۱۰ نکته ضروری برای یادگیری و آموزش آسان زبان انگلیسی

نکاتی بسیار ضروری که انجام ندهید هیچ وقت زبان را کامل یاد نخواهید گرفت

آموزش آسان زبان

برای یادگیری و آموزش آسان زبان انگلیسی نکاتی وجود دارد که عمل به آنها مسیر شما را در آموزش زبان انگلیسی هر چه بیشتر هموار می کند.

در قدم اول باید تکلیف تان را با خودتان روشن کنید که آیا واقعا قصد یادگیری زبان دارید یا نه؟
این سوال را می پرسم چون خیلی ها واقعا با خودشان هم تعارف دارند. این نکته حائز اهمیت است چون روی تلاش، مسئولیت پذیری، و متعهد بودن شما تاثیر می گذارد. پس در درجه اول تصمیم بگیرید و ترس هایتان را کنار بگذارید. بسیاری از افراد به دلیل خاطرات بدی که ازیادگرفتن زبان در مدرسه دارند دچار ترس هستند و اعتماد به نفس کافی برای یادگیری زبان انگلیسی را از دست داده اند. در حالی که باید بگویم که قدم اول برای پیشرفت اصلاح افکارتان است.

به خودتان نگویید که من استعداد ندارم و یا سنم رفته بالا و یا حافظه خوبی ندارم، هزاران بهانه مانند این ها در زندگی وجود دارند که شما را از انجام کارهایی که دوست دارید باز می دارند و حتی مانع موفقیت تان هم می شوند. مطمئنم قبلا جمله یک درصد نبوغ و نود و نه درصد تلاش به گوشتان خورده است.

“نبوغ از یک درصد استعداد و 99 درصد پشتکار حاصل می شود.”

توماس ادیسون

بنابراین، اول موانع فکری را از سر راه خود بردارید و سپس نسبت به شرایط زندگی تان برنامه ریزی مناسبی برای یادگیری داشته باشید، فقط خواهش می کنم که دست از ایده ال گرایی بردارید ودر برنامه ریزی و پروسه یادگیری واقع بینانه عمل کنید. منظور من از واقع بینی این نیست که فکرتان را متمرکز واقعیت کنید و رویایی را که در سر می پروانید دور بیندازید بلکه منظور من این است که برنامه شما آنقدر باید با مشغله های زندگی تان تناسب داشته باشد که در دراز مدت بتوانید به آن عمل کنید.

برخلاف شعارهای تبلیغاتی بسیاری که می گویند یادگیری انگلیسی به عنوان زبان دوم به هیچ گونه تلاشی نیاز ندارد باید بگوییم که یادگیری هیچ چیز بدون تلاش و تمرین مستمر میسر نیست.

"<yoastmark

البته که زبان انگلیسی در مقایسه با زبان‌های اروپایی دیگر کمی آسان‌تر است. در زبان انگلیسی نه خبری از نکات گرامری پیچیده هست و نه مذکر و مونث! خوشبختانه زبان انگلیسی تا حد زیادی استانداردسازی شده و اصول و قواعد مشخص و نسبتا راحتی دارد به همین خاطر به عنوان یک زبان بین‌المللی انتخاب شده است. اما با این وجود، حتی آموزش آسان زبان هم درست مثل زبان‌های دیگر به تمرین و وقت گذاشتن نیاز دارد.

برای آموزش آسان زبان، باید یک استراتژی‌های موثری برای مطالعه داشته باشید.  در اینجا چند نکته را توضیح می‌دهیم که می‌توانید از همین حالا به سراغشان بروید و شروع به یادگیری این زبان شیرین بکنید. پس با ما همراه باشید!

 

 1. استمرار سازنده در آموزش آسان زبان موجب پیشرفت می‌شود

توصیه من به تمام کسانی که تازه شروع به یادگیری زبان نگلیسی کرده و از من راهنمایی خواسته اند همیشه یک چیز بوده اینکه از تکنیک آهسته و پیوسته غافل نشوند. همین جا هم دوباره روی این نکته تاکید داریم چرا که یادگیری زبان انگلیسی بیشتر از هرچیز نیازمند آهسته و پیوسته تمرین کردن است.

با این روش زبان انگلیسی به بخشی از زندگی شما تبدیل می شود و همیشه همراه تان است. بسیارند کسانی که سال های زیادی را صرف یادگیری زبان انگلیسی در موسسات کرده و پس از مدتی به علت دور شدن از زبان انگلیسی به دلیل مشغله ی تحصیلی و یا کاری زبان انگلیسی را فراموش کرده اند، این مشکل بسیاری از زبان آموزانی است که از موسسات فارغ التحصیل می شوند.

دلیلش هم همان چیزی است که گفتم، انگلیسی به بخشی از زندگی این افراد تبدیل نشده است و شاید ارتباط بسیاری از این افراد با زبان انگلیسی در حد رفتن به آموزشگاه بوده است.

 • “تلاش منظم پاداش چند برابر دارد.”      استیو جابز

 

 1. سن مناسبی برای آموزش و یادگیری آسان زبان وجود دارد؟

هیچ وقت بخاطر سن بالا از یادگیری زبان انگلیسی دلسرد نشوید. شما برای یادگیری زبان انگلیسی هیچ وقت خیلی جوان و یا خیلی پیر نیستید، ولی حقیقتی که ثابت شده این است که افرادی که در سنین پایین تر یادگیری زبان را شروع میکنند، نسبت به افرادی که در سنین بالاتر یادگیری را شروع می کنند، سطح بالاتری از مهارت را کسب می کنند.

برخی از تحقیقات، درباره تاثیر سن بر یادگیری نشان می دهد که کودکان تا قبل از سن بلوغ می توانند بیشتر از 5 زبان را پرورش دهند، به شرطی که در محیط آن زبان ها قرار گیرند. یعنی اگر قرار است انگلیسی یاد بگیرند ، تمام محیط و افرادی که با آنها در ارتباط است باید بومی آن زبان باشند و فقط به صورت مکالمه ای زبان را یاد بگیرند، نه از طریق آموزشگاه و کلاس های خصوصی، که به این نوع یادگیری اکتساب گفته میشود.

 1. تخمینی از مدت زمان یادگیری داشته باشید.

از نظر من تسلط به زبان انگلیسی در کوتاه مدت، فقط زمانی مقدور است که چمدان خود را جمع کرده و به یک کشور انگلیسی زبان سفر کنید و حداقل 2 سال را در آنجا زندگی کنید. و یا اینکه از همه چیز دل بکنید و از 24 ساعت شبانه روز 10 الی 15 ساعت آن را به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید، این موقعیت ها را اصطلاحا غوطه ور شدن می نامند.

اصلا خود این سوال که “آموزش آسان زبان چقدر طول میکشد؟”، به تنهایی بی معناست. زیرا یادگیری زبان انگلیسی سطوح مختلف دارد مثلا شاید بخواهید نمره 6 آیلتس یا 7 یا مثلا بالاتر بگیرید، هرکدام از نمره ها تفاوتش با دیگری بسیار زیاد است. بنابراین بهتر است که ابتدا هدف خود را از یادگیری زبان انگلیسی مشخص کنید تا طبق نیازتان مدت زمان مناسبی برای یادگیری صرف کنید.

 1. جدیت و انگیزه را همیشه در خود تقویت کنید.

انگیزه فاکتور بسیار مهمی در یادگیری زبان انگلیسی می باشد. کسانی که زبان انگلیسی را بخاطر سفر به کشورهای دیگر، کسب موفقیت های تحصیلی بهتر و در کل ارتباط موثر با دیگر افراد این کره خاکی می خوانند، طبیعتا انگیزه بالاتری برای مدیریت سختی هایی که در یادگیری زبان انگلیسی به وجود می آید، دارند. اما کسانی که زبان انگلیسی را برای گرفتن نمره در مدرسه و دانشگاه و یا برای کار می خوانند، عملکرد ضعیف تری از خود نشان می دهند.

کسانی که هر روز برنامه ای منظم برای یادگیری زبان انگلیسی دارند عملکرد بسیار بهتری نسبت به کسانی که هفته ای یک یا دو مرتبه انگلیسی می خوانندیا سرکلاسهای فرمالیته درسی می روند،دارند. بنابراین انگیزه و جدیت برای بدست آوردن نتیجه مطلوب در یادگیری زبان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 1. تصویر واقع بینانه‌ای از توانایی خود داشته باشید.

چقدر در یادگیری زبان جدید توانایی دارید؟ البته هر کسی این توانایی را دارد که زبان جدیدی یاد بگیرد، اما توانایی های افراد در این زمینه متفاوت می باشد. بعضی افراد از روش های بسیار خاصی استفاده می کنند که شاید تنها برای خودشان مناسب باشد و با آن روشها با سرعت بیشتری زبان جدیدی را یاد می گیرند.

افرادی هستند که به 5 یا 6 و یا حتی به تعداد بیشتری زبان مسلط هستند و عده ای هم هستند که حتی در زبان مادری خود لنگ میزنند. اما قطعا تمامی این افراد زمان زیادی را برای یادگیری زبان انگلیسی و یا زبان دوم خود صرف کرده اند تا به مهارت بالایی برسند. عموما بعد از یادگیری کامل زبان دوم، یادگیری دیگر زبان ها آسانتر و زمان یادگیری کوتاهتر می شود و به دلیل اینکه شما در تجربه اول چالش ها را به خوبی شناخته و در پروسه یادگیری دیگر زبان ها با آمادگی بیشتری با سختی ها و موانع یادگیری روبرو می شوند.

 1. عادت های غیر مفید را شناسایی و تبدیل به عادات مفید کنید.

یکی از مشکلات ما در زندگی روزمره خود این است که به کارهای بیهوده ای عادت کرده ایم. مثلا عادت کرده‌ایم که هر وقت از خواب بیدار می شویم به مدت نیم ساعت اخبار سایت های اینترنتی را مرور کنیم و شبکه های مجازی را چک کرده و از آخرین و بی فایده ترین کارهایی که دوستانمان انجام داده اند مطلع شویم.
یا عادت کرده ایم که وقتی از سر کار یا مدرسه برمی گردیم، یک ساعت تلویزیون تماشا کنیم و بعد غذا بخوریم. این عادت های بی فایده، وقت خیلی زیادی از ما می گیرد. اما می توان این عادت ها را با داشتن با دانستن نحوه شکل گیری آنها، تعویض کرد و به عادت خوب تبدیل کرد.

چارلز داهیگ روش این کار را برای ما شرح داده است. خلاصه بخواهم بگویم که هر عادت از سه جزء تشکیل میشود:

 • جرقه: مثلا بیدار شدن از خواب
 • کار عادی: چک کردن اخبار
 • جایزه: خوردن صبحانه

برای اینکه عادتمان را به عادت خوب تبدیل کنیم، کافییست که با نگه داشتن جزء اول و سوم عادت، یعنی جرقه و جایزه ،جزء دوم را به کار مفید تغییر دهیم( در اینحا میتوانیم یادگیری لغات و یا هر فعالیتی که مربوط به زبان باشد را انجام دهید)

 

 1. از فعالیت های بی نیاز از فکر فرصتی برای تمرین انگلیسی بسازید

در فعالیت هایی که به طور روزمره انجام می دهیم، زمان های مرده و فعالیت های مخفی بسیار زیادی پیدا می شود که میتوان به راحتی از آنها برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده کرد.

گوش کردن به فایلهای صوتی از آن دسته از فعالیت هاست که در آموزش آسان زبان و رسیدن به حد تسلط در زبان انگلیسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از بزرگترین چالش های اکثر زبان آموزان همین درک مطلب شنیداری است. شاید از خوش شانسی ما باشد که شنیدن می تواند به راحتی زمان های مرده ما را زنده کند، زیرا برای شنیدن نه نیازی به چشم ها و نه دست هایمان نداریم. بنابراین خیلی از فعالیت های روزمره خود ، که نیازی به فکر کردن ندارد را می توانیم با گوش دادن به مطالب صوتی زنده کنیم . شاید فکرش را نکنید که چقدر این کار می تواند زمان مرده شما را زنده کند. الان یک حسابی سر انگشتی برایتان می کنم. ورزش صبحگاهی 15 دقیقه، صبحانه 15 دقیقه، زمان رفت و برگشت به مدرسه یا محل کار به طور متوسط 1 ساعت، نهار 20 دقیقه، تا همینجا می شود 2 ساعت و 10 دقیقه زمان مرده که تقریبا برای همه افراد اتفاق می افتد. شما از همین زمان مرده می توانید با گوش دادن به پادکست انگلیسی، آهنگ انگلیسی و سخنرانی ها و غیره ، به وسیله موبایل و هدفون، مهارت شنیداری خود را بهبود ببخشید.

 1. آموزش خصوصی بهترین و مؤثرترین روش در یادگیری زبان برای افراد شاغل

آموزش خصوصی معمولا بیشترین هزینه را دارد. اما اگر پولش را دارید، مدرس خصوصی بگیرید و هر روز چند ساعتی را با او زبان کار کنید.

این سریع‌ترین روش برای آموزش آسان زبان است. با روزی دو ساعت آموزش، بعد از چندهفته، می‌توانید به سطح خوبی از مکالمه برسید، و می‌توانید نیازهای اساسی و حرفه ای خود را برطرف کرده و به سطح دلخواهتان از زبان برسید. ما در سایت Englishvoice.ir  دوره های آکادمیکی را طراحی کرده ایم که کتاب های American English File  را از پایه تا سطح پیشرفته آموزش داده و شما با صرفه جویی در زمان و هزینه می توانید آموزش های لازم را دریافت کنید. برای دسترسی به فایل های آموزش به این مراجعه کنید. Englishvoice.ir/academiccourse

 

 1. آموزه‌ها را طبقه بندی و مرور کنید

          اصل مهمی که همواره باید در طول یادگیری به یاد داشته باشید این است که علاوه بر یادگیری مطالب جدید باید مطالبی را که قبلا یادگرفته اید طبقه بندی و مرور کنید. یکی از بهترین روش ها این است که دفتری مناسب برای این منظور را در نظر بگیرید و تمامی مطالبی را که یاد می گیرید مرتب در آن یادداشت کنید. گرچه که استفاده از فلش کارت ها هم بسیار کارآمد است ولی با افزایش مطالب نگهداری و طبقه بندی آن ها سخت تر می شود.

بنابراین نگهداری و استفاده از دفتر ساده تر است ولی باز هم این موضوع بستگی به سلیقه شما در یادگیری دارد. حتما در اول دفترتان مشخص کنید که در چه سطحی هستید و منابعی که اطلاعات را از آن گردآوری کرده اید مشخص کنید تا اگر بعدا با مشکلی مواجه شدید بتوانید به منبع مورد نظر مراجعه کنید. در مورد لغات حتما سعی کنید تعریف معنای کلمه، نوع دستوری کلمه، و مثال به کار رفته را یادداشت کنید. اگر احساس می کنید که با یادداشت کردن معنای فارسی کلمه درک شما بهتر می شود حتما این کار را انجام دهید.

روش بالا روشی سنتی برای طبقه بندی اطلاعات است که هنوز هم بسیار محبوب است. فقط باید به این نکته دقت داشته باشید که با افزایش حجم مطالب نظم آن ها حفظ شود چرا که با گذشت زمان به مراجعه به این مطالب و مرور آن ها نیاز خواهید داشت.
حواستان باشد که چیزی از آرشیو مطالبتان گم نشود. بسیاری از شاگردان که فارغ التحصیل می شوند پس از گذشت مدتی احساس می کنند نیاز به مرور دارند و برای گرفتن راهنمایی مراجعه می کنند. وقتی که به آن ها می گوییم که از آرشیو مطالب گذشته استفاده کنید متاسفانه خوب از آن ها مراقب نکرده و به مطالب دسترسی ندارند.

نکته دیگر این است که اگر شما یادداشت برداری و طبقه بندی در لپ تاپ یا هر وسیله دیگر مانند تبلت را ترجیح می دهید می توانید این کار را هم بسته به نوع ترجیح و سلیقه تان انجام دهید فقط باید تمام نکات ذکر شده در بالا را رعایت کنید و در صورت نیاز می توانید از فایل هایتان پرینت تهیه کرده و استفاده کنید.

 1. هیچ راه میانبری وجود ندارد فقط تمرین و تمرین و تمرین

روش های متفاوتی برای تمرین میتوانید استفاده کنید. یکی دیگر از بهترین روش های یادگیری و آموزش آسان زبان در منزل این است که با دوستان خود یک جلسه برگزار کنید. لازم نیست یک مهمانی بزرگ داشته باشید، حتی یک دور همی کوچک هم یک روش خوب برای تمرین زبان انگلیسی است. پادکست های انگلیسی گوش دهید و در ارتباط با موضوع مطرح شده و با استفاده از کلماتی که در پادکست شنیدید بحث انگلیسی داشته باشید.

می توانید در مورد تعطیلات ناامیدکننده ی خودتان که به خاطر بارندگی بهم خورده است یا در مورد مسابقه ی هیجان انگیز والیبالی که از تلویزیون تماشا کردید بنویسید. یا اتفاقات روزمره خود را بنویسید زیرا نوشتن یکی دیگر از روشهای موثر در یادگیری و برخی افراد از طریق نوشتن یادگیری بهتری خواهند داشت. ولی بعد از نوشتن انقدر جملات رو تکرار کنید تا صدای خود را بعد از تکرار بشنوید (inner voice). یا صدای خود را ضبط کرده و بارها گوش دهید. در این صورت حتی به اشتباهات تلفظی خود تا حدودی پی برده و تصحیح خواهید کرد، یا میتوانید مکالمات و جملات ضبط شده خود را به مدرس و یا دوستی که سطح خیلی بالاتری دارد بفرستید تا نظرات خود را برای بهتر شدن به شما ارائه دهد.(فراموش نکنید که تلفظ صحیح کلمات را حتما از دیکشنری چک کرده سپس تکرار کنید.)

 

2 نظرات
 1. Mohamad Ghanbari می گوید

  ده نکته رو خوندم،خیلی ریزبینانه اشاره کرده بودید،مخصوصا نکته سوم که محدوده زمان یادگیری خیلی خوب توضیح دادید،ممنونم بابت مطالب خوب و ارزنده شما

  1. amir taaj می گوید

   سلام ممنون از نظر شما

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره از طریق واتساپ