلیسی

آموزش مکالمه زبان انگلیسی

آموزش مکالمه زبان انگلیسی >> “چطور مکالمه‌ی قوی داشته باشیم؟”

هر خواننده ای که به سراغ این مقاله می‌آید می تواند زبان را تا سطح متوسطه به روش های مختلفی یاد گرفته باشد که حالا به دنبال راه‌های تقویت مکالمه و آموزش مکالمه زبان انگلیسی است .

شما ممکن است زبان را تا این سطح در آموزشگاه آموخته باشید یا حتی در دانشگاه و یا به صورت خودآموز. بنابر هر کدام از این روش ها ممکن است که در حال حاضر اعتماد به نفس کافی به دلیل اینکه خوب و روان نمی توانید صحبت کنید نداشته باشید، یا اینکه احساس کنید قادر به ساختن جملات صحیح نیستید.

تمامی این افکار و احساسات منفی می  توانند باعث شوند که شما ناامید شوید و دست از کار بکشید. پس حتما باید در مقابل این افکار بایستید و بدانید که شما فقط نیمی از راه را طی کرده اید و برای پیشرفت بیشتر باید سعی و تلاشتان را بیشتر کنید و دنبال روش ها و راه حل های مناسب باشید.

گرچه که گاهی مقایسه کردن خودتان با افرادی که از شما موفق تر هستند باعث انگیزه گرفتن و تقویت احساس رقابت در شما می شود، بعضی وقت ها هم این کار باعث می شود که دچار احساس بی کفایتی و خود کم بینی شوید و از خودتان بپرسید که چرا من نمی‌توانم آنقدر خوب انگلیسی صحبت کنم.

ساختار مغز انسان به این گونه است که در صورت ایجاد سوال درمغز به سرعت بدان پاسخ می دهد.

بنابراین ممکن است در پاسخ به این سوال این جواب در مغزتان تولید شود که چون آن شخص از شما باهوش تر است  یا بااستعدادتر موفق شده است و شما نشده اید. در حالیکه، این فقط سریع ترین پاسخی است که به ذهن شما رسیده است و صحیح ترین پاسخ نیست.

پاسخ درست را ما به شما می دهیم چنین افراد موفقی با پشتکار و تمرین مکرر موفق شده اند، اگر شما هم برای پیشرفت و یادگیری مصمم باشید و از کار و تلاش نترسید قطعا موفق می شوید.

کلید این معما در عمل کردن است نه در حرف زدن و شعار دادن.

تنها کسی که شما باید خودتان را با او مقایسه کنید خود دیروزتان است.

شما باید امروز نسبت به دیروزتان فرق کرده باشید باید مهارت جدیدی یاد گرفته باشید، باید یک قدم به جلو حرکت کرده باشید.

ما این‌جا به شما تمامی راه‌کارهای کاربردی برای یادگیری و آموزش مکالمه زبان انگلیسی را ارائه خواهیم داد.

 1. آموزش مکالمه زبان انگلیسی
  آموزش مکالمه زبان انگلیسی

   

  استفاده از منابع شنیداری مثل پادکست‌ها

لیسینینگ ها منابع خوبی برای تقویت و آموزش مکالمه زبان انگلیسی به خصوص در سطح متوسط و در ادامه تقویت مکالمه و تولید جملات هستند چون شما در این سطح قادر به درک حداقل بخشی از آنچه که می شنوید هستید.

مهارت شنیداری اولین و تاثیرگذارترین مهارت برای تقویت مکالمه است.

 ولی فقط گوش کردن به پادکست های زبان کفایت نمی کند یعنی اینکه فقط گوش کنید و به سادگی از چیزهایی که متوجه نمی شوید بگذرید بلکه باید روی تمامی جملاتی که می‌شنوید کار کنید. اینکه چطور به طور موثر از منابع شنیداری استفاده کنیم را در ادامه به طور مفصل توضیح خواهم داد.

 

مراحل یادگیری از طریق فایل‌های صوتی

مثلا یک فایل صوتی را در نظر بگیرید که دونفر در رستوران در حال مکالمه و سفارش دادن غذا هستند.

 • پس از شنیدن هر جمله شما باید فایل صوتی را متوقف کنید و آنچه را که شنیده اید یادداشت کنید.
  ممکن است در شروع این کار کمی سخت به نظر برسد و شما فکر کنید که سرعت صحبت بالاست و یا لهجه افراد مانع فهم درست شما شود. اصلا نگران این موضوع نباشید چرا که با تمرین و تکرار گوش شما به تمامی موارد گفته شده عادت خواهد کرد پس ناامید نشوید و بدانید که فایده این فایل‌های صوتی همانند فیلم ها در این است که شما انگلیسی را همان طور که در زندگی واقعی استفاده می شود یاد می گیرید.
  قطعا با این روش شما موفق تر از زبان آموزی خواهید بود که از این منابع استفاده نمی کند.
 • وقتی متوجه بخشی از آن نمی شوید جای آن را خالی بگذارید و دوباره به آن قسمت برگردید و چند بار گوش کنید.
 • در نهایت اگر باز هم قست هایی هستند که به هیچ عنوان متوجه آن ها نمی شوید به سراغ متن فایل صوتی بروید.
  اکثر پادکست‌ها یا فایل‌های صوتی متن هم دارند که به صورت یک فایل مجزا در کنارشان هست ولی اگر لیسینینگ کتاب درسی چنین مشکلی دارد باید به سراغ کتاب مخصوص معلم ها بروید.
  لازم نیست که این کتاب را بخرید، اکثر این کتاب ها را می توان به صورت رایگان دانلود کرد. فقط حواستان باشد که در درجه اول تا آنجا که می توانید سعی کنید و در وحله آخر از این کتاب ها استفاده کنید.
 • حالا در نظر بگیرید که ما تمامی مراحل گفته شده را طی کرده ایم و محتوی لیسینینگ کامل شده است.
  از آنجایی که هدف اصلی ما تقویت و آموزش مکالمه زبان انگلیسی است، کار دیگری که باید انجام دهید این است که خودتان برای خودتان مکالمه شنیده شده را بازگو کنید. در حین انجام این کار می توانید نگاهی به محتوی فایل صوتی بیندازید تا مطمئن شوید که همه چیز را صحیح استفاده می‌کنید مانند حرف اضافه ها و زمان فعل ها. یادگیری درست از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
 • سپس بعد از اینکه مطمئن شدید که همه چیز را صحیح به خاطر سپرده اید در مرحله بعد دوباره به فایل صوتی گوش کنید و این بار روی نحوه تلفظ و ادای کلمات متمرکز شوید.
  در واقع شما باید آنچه را که می شنوید تقلید کنید. باید تا آنجایی که ممکن است مانند یک بومی انگلیسی صحبت کنید. با خودتان تمرین کنید و با صدای بلند صحبت کنید و هربار سعی کنید با سرعت بیشتری این کار را انجام دهید.
  این روش یادگیری و آموزش مکالمه زبان انگلیسی بارها آزموده شده است و ما را به نتیجه مطلوب رسانده است. بنابراین به شما این اطمینان را می دهیم که در صورت استفاده درست و مکرر از این روش شاهد نتیجه آن خواهید بود.
 1. استفاده از فیلم ها و انیمیشن ها

قبلا در مورد یادگیری زبان با فیلم صحبت کردیم. پس از تماشای فیلم با زیرنویس، جملات، کلمات، و عباراتی را که بلد نیستید در دفترتان یادداشت کرده و چک کنید و همه آن ها را کامل یاد بگیرید.

فقط مطمئن شوید که به طور کامل می توانید با کلمات جدید جمله بسازید. اگر فقط خود کلمه و معنی آن را یاد بگیرید اصلا کفایت نمی کند، پس از انجام این مراحل دوباره برگردید سر فیلم و زیرنویس را بردارید، حالا که دیگر بر محتوا مسلط شده اید باید حواستان به نحوه صحبت کردن شخصیت های مختلف باشد چون ممکن است حالا هم که کلمات و جمله ها را یادگرفته باشید هنوز موفق به فهم کامل نشوید.

نگران نباشید پس از مدتی تمرین مستمر به این صورت مهارت شنیداریتان هم پیشرفت می کند و گوشتان به سرعت زبان انگلیسی عادت کرده و متوجه صحبت شخصیت ها می شوید. ولی باز هم روی این نکته تاکید می کنیم که مهم ترین اصل در آموزش مکالمه زبان انگلیسی ، متعهد بودن و تکرار و تمرین مکرر است. حالا که جمله ها را به خوبی متوجه می‌شوید نوبت به تکرار جملات با صدای بلند می‌رسد.

 • جمله‌های کاربردی را شناسایی کرده و به دقت گوش کنید و پس از اتمام جمله، شما نیز سعی کن همان جمله را عینا چند بار با صدای بلند تکرار کنید.
 • این کار هم باعث می‌شود تلفظ و آهنگ صحیح کلمات در جملات را یاد بگیرید و هم کلمات و ساختارهای انگلیسی واقعی را یاد گرفته و در موقعیت‌های مختلف با خیال راحت استفاده کنید و ترسی از اشتباه کردن هنگام صحبت نداشته باشید.

هر آنچه نیاز دارید درباره‌ی روش صحیح یادگیری از فیلم‌ها بدانید، در همین سایت، تحت عنوان “روش صحیح یادگیری با فیلم (فیلم ببینید، انگلیسی یاد بگیرید)” در قسمت مقالات در دسترس شما عزیزان قرار گرفته که می‌توانید با مراجعه به آن بیشترین استفاده را از تماشای فیلم‌ها داشته باشید.

 

 1. استفاده از ترانه های انگلیسی در جهت آموزش مکالمه زبان انگلیسی

گرچه که لازم می دانیم که بگوییم که استفاده از فیلم ها و انیمیشن ها باید اولویت اول شما باشند چرا که فیلم ها و انیمیشن ها حاوی محتوی آموزشی بیشتری هستند. ولی به هر حال در این قسمت به نحوه استفاده از ترانه ها هم می پردازیم چرا که همیشه علاقه مندان بسیاری دارند.

در درجه اول باید به این سوال پاسخ دهیم که چرا یادگیری و آموزش مکالمه زبان انگلیسی از طریق موسیقی می تواند سودمند باشد؟

 • قطعا فواید گوش دادن به موسیقی ثابت شده است و شما هم از آن اطلاع دارید.
  موسیقی در یادگیری زبان دوم هم تاثیر به سزایی دارد و حتی تحقیقات نشان داده اند که باعث می شود میزان یادگیری کلمات و مسلط شدن بر قوانین گرامری افزایش یابد.
  شاید شما هم اصطلاح تاثیر موتزارت (Mozart effect) به گوشتان خورده باشد، این اصطلاح به معنای افزایش عملکرد مفید مغزدر نتیجه گوش کردن به موسیقی کلاسیک است که قطعا باعث بهبود در روند یادگیری می شود.
 • ترانه ها پر از کلمات و اصطلاحات روزمره کاربردی هستند، چرا که مخاطب این ترانه ها انگلیسی زبان های بومی هستند بنابر این زبانی که در آن ها استفاده می شود بیشتر به صورت عامیانه و گفتاری است. همچنین، ریتم آهنگ هم باعث می شود که پروسه یادگیری سرعت گرفته و آسان تر بتوانید اصطلاحات را به خاطر بسپارید.
 • گوش کردن به ترانه های انگلیسی باعث پیشرفت مهارت شنیداری شما نیز می شود، بدین صورت که گوش شما به تلفظ صحیح کلمات عادت کرده و به دلیل آنچه می شنوید همراه با ریتم و ضرب موسیقی است منجر به قوی شدن مهارت شنیداری و متعاقبا مهارت گفتاری شما می شود.
 • متن و ریتم ترانه در ذهن شما تکرار می شود، حتما خودتان این موضوع را با ترانه های فارسی تجربه کرده اید، وقتی به یک آهنگ فارسی گوش می کنید نه تنها خود ترانه حاوی قسمت های تکراری است بلکه قسمت هایی از ترانه به صورت ناخودآگاه در ذهن شما باقی مانده و مدام تکرار می شود.
  این خاصیت اعجاب انگیز فقط مختص موسیقی است که قطعا می تواند در یادگیری زبان انگلیسی بسیار موثر باشد.
 • حٌسن دیگری که ترانه های انگلیسی دارند سهولت گوش کردن به آن هاست.
  شما به راحتی می توانید یک playlist طولانی از خواننده مورد علاقه تان در تلفن همراهتان داشته باشید و هنگام رفتن به محل کارتان به آن ها گوش کنید و یا وقتی که در حال رانندگی هستید و با ترانه زمزمه کنید. قطعا کار نیکو کردن از پر کردن است و هرچه بیشتر شما با زبان انگلیسی در تماس باشید موفق تر خواهید بود.
روش تمرین زبان با ترانه ها

در درجه اول چند بار به ترانه مورد نظرتان گوش کنید و آنچه را که می فهمید جایی یادداشت کنید.
سپس، جمله به جمله ترانه را متوقف کنید تا ببینید چه قسمت هایی برایتان مبهم است. اگر بعد از انجام این کار باز هم موفق به فهم آن قسمت نمی شوید نیازی نیست که بیشتر خودتان را اذیت کنید بلکه می توانید متن ترانه را به راحتی از طریق جستجو در گوگل به دست آورید، برای این کار کلید واژه زیر یا هر چیز نزدیک به آن را وارد کنید.

The lyrics of ………..

در نقطه چین اسم آهنگ مورد نظرتان را باید تایپ کنید.
بعد از انجام این کار می توانید یک تمرین خوب برای خودتان درست کنید، به این صورت که در فایل ورود آهنگ تغییراتی را ایجاد می کنید و قسمت هایی را که برایتان مبهم بود را حذف می کنید و یک جای خالی ایجاد می کنید و بعد از گذشت مدتی می توانید یک پرینت از این فایل تهیه کرده و هم زمان که به آهنگ گوش می کنید سعی کنید که این جاهای خالی را پر کنید تا ببینید که این کلمات را هنوز به خاطر دارید و یا فراموش کرده اید.

 1. آموزش مکالمه زبان انگلیسی
  آموزش مکالمه زبان انگلیسی

  4- سخنرانی کنید

سخنرانی یکی از بهترین روش ها در آموزش مکالمه زبان انگلیسی است. سعی کنید یک موضوع دلخواه را انتخاب کرده و درباره آن در گوگل جستجو کنید و هر اطلاعاتی که نیاز دارید را جمع‌آوری کنید. سپس همان‌طور که گفتم لغات و نکات سخت را چک کرده و یک جمع‌بندی کلی از متن را در برگه‌ای بنویسید و چند بار این متن را مطالعه کنید.

*هشدار: متن را حفظ نکنید. حفظ کردن به شما کمکی نمی‌کند، چرا که اگر قبل از ارائه سخنرانی متن را حفظ کرده باشید احتمال فراموشی قسمتهایی از آن بالاست و شما در میانه راه دچار اضطراب می‌شوید.

پس بعد از مطالعه نکات کلیدی را هایلایت کرده و شروع به سخنرانی برای خود و یا حتی جمعی از دوستان و یا خانواده بکنید و در صورت فراموشی نگاهی به نوت‌های خود بیاندازید تا مطالب را به یاد بیاورید و با اعتماد به خود سخنرانی را تمام کنید.

فراموش نکنید که اشتباه کردن و فراموشی هیچ ایرادی ندارد و جزء اجتناب ناپذیر یادگیریست. پس دلسرد نشوید و به راه خود ادامه دهید. هر چه بیشتر صحبت کنید، مهارت گفتاری شما پیشرفت بیشتری خواهد داشت.

 

 1. در موقعیت های طبیعی و واقعی از کلمات استفاده کنید

حتی اگر برای یادگرفتن و به خاطر سپردن یک کلمه یا عبارت خیلی تلاش کرده باشید، استفاده از آن عبارت به طور فعال و در لحظه ای که به آن نیاز دارید خیلی کار راحتی نیست.

برای حل این مساله، صدای خودتان را در حالی که از آن کلمه استفاده میکنید، بدون قطع صحبتتان از 2 تا 4 دقیقه ضبط کنید.

میتوانید در این چند دقیقه از محیط اطراف، از اتفاقاتی که در دنیا میافتد و یا موضوعی که به آن علاقه مند هستید صحبت کنید. سپس به فایل ضبط شده گوش دهید و توجه کنید که از چه کلماتی استفاده کرده اید.

آیا از کلمات و عباراتی که دوست دارید همیشه به صورت فعالانه در مکالمات به زبان بیاورید استفاده کردید؟
ویا از کلماتی شبیه به آنهایی که مد نظرتان بود استفاده کردید تا بتوانید جایگزین عبارات دلخواه بکنید؟

بعد دوباره صدای خود را ضبط کرده تا ببینید که آیا تغییری در استفاده از کلمات دلخواه ایجاد شد یا نه؟
یکی از نقاط مثبت این تمرین این است که با تداوم در این تمرین هوشیارتر خواهید شد تا از چه ساختار و کلمات و عباراتی حین صحبت استفاده کنید. با تکرار این تمرین، تمام لغات و ساختارهای کاربردی کم کم جایگزین عبارات ساده و کلیشه ای خواهد شد، که سالها بدون تغییر استفاده کرده اید.

بنابراین برای اینکه لغات انگلیسی را بهتر یاد بگیریم، به موقعیت‌هایی احتیاج داریم که آن لغت‌ها، در قالبی معنی‌دار، رنگارنگ، و جالب‌توجه، اتفاق بیافتد که یادآوری آن به‌راحتی انجام شود.

آموزش تصویری لغات | تقویت لغات | مطالعه کردن

درس دوم، آموزش کلمات پایه‌ای مربوط به مطالعه کردن   در این درس کلمات مربوط به مطالعه و این‌که از چه کلماتی برای چک کردن، نوشتن و چگونگی سوال پرسیدن در کلاس‌ را می‌آموزید. به منظور یادگیری بهتر ابتدا فایل pdf را دانلود کرده سپس به طور همزمان به فایل صوتی گوش کنید و به […]

0 comments
 1. داستان بسازید

هیچ‌وقت از خلق موقعیت برای تقویت و یادگیری و آموزش مکالمه زبان انگلیسی غافل نشوید. خلق موقعیت به این معناست که با استفاده از کلماتی که یاد گرفته‌اید در ذهن خود یک داستان بسازید و سعی کنید آن را تعریف کنید و یا یکی از داستان‌های معروف را انتخاب کنید و برای یک نفر یا خودتان به زبان انگلیسی و با صدای بلند بازگویی کنید.

داستان را به‌ جاهای عجیبی ببرید و فانتزی‌هایتان را به زبان انگلیسی بیان کنید. ذهنتان را به چالش بکشید تا آموخته‌هایتان در مغز فعال شود. بیان فانتزی به این دلیل که همیشه دوست دارید کلمات بهتری را برای آنها انتخاب کنید در تقویت انتخاب سریع از میان دایره لغات بسیار تأثیرگذار است.

بهتر است این داستان را برای یک نفر مثل دوست و یا اعضای خانواده (اگر به زبان انگلیسی آشنایی دارند) و یا معلمتان تعریف کنید و در انتها از او نظرخواهی کنید. اگر برای خودتان تعریف می‌کنید آن را ضبط کنید و بعداً گوش دهید. این کار حتماً شما را شگفت‌زده خواهد کرد که مغز شما چگونه حین تعریف داستان واژه‌ها را انتخاب می‌کند و به کار می‌بندد.

 

 1. فعالیت‌های روزانه خود را بنویسید و بازگو کنید

هرچقدر که تمرینات شما به مسائل واقعی روزمره نزدیک تر باشد، تاثیر گذاری بیشتری خواهد داشت.

هدف همه ما از دانستن زبان انگلیسی برقراری ارتباط کلامیست، بنابراین شما باید قادر باشید تا تمامی کلماتی را که روزانه برای بیان فعالیت‌ها استفاده می‌کنید بلد باشید. سعی کنید به انگلیسی فکر کنید و روزانه همه کارهایی که قرار است انجام دهید یا انجام داده‌اید را با جزئیات بیان کنید. مثلا اینکه چطور حمام میکنید و همه افعال و کلمات مورد نیازش را با جستجو در اینترنت یاد بگیرید و تمرین کنید.

قبلا درباره‌ی اهمیت انگلیسی فکر کردن و راه‌کارها مقاله‌ای در این سایت نوشته شده که در قسمت مقالات می‌توانید به آن دسترسی پیدا کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ