Notice: Undefined index: name in /home/english4/domains/englishvoice.ir/public_html/wp-content/plugins/unlimited-addons-for-wpbakery-page-builder/provider/core/visual_composer/unitevc_integrate.class.php on line 236
10 نکته طلایی برای آموزش حفظ لغات زبان انگلیسی - یادگیری بدون فراموشی

10 نکته طلایی برای آموزش حفظ لغات زبان انگلیسی

آموزش حفظ لغات زبان

مهم نیست چقدر گرامر بلدید، تا لغات در ذهنتان ثابت نشود و نتوانید به طور ناخودآگاه از آن‌ها استفاده کنید نمی‌توانید یک زبان آموز موفق باشید. حالا ما چطور می‌توانیم لغات را درست و اصولی یاد بگیریم و استفاده کنیم؟ چه نکاتی را در آموزش حفظ لغات زبان باید رعایت کنیم تا هیچوقت فراموششان نکنیم؟

 

برای اینکه بتوانیم از یک لغت فعالانه استفاده کنیم باید از 3 مرحله عبور کنیم:

Recognizing the word

Understanding

Using

 1. مرحله اول recognizing: به این صورت است که شما به یک کلمه برمی‌خورید و فکر می‌کنید قبلا آن رو شنیدید ولی دقیقا نمی‌توانید به یاد بیاورید که چه معنایی دارد ولی خوب برایتان آشناست.
 2. مرحله دوم understanding: شما به جستجوی معنی کلمه می‌پردازید و در نهایت به طور کامل می‌فهمید که آن کلمه به چه معناست.
 3. مرحله سوم using: بین فهم کلمه که در مرحله دوم اتفاق می‌افتد و استفاده از آن کلمه فاصله خیلی زیادی وجود دارد. همین الان شرط می‌بندم شما کلی کلمه بلدید ولی هرگز نتوانستید از آن‌ها استفاده کنید، چرا؟ برای استفاده فعالانه از یک کلمه شما باید بارها آن کلمه را در مکالمات واقعی شنیده باشید تا بتوانید  به طور ناخودآگاه از آن کلمه استفاده کنید.

حالا فرض می‌کنیم شما کلی لغت بلدید اما تا به الان نتوانستید از آن‌ها در جملات استفاده کنید، چه راه‌کارهایی برای شروع استفاده از کلمات وجود دارد؟ در این مقاله  به  نکات کاربردی برای یادگیری و آموزش حفظ لغات زبان می‌پردازیم.

 

روش یادگیری مخصوص به خودتان را پیدا کنید

هیچ راه یکسانی برای همه، جهت یادگیری زبان انگلیسی وجود ندارد

 

اول از همه باید جواب این سوال را پیدا کنید که “چه نوع یادگیرنده ای هستید؟”

بعضی افراد با گوش دادن یاد میگیرند بعضی با نوشتن و برخی دیگه با دیدن فیلم های آموزشی و ….

تا زمانی که روش یادگیری خودتان را پیدا نکنید، نمی توانید بفهمید چه نکاتی و چه نوع آموزشی در مسیر یادگیری شما بهترین پاسخگو برای رفع نیازهای شماست. ما در

مثلا اگر شما کلمات زبان انگلیسی را بعد از نوشتن شان، بهتر به یاد می آورید پس باید روش یادگیری واژه ها رو با کمک نوشتن و ترکیب آن با یک روش سرگرم کننده انجام دهید (مثل نوشتن یک وبلاگ انگلیسی زبان). اما اگر بیشتر کلمات را از طریق شنیداری آموزش می بینید (مثلا از طریق گوش دادن به کتاب های صوتی یا مکالمات صوتی) پس باید راه دیگری انتخاب کنید.

بعد از اینکه مدل یادگیریتان را فهمیدید آن زمان می‌توانید شروع کنید. اگر هم مطمئن نیستید کدام روش بهتر است می‌تونید از روش هایی که در این بخش برایتان توضیح میدهم استفاده کنید. با استفاده از روش های مختلف نکات بیشتری درباره یادگیری خودتان و مغزتان متوجه خواهید شد. ما در کتاب مبانی خود آموز زبان به صورت مفصل این مباحث را توضیح داده ایم.

 

 1. حداکثر 5 لغت در روز یاد بگیرید

بیشتر از این مغز شما قادر به یادگیری و پردازش لغاتی که به آن می‌دهید را نخواهد داشت.

روی تعداد بالای لغات تمرکز نکنید، کیفیت یادگیری و قابلیت استفاده از کلمات به صورت فعال و فی البداهه مهمترین و اصلی ترین نکته ای که همیشه باید در نظر بگیرید. بنابراین برنامه‌ریزیتان بر حسب یادگیری نهایتا 5 لغت در روز باشد.

 

 1. هیچ لغتی را بی دلیل و بی منظور یاد نگیرید

ما همیشه مطالب و چیزهایی را به راحتی به یاد می آوریم که هم با ما و هم با نیازهامون مرتبط باشند. لیست درست کردن و کارتهای لغت با کلمات بی هدف و تصادفی قطعا راه موثری در یادگیری و به خاطر سپردن لغات نیست و بعدها در شرایط متفاوت احتمال اینکه بتوانیم از آن لغات استفاده کنیم تقریبا صفر می باشد.

به این مثال توجه کنید.

Messi is unstoppable

با فرض اینکه شما طرفدار فوتبال هستید و احتمال اینکه کلمه unstoppable   را به یاد بیاورید در آینده بیشتر است. تا اینکه فقط کلمه را به تنهایی حفظ کنید یا اینکه در یک جمله معمولی یاد بگیرید. مثل:

Some people are unstoppable

بنابراین کلمه را در جملاتی یاد بگیرید که با وضعیت خودتان و همچنین علایقتان مرتبط باشد.

 1. سعی کنید از ویدئوهای یوتیوب برای آموزش حفظ لغات زبان استفاده کنید

امروزه YouTube را می‌توانید به عنوان یک منبع فوق العاده برای یادگیری لغات و آموزش زبان انگلیسی داشته باشید.

ما قبلا روش صحیح یادگیری زبان با فیلم را برای شما توضیح دادیم.

تنها کاری که باید انجام بدید این است که ببینید به چه موضوعاتی علاقه دارید و به انگلیسی در یوتیوب سرچ کرده و به کلی لغات و اصطلاحات جالب درباره اون موضوع دسترسی پیدا کنید. فراموش نکنید که این ویدئوها را باید با زیرنویس نگاه کنید.

به تعداد دفعات بالا به آن ویدئو نگاه کنید و معنی لغات جالب را در جایی یاداشت کرده و بارها بعد از فهم کلمات نیز ویدئو را نگاه کنید. تنها راه فعال کردن لغتی که می‌دانید شنیدن آن به تعداد دفعات بالاست. هر چه بیشتر آن کلمه را در جمله بشنوید، شانس استفاده از آن لغت در صحبت ‌هایتان به صورت ناخودآگاه بالاتر خواهد رفت.

شما به زودی با لغت جدید برخورد خواهید داشت . شاید 20 بار یا بیشتر. و هر بار که با این لغت برخورد می کنید شما آن را در حالت های مختلف خواهید یافت. بعد از مدتی مغز شما مفهوم لغت جدید را به یاد خواهد آورد.
به این ترتیب شما لغت را ناخودآگاه، عمیق و بدون نیاز به تلاش اضافه یاد خواهید گرفت.

 

آموزش حفظ لغات زبان
آموزش حفظ لغات زبان

 

4- لغات را در عبارات و یا دیالوگ های معمول یاد بگیرید

اگر لغات را در chunks (عباراتی کوچک که چند کلمه را در کنار هم قرار میدهند) و یا در script (دیالوگ های معمول) یاد بگیرید، خیلی بهتر می توانید آنها را به خاطر بسپارید و در مکالمات استفاده کنید. مثلا به جای اینکه to come up with  که یک phrasal verb  میباشد را به تنهایی حفظ کنید در یک عبارت  یاد بگیرید. مثل: come up with a brilliant idea

مثلا به جای کلمه ی homework عبارت do my homework را به خاطر بسپارید.

 

 1. به توصیف اطراف خود بپردازید

وقتی در خیابان قدم می زنید، در حال آشپزی هستید. یا در حال تماشای فیلمی مستند در مورد اسکیموها هستید، از خودتان بپرسید که که چه طور چیزهایی رو که دارید می‌بینید رو می‌تونید به انگلیسی اسمشون رو بگید. می تونید درباره این موقعیت ها، به انگلیسی صحبت کنید.

به عنوان مثال، وقتی در محل کارتان نشستید، به اطراف نگاه کنید و سعی کنید ببینید که هر فردی چه لباسی پوشیده. نام لباس هایی که نمی دانید را یادداشت کنید و لغات مربوط به آن‌ها را چک کرده و جایی یاداشت کنید و بعد همیشه وقتی در محل کار هستید سعی کنید با نگاه کردن به اطراف آن چیزهایی را که یاد گرفتید را در ذهنتان مرور کنید.

 

 1. از صدای درونی استفاده کنید

یادگیری ذاتا یک فرآیند درونی ست. یکی از تکنیکهای جالب آموزش حفظ لغات زبان و لازمه یاد گرفتن یک کلمه بردن آن کلمه یا لغت به دنیای صدای درونی شماست.

به عنوان مثال به یک کلمه و یا عبارت یک بار گوش دهید. حالا به صدای درون سرتان گوش دهید. سپس سعی کنید  در ذهنتان آن لغت را بگویید و بعد بلند تکرار کنید سپس ضبط کنید و گوش کنید ببینید که آیا همانطور که برای اولین بار لغت را گوش دادید و تلفظ کردید است یا خیر.

از دیکشنری های معتبر مثل oxford, Longman برای چک کردن تلفظ صحیح کلمه استفاده کنید.

 

 1. تکرار با فاصله

تکرار، کلمات را در ذهن شما نهادینه میکند. اگر چه تکرار یک کلمه 100 مرتبه در یک روز به اندازه تکرار همون کلمه و مرور آنها در چند روز مفید نخواهد بود، که به این روند تکرار در فواصل زمانی گفته می شود. یعنی برای یادگیری بهتر کلمه و یا عبارت را در روزها و هفته های آتی تکرار ومرور باید کرد.

تلاش کنید تا کلمه ای را که به تازگی  یاد گرفته اید فورا در جملات استفاده کنید. سپس سعی کنید یک ساعت بعد آن کلمه را به خاطر بیاورید. قبل از رفتن به تخت خواب مرور کنید. روز بعد سعی کنید تا دوباره از آن کلمه در جمله ها استفاده کرده و همین روند را تا چند روز آینده تکرار و کلمات را مرور کنید.

 

 1. در موقعیت های طبیعی و واقعی از کلمات استفاده کنید

حتی اگر برای یادگرفتن و به خاطر سپردن یک کلمه یا عبارت خیلی تلاش کرده باشید، استفاده از آن عبارت به طور فعال و در لحظه ای که به آن نیاز دارید خیلی کار راحتی نیست.

برای حل این مساله، صدای خودتان را در حالی که از آن کلمه استفاده میکنید، بدون قطع صحبتتان از 2 تا 4 دقیقه ضبط کنید. میتوانید در این چند دقیقه از محیط اطراف، از اتفاقاتی که در دنیا میافتد و یا موضوعی که به آن علاقه مند هستید صحبت کنید.

سپس به فایل ضبط شده گوش دهید و توجه کنید که از چه کلماتی استفاده کرده اید. آیا از کلمات و عباراتی که دوست دارید همیشه به صورت فعالانه در مکالمات به زبان بیاورید استفاده کردید؟

ویا از کلماتی شبیه به آنهایی که مد نظرتان بود استفاده کردید تا بتوانید جایگزین عبارات دلخواه بکنید؟

بعد دوباره صدای خود را ضبط کرده تا ببینید که آیا تغییری در استفاده از کلمات دلخواه ایجاد شد یا نه؟

یکی از نقاط مثبت این تمرین این است که با تداوم در این تمرین هوشیارتر خواهید شد تا از چه ساختار و کلمات و عباراتی حین صحبت استفاده کنید. با تکرار این تمرین، تمام لغات و ساختارهای کاربردی کم کم جایگزین عبارات ساده و کلیشه ای خواهد شد، که سالها بدون تغییر استفاده کردید.

آموزش حفظ لغات زبان

 

 1. یک وضعیت و یا کلمه را به کلمه‌ای که یاد می‌گیرید ربط بدید

به عنوان مثال شما کلمه pillow  را به تازگی یاد گرفتید. از دل این کلمه می‌توانید به کلمه pill  فکر کنید که به معنای قرص است. برای خود این‌طور مثال بزنید:

This pillow is full of pills.

( این متکا پر از قرصه)

 

 1. از خود quiz (آزمون) بگیرید

می‌توانید با مراجعه به سایت  quizlet.com و نصب اپلیکیشن این برنامه هم دانش خود را تست کنید و هم فلش کارت دیجیتال برای خود بسازید. بعلاوه می‌توانید از فلش کارت‌های بقیه هم کمک بگیرید.

در بخش Cards و Learn می‌توانید به یادگیری و مرور فلش کارت‌های ایجاد شده بپردازید. اپلیکیشن کوییزلت (Quizlet) از قابلیت کاربردی تلفظ صوتی نیز بهره می‌برد. بدین منظور تنها کافیست تا آیکون به شکل بلندگو را لمس کنید.

در بخش Match امکان یادگیری مطالب از طریق انجام بازی فراهم است. در نهایت در بخش Test نیز می‌توانید در آزمون‌های‌ تشریحی (Written)، چند گزینه‌ای (Multiple choice) و صحیح و غلط (True / False) برنامه Quizlet شرکت کنید.

 

* یک نباید مهم؛  معنی لغات را حفظ نکنید

یکی از مهمترین نکات در آموزش حفظ لغات زبان و یکی از اشتباهات رایج زبان‌آموزان در یادگیری زبان انگلیسی، تلاش آن‌ها در حفظ کردن معنی لغات است.

اکثر لغات زبان انگلیسی، دارای ریشه هستند یا مشتق از کلمه‌ای دیگرند. با شناخت ریشه و مشتقات کلمات، می‌توان از حفظ طوطی‌وار خودداری کرد. زبان‌آموزی که به دنبال درک معنی و ریشهٔ لغات نباشد، حتی با بکارگیری روش‌های گفته شده، در یادگیری مؤثر لغات انگلیسی موفق نخواهد بود.

به مثال زیر توجه کنید:  تمامی کلمات از لغت اصلی یعنی  convince به معنای متقاعد کردن ریشه گرفته اند و با معنای مشابه با نقش متفاوت در جمله می توانند به کار برده شوند.

Convince (v)             convinced(adj )    convincer (n)      convincingly (adv)

بنابراین در هر یادگیری، ذهنیت فرد نیز نقش مهمی دارد. اینکه یاد بگیرید برای همیشه یا فقط برای نمره و قبولی، تفاوت قابل توجهی در روش و نتایج یادگیری دارد. بنابراین هدف خود را تعیین کنید و روش مناسب را پیش بگیرید.

تا جایی که میتوانید بخوانید، بخوانید و بخوانید از رمان و ادبیات گرفته تا روزنامه، مجلات و حتی بروشورها و کاتالوگ ها و همینطور یادگیری زبان با پادکست . شما با این کار در واقع خودتان را در معرض لغات جدید قرار میدهید.

از منابع مختلف برای یادگیری استفاده کنید. یعنی علاوه بر اینکه متون انگلیسی را مطالعه میکنید، از دیدن فیلم و سریال به زبان انگلیسی و حتی گوش دادن به موسیقی به زبان انگلیسی غافل نشوید.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × سه =

مشاوره از طریق واتساپ