چند نکته طلایی برای یادگیری و آموزش سریع گرامر زبان انگلیسی

آموزش سریع گرامر

آیا آموزش سریع گرامر برای شروع زبان آموزی مهم است؟

جواب همیشه بله است. ولی پرسش اصلی این نیست که ایا گرامر مهمه یا خیر بلکه نکته مهم این است که چجوری آموزش سریع گرامر را انجام دهیم و قواعد ساختاری جمله رو یاد بگیریم.

شاید متعجب شید ولی اکثر زبان آموزانی که در سطح پیشرفته هستند آگاهی خیلی کمی از اصطلاحات و واژگان تخصصی گرامر دارند اما به خوبی می‌تونند از آن نکات گرامری در جملات استفاده کنند. باید بدونید که هدف از آموختن زبان جدید ایجاد ارتباط و به کارگیری زبان در موقعیت های مختلفه نه حفظ نکات گرامری.

بنابراین ما خودمون رو برای استفاده از زبان و الگوهای مناسب در وضعیت های ارتباطی متفاوت آموزش بدیم.

 

پیش نیاز یادگیری گرامر چیه؟

لغت. همانطور که در دوره یادگیری زبان در خانه هم توضیح دادم اولین قدم برای یادگیری هر زبانی ، یادگیری لغات پایه است. برای جمله سازی نیاز دارید که اول کوچکترین جز جمله که لغات هستن رو یاد بگیرید و بعد کم کم با استفاده از دروس گرامری ساده این کلمات رو طوری کنار هم بذارید که بتونید منظور خودتون رو برسونید و بعد ها بتونید افکارتون رو به راحتی در غالب جملات پیچیده و صحیح بیان کنید.

حالا فرض می‌کنیم که شما 10 درس از کتاب Oxford Word Skill Basic که کتاب مخصوص یادگیری لغات هست رو خوندید. حالا وقتشه که آموزش سریع گرامر رو شروع کنید.

 

گرامر باید از کجا و چطور شروع بشه؟

اولین درس گرامر شما باید یادگیری افعال to be باشه.

باید جمله مثبت، منفی و سوالی کردنش رو به خوبی یاد بگیرید. نگران نباشید در قسمت آموزش های رایگان من کتاب Grammar in Use Basic رو آموزش دادم و درس اول همانطور که گفتم یادگیری افعال to be و به ترتیب نسبت به نیاز زبان آموز درس های دیگه رو هم آموزش دادم . پس نگران نباشید من از ابتدا تا انتها همراهیتون میکنم.

 

خلاصه گرامری که نیاز دارید چیه؟

اول از همه نیاز دارید که هدفی رو برای خود تعیین کنید که گرامر و قواعد زبان رو در قالب جملات یاد بگیرید. تمرکزتون رو از چگونگی قواعد بردارید. که بصورت مفصل در کتاب مبانی خود آموز زبان توضیح داده شده .

زمان زیادی را صرف تشریح و تحلیل ساختارها در ابتدای کار نکنید زیرا هم زمان‌بره و هم بعد از مدت زمان طولانی که فقط صرف یادگیری و نه تولید جملات شده ، صحبت کردن و جمله سازی بسیار دشوار و استرس زا خواهد بود.

من در این قسمت عناوین نکات ضروری گرامر رو لیست کردم که در هر سطحی چه چیزهایی رو باید بلد باشید. همه این نکات رو در کتاب Grammar in Use  می‌تونید به راحتی پیدا کنید و حتی فیلم آموزشی رایگان هر درس را از قسمت آموزش رایگان ما ببینید.   پس نگران منبع آموزشی جهت آموزش سریع گرامر نباشید. فایل PDF این کتاب رو از قسمت دانلود منابع می‌تونید دریافت کنید.

 

آموزش سریع گرامر
Grammar is the set of structural rules governing the composition of clauses, phrases, and words in any given natural language.

 

(A1) Basic English grammar:

To be verbs (positive, negative, question forms)

Pronouns and possessives

Present simple tense. (positive, negative, question forms)

Nouns (singular, plural, countable, uncountable) + spelling rules

Indefinite and definite articles (a, an, the)

There is, there are, some, any

Demonstratives, determiners (this, that, much, many, few, etc…)

Can for permission and request

Basic comparatives

Past Simple tense

Past continuous

How to use “will”

Elementary English Grammar: (A2)

Giving instructions

Have, have got, ‘s

Question words

Comparatives and superlatives

Ability (can / could, etc) in the present and past

Modals of obligation (how to use must, have to, need to, ought to and should)

Present Continuous (how to form the positive, negative and question forms)

 Will, might, going to

The Present Perfect (check out the Irregular past participles verbs)

The present perfect continuous

Pre-intermediate English Grammar: (B1)

Zero conditional

First conditional

Second conditional

Third conditional

Reported speech

Passive voice in English

Intermediate English Grammar: (B2)

Learn how to use adjectives and adverbs correctly – especially adverbs with double meanings

Review the word order of adjectives

How to use gerunds

How to use infinitives

How to use “used to” in English

Relative clauses (defining and non-defining) (relative pronouns)

Question tags

Past perfect tense

Using wish

Time expressions and linking words

Intermediate to Advanced:

You’ll be pleased to hear that there isn’t much more grammar to learn! What you need to do is keep reviewing problem areas – and reflect on the mistakes you make.

وقتی به این سطح از یادگیری زبان انگلیسی می‌رسید دیگه چیز زیادی از نکات گرامری باقی نمونده برای یادگیری و فقط باید مرور کنید و به نکات ریزتر دقت کنید. تنها نکته‌ای که در این سطح باید یاد بگیرید اینه:

Using the subjunctive form in English

بسیار خوب این تمام چیزیست که شما از آموزش سریع گرامر در سطوح مختلف نیاز دارید. همانطور که قبلا هم اشاره کردم من در قسمت آموزش‌های رایگان تمامی این موارد رو آموزش می‌دهم.

اما اگر به هر دلیلی به توضیح بیشتری در رابطه با هر موضوع گرامری داشتید می‌تونید از ویدئوهای یوتیوب استفاده کنید فقط کافیست هر کدام از این مباحث رو در قسمت جستجو یوتیوب تایپ کرده تا به ویدیو های آموزشی آن مبحث دسترسی پیدا کنید.

 

اهمیت یادگیری گرامر زبان انگلیسی

همه ما در دوران مدرسه درگیر یادگیری گرامر و لغات زبان بودیم ولی متاسفانه چیز زیادی ازش یاد نگرفتیم،  بنا به دلایل متعددی مثل نبود یک سیستم آموزشی استاندارد و یا  کتاب‌ها و روش‌های غیراستاندارد.

ولی واقعیت این که اگر شما تصمیم به یادگیری درست  زبان داشته باشید گرامر رو هم حتما باید یاد بگیرید. گرامر به شما یاد میده که چطور افکار و جمله‌هاتون رو اونطور که میخواهید بقیه بفهمنتون بیان کنید.

خوب اگر تازه شروع به یادگیری و آموزش سریع گرامر کردید پس فقط نیاز دارید که قواعد پایه رو یاد بگیرید دقیقا به همان ترتیبی که در بالا نام بردم . ولی اگر شما سطح متوسطه رو رد کردید و همه اون قواعد اصلی که نام بردم رو یاد گرفتید، شما تقریبا یک زبان‌آموز نیمه حرفه‌ای هستید که قضیه یادگیری شما کمی متفاوت و جالب‌تره. چطور؟

خوب شما باید از کتاب رو بذارید کنار و مستقیم از مکالماتی که در فیلم ‌ها و تاک شو و سخنرانی ها اتفاق می‌افته یاد بگیرید. در این صورت با گرفتن این ورودی‌ها مغز شما به طور باورنکردنی قادر به تولید جملاتی مشابه به آنچه می‌شنوید خواهد بود.

دقیقا مثل موقعی که بچه بودید و آن‌قدر به اطرافیانتون گوش دادید تا تونستید مثل اونا جمله‌های خودتون رو درست کنید ولی تفاوت شما با اون بچه اینه که حالا شما کلی اطلاعات دارید و کلمات زیادی میدونید بنابراین جملات رو با ساختارهای قوی و کلمات درست تولید می‌کنید.

فقط کافیه که هر روز ورودی های واقعی و نیتو به اون زبان رو داشته باشید. جملات رو نوشته و برای خود تحلیل کنید و کلمات رو تغییر داده و در ساختار ها جایگزین کنید.

دیگه بچه نیستید و کلی اطلاعات دارید و خودتون رو رسوندید به سطح پیشرفته و به راحتی میتونید گرامر رو تحلیل کنید و بیشتر راجع به اون‌ها بدونید.

اصلا فکر نکنید که اول باید همه نکات گرامری رو حفظ کنید و بعد به خودتون اجازه صحبت کردن بدید. این فکر کاملا غلطه. شما باید از همان روز اول کلماتی رو که یاد میگیرید رو هر چند با ساختار اشتباه و ضعیف ازشون استفاده کنید و در حین یادگیری نکات گرامری جملات خود رو اصلاح کنید.

 

بنابر این برای آموزش سریع گرامر کاری که میکنید اینه:

  1.  به یک مکالمه بین دو نیتو نگاه می‌کنید و خوب گوش می‌دید.
  2.  یک جمله از اون رو عینا مینویسید و تماما تحلیل میکنید
  3.  بعد جمله خودتون رو با اون ساختار بیان میکنید.

 

چطور گرامر رو از طریق خودخوانی یاد بگیریم؟

چرا گرامر سخته؟ چون گیج کننده اس، باید کلی ساختار و قواعد رو همیشه به یاد داشته باشید، تازه کلی هم استثنائات در این قوانین هست که اونا رو هم باید بلد باشید. و احتمالا این قواعد کلی با قواعد زبان مادریتون تفاوت داره.

 

خوب موثر ترین راه برای یادگیری و آموزش سریع گرامر چیه؟

بسیار خوب دو نکته اساسی رو همیشه یادتون باشه:

1: ساختار (structure) خوب منظور از ساختار اینه که شما چطور یک جمله رو میسازید.

خوب فک کنید که میخوایید حال استمراری رو یاد بگیرید. اگر فقط بخوایید توسط اسم این گرامر یاد بگیرید چیزی تو ذهنتون نمیمونه. مثلا تو امتحان میاد یه جمله با ساختار present continuous  بنویسید. پیش خودتون میگید اااا من چقدر اینو شنیدم و خوندم ولی کدوم بود ساختارش چیه؟

بسیار خوب هر کسی برای خودش یه شیوه یادگیری رو کشف می‌کنه و چون موثر بوده همون رو ادامه می‌ده. حالا من هم این‌طور گرامر رو یاد می‌گیرم.

مطمئنم برای اکثر زبان‌آموزان جواب می‌ده. به عنوان مثال من می‌خوام زمان حال استمراری و یا (Present continuous) رو یاد بگیرم و از کتاب و یا ویدئوهای آموزشی یوتیوب استفاده می‌کنم و نکاتی رو برای خودم نت برداری می‌کنم و شروع به تحلیل می‌کنم. به مثال توجه کنید:

Sub+ (am is are)+verb+ing

نمینویسم to be verbs ، واس خودم قشنگ بازش میکنم و دقیق مینویسم.

مرحله بعدی این رو از خودم میپرسم

?how and why do we use this

?How would I use this grammar in real life conversations

The answer is … we use it for every thing we are  or somebody else is doing right now.

?What are you doing right now? Are you watching this video

و بهترین و موثرترین قدم اینه که بعد همه این کارا کلی مثال واسه این ساختار بنویسید و تمرین کنید و بعد وقتی دارید اون جمله ها رو با خودتون میگید از خودتون فیلم بگیرید و یادگیری‌تون رو ارزیابی کنید.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ